Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tragická srážka rychlíku a auta v Třebovicích, nehodu nepřežily dvě děti, záchranáři je resuscitovali desítky minut

  • Ostrava,

Mimořádně tragické následky má dopravní nehoda, která se stala v sobotu 21. ledna 2023 v dopoledních hodinách na železničním přejezdu na ulici 5. května v Ostravě-Třebovicích. Osobní automobil tam vjel do cesty rozjetému rychlíku R 843 Praděd, který míříl do Ostravy-Svinova. Podle prvotních informací byly v péči zdravotníků tři osoby z vozidla, následně bylo potvrzeno, že nehodu nepřežily dvě nezletilé děti.

video: J. Cileček, TV Polar

Jde o železniční trať mezi Ostravou a Opavou, na které jezdí osobní i nákladní vlaky. Rychlík jel z Olomouce, přes Krnov a Opavu do Ostravy. Po střetu byl vůz rozjetou soupravou odhozen do příkopu. Vlak poté zastavil o stovky metrů dál.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Dnes, v sobotu, kolem 10. hodiny, došlo na železničním přejezdu v Ostravě Třebovicích ke střetu osobního vozidla s vlakem. Na místo přijely všechny záchranné složky. Železniční přejezd je zabezpečen světelnou výstražnou signalizací bez závor. Strojvedoucí rychlíku jedoucího od Olomouce již nestačil střetu zabránit. V osobním vozidle cestovaly tři osoby. Řidič byl předán se zraněními zdravotníkům. Dvě nezletilé osoby rovněž, ale obě bohužel svým zraněním podlehly."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “V osobním vozidle cestovaly tři osoby. Dvě děti, které byly z automobilu vyproštěny, nejevily známky života. Záchranáři u obou zahájili rozšířenou resuscitaci, ve které pokračovali několik desítek minut. Pacientům byly zajištěny dýchací cesty, prováděna nepřímá srdeční masáž a podávány léky. Veškerá snaha zasahujících týmů ale byla marná. Děti utrpěly mnohočetná poranění a na místě jim podlehly. Zasahující lékaři tak museli u obou nakonec konstatovat smrt. Ošetřen byl dvaačtyřicetiletý muž, a to s lehkým poraněním. Poté jej posádka ZZS předala do další péče na urgentním příjmu FN Ostrava. V souvislosti s událostí byli na místo nehody a následně také do nemocnice povoláni zdravotničtí interventi k poskytnutí první psychické pomoci zasaženým.”

Komunikace i železniční trať byla po dobu vyšetřování nehody a odklízení následků dočasně uzavřena. Ve vlakové soupravě cestovalo asi sedm desítek cestujících, kteří museli zůstat uvnitř vlaku. Jejich evakuace mohla začít až před 13. hodinou.

Petr Šťáhlavský, mluvčí ČD: “Všichni cestující i strojvedoucí jsou v pořádku, nemáme informace o jejich zranění. Aktuálně kvůli přerušení provozu jezdí náhradní autobusová doprava mezi Ostravou-Svinovem a Děhylovem. Obnovení provozu očekáváme v odpoledních hodinách, zřejmě okolo půl druhé. Tento čas je ale orientační a může se změnit v závislosti na vyšetřování nehody.”
Pavel Tesař, mluvčí Správy železnic: “Ze záznamu přejezdového zabezpečovacího zařízení vyplývá, že v okamžiku průjezdu vlaku a střetu s vozidlem, byla zvuková i světelná signalizace v provozu a funkční.”

Provedená dechová zkouška u strojvedoucího byla s negativním výsledkem.

oficiální vyjádření Drážní inspekce: "Nehoda se udála na železničním přejezdu P 7724 zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací bez závor. Při mimořádné události byly usmrceny dvě nezletilé osoby v osobním automobilu. Předběžně byly škody na vlaku odhadnuty na 100 000 Kč a na osobním automobilu na 200 000 Kč. Drážní inspekce zahájila vlastní šetření této mimořádné události včetně zpracování závěrečné zprávy."
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: “Policisté byli na místě až do odpoledních hodin, po celou dobu s hasiči, rovněž tak s pracovníky Drážní inspekce a Správy železnic. Na samotném místě provedli policisté dokumentaci této dopravní nehody a zjišťovali potřebné informace. Jsme v podstatě na začátku prověřování celé události, kdy bude následovat další shromažďovaní a vyhodnocování informací. Policisté budou vycházet také ze zadaných znaleckých posudků. S ohledem na charakter události poskytovali policisté psychologickou péči dotčeným osobám.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy