Občané Frýdku-Místku budou moci vedle finančních prostředků z kotlíkových dotací na výměnu starých neekologických kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním opět zažádat také o dotaci město. To totiž už řadu let vyhlašuje vlastní dotační program s názvem „Podpora aktivit vedoucích ke zlepšení životního prostředí“.
Michal Pobucký (ČSSD), primátor města Frýdku-Místku: “V posledních letech celkem populární program kotlíkových dotací je i v tomto období i v následujícím roce. Kromě toho, že ministerstvo životního prostředí přispívá a přispívá i Moravskoslezský kraj, město Frýdek-Místek má svůj vlastní dotační program už několik desítek let. Z tohoto dotačního programu podporujeme přeměnu typu vytápění z toho klasického, kdy máte kotel a pálíte tam nechci říci cokoliv, na jiné formy vytápění, které jsou ekologičtější. Každý obyvatel města, který přijde, požádá si o příspěvek z našeho dotačního fondu, dostane příspěvek a může ho zkombinovat i s tím, který je na kotlíkové dotace od státu.”
O dotaci mohou žádat fyzické i právnické osoby s trvalým pobytem nebo sídlem na území města.
Jana Matějíková, mluvčí Magistrátu města Frýdku-Místku: “Když to řeknu úplně zjednodušeně, tak tomu, kdo přejde z vytápění uhlím na vytápění plynem nebo elektřinou, poskytujeme dotaci do výše 20 tisíc korun. Kdo přejde z uhlí na vytápění za pomocí tepelného čerpadla, může získat od města dotaci až 70 tisíc. Přispíváme ale taky na vybudování zařízení pro skladování propanu určeného pro vytápění rodinných domků, a v tomto případě mohou občané města, kteří bydlí mimo dosah plynovodu, získat od města příspěvek až do 70 tisíc korun.”
Hlavním cílem dotačního programu je zabezpečení realizace opatření, která vedou ke zlepšení stavu životního prostředí snížením produkce znečisťujících látek, k úspoře energie, k rozvoji aktivit různých subjektů v oblasti životního prostředí a k podpoře programů souvisejících s ekologickou výchovou, vzděláváním a osvětou. Žádosti o dotace bude město přijímat od ledna 2017.