Dle odborníků patří závislost na nikotinu mezi nejtěžší.
Pro léčbu je podstatné vlastní rozhodnutí
Rakovinu odhalí tomograf
Do plicní ambulance krnovské nemocnice přivedou pacienty nejčastěji zdravotní problémy, které jim kouření způsobuje. V lepším případě přicházejí s kašlem či dušností, v tom horším již po prodělané mozkové mrtvici nebo infarktu, popř. s onemocněním nejtěžším – rakovinou plic.
Absťák a přibývání na váze
Léčba závislosti trvá minimálně tři měsíce, ideální je ale alespoň půl roku pod dohledem odborníka. První dny po poslední cigaretě totiž mohou být náročné. Zatímco někteří kuřáci žádné abstinenční příznaky nepocítí, jiní s nimi bojují i dlouhé měsíce. Právě v tuto chvíli přichází na pomoc doplňky stravy či náplasti, které abstinenční příznaky mírní. Častým, ale nevhodným, způsobem řešení je nahrazení závislosti na nikotinu nezdravým jídlem.
Strašák jménem recidiva
Vytvořit si závislost je relativně snadné, mluví se o ní již tehdy, pokud si kuřák zapálí pravidelně jednu cigaretu denně. O tom, že zbavit se své závislosti naopak není nic snadného, svědčí velmi malá úspěšnost, která se pohybuje jen kolem 40 procent. Řada kuřáků tak musí se svým zlozvykem bojovat opakovaně.
Centrum léčby závislosti na nikotinu sídlí v přízemí budovy C. V krnovské nemocnici funguje již více než 10 let. Ordinační hodiny jsou každé úterý a pátek v čase 12:30–14:00. Objednat se lze telefonicky na čísle 554 690 635.
Světový den bez tabáku se připomíná od roku 1987. Na světě je 1,5 miliardy kuřáků. Ročně jich zemře přes 5 milionů. Další milion lidí zemře na následky pasivního kouření. Kromě rakoviny plic způsobuje kouření také poškození kardiovaskulárního systému (riziko infarktu a mrtvice), má negativní vliv na trávicí ústrojí (rakovina jícnu či slinivky). Nepříznivě ovlivňuje těhotenství a zdraví plodu, je jednou z příčin cukrovky a způsobuje celou řadu dalších zdravotních problémů a komplikací. Negativně také ovlivňuje účinnost mnoha léků, např. na ředění krve či léčbu úzkostí.