Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vedení ostravské huti Liberty slíbilo, že emisní povolenky neskončí v Rumunsku. Odboráři ale zůstávají v pohotovosti

Do Moravskoslezského kraje v pátek ráno dorazila vládní delegace. Premiér Babiš s ministrem Havlíčkem zahájili návštěvu v ostravském podniku Liberty, jehož majitel má v Anglii finanční problémy. I když se ostravské huti daří, problémy skupiny Liberty Steel Group ji mohou stáhnout ke dnu.

Majitel podniku Liberty Ostrava chtěl půjčit emisní povolenky v hodnotě přes 5 miliard korun rumunské sesterské firmě. To se ale nelíbilo odborářům a tak vyhlásili stávkovou pohotovost. Situace zaujala i naši vládu a premiér s ministrem průmyslu proto v pátek přijel do huti na jednání. Výsledkem je, že povolenky zůstanou v Ostravě.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: "Důrazně jsme požádali vedení, že si to nepřejeme. Skupina nekonsoliduje, takže neznáme transakce v rámci skupiny. Když investor vstupoval, slíbil, že bude investovat. Na tom trváme. Firmě se daří. Jde o to, aby to, co vydělala, zůstalo v Čechách."
Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu: "Povolenky vnímáme jako dlouhodobé aktivum, mohou sloužit jako zdroj pro budoucí investice nebo jako hotovostní pojistka, kdyby se společnost dostala do problémů. Pokud zůstanou povolenky, je zde předpoklad, že společnost může fungovat."

I když vedení podniku Liberty Ostrava slíbilo, že povolenky do Rumunska nepůjčí, odboráři ve stávkové pohotovosti zatím zůstanou.

Petr Slanina, předseda základní organizace OS KOVO Liberty Ostrava: "Do konce dubna stávkovou pohotovost necháme. Pokud se pak potvrdí vše, co zde bylo řečeno, tak ji zrušíme."

Ostravská huť emisní povolenky šetřila, aby je využila k modernizaci válcovny a k výstavbě hybridních pecí. Huti se nyní prý daří, ale ke dnu ji táhnou problémy kolem skupiny. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy