„Koncepce muzea je jedinečná, sbírka je homogenní a těmito fakty se chceme řídit při získávání nových objektů a správě stávající expozice. Velkou měrou za to vděčíme Janu Světlíkovi, generálnímu řediteli a předsedovi představenstva společnosti Vítkovice, jenž je velkým milovníkem umění a aktivně podporuje kulturu," říká ing. Peter Sokol, prezident nadace Evropská kulturní společnost.
Finanční prostředky, jimiž disponuje nadace, pocházejí výhradně ze soukromých zdrojů, a to převážně z podnikatelské sféry. Unikátní a celosvětově ceněná díla Milana Dobeše jsou velmi žádaná sběrateli a na aukcích se objevují jen vzácně.
„Do projektu společnost Vítkovice vstupuje ze dvou důvodů - tím prvním je můj osobní vztah k umění a obzvlášť k dílům Milana Dobeše," vysvětluje generální ředitel Jan Světlík. „Tím druhým je fakt, že Vítkovice mají na Slovensku již své zastoupení a moje společnost zde plánuje rozšiřování podnikatelských aktivit. A kde lépe čerpat inspiraci, než z umění," dodává.
Milan Dobeš se stal průkopníkem tzv. kinetického a optického umění a dynamického konstruktivismu. Světového věhlasu se mu dostalo zejména v kulturně liberálních šedesátých letech, kdy se účastní mnoha významných mezinárodních výstav, jako například Kunst-Licht-Kunst v nizozemském Eindhovenu, Documenta IV v německému Kasselu. V roce 1969 byl pozván na výstavu šedesáti dvou nejlepších výtvarníků světa ARS 69 v Helsinkách, vystavoval také v Paříži, Montevideu, Buenos Aires... S postupující normalizací let sedmdesátých, kdy dochází k vyloučení aktuálního umění z oficiální sféry, je i Milan Dobeš nucen ustoupit z velkých projektů, přesto zůstává aktivní.
Muzeum, které je součástí historického centra Bratislavy, bude sloužit nejen k osvětě veřejnosti, ale bude také i místem společenského setkávání podnikatelů.