Asi by se nenašlo mnoho těch, kteří si v dětství, kdy mobily a počítače byly ještě vzdálenou budoucností, nevedli svůj vlastní památník, do kterého si nechávali psát vzkazy a malovat obrázky od rodiny, známých, kamarádů a spolužáků. Zavzpomínat na tyto časy teď lidé mohou v muzeu Beskyd, které si připravilo výstavu věnovanou právě památníkům a jejich historii.
Kateřina Janásová komisařka výstavy: “S prvními památníčky se seznamujeme asi ve 40. letech 17. století, kdy byly záležitostí můžů, šlechticů na kavalírských cestách, studentů a tovaryšů. Říkalo se jim v té době štambuchy nebo alba amicorum. Pak zájem o památníky upadá a objevuje se až ke konci 18. století, kdy byly zase naopak záležitostí spíš dívek a žen.”
U nás památníky přichází s národním obrozením a vedou si je jak ženy, tak i muži. Střídavě se zájem o tyto knížky, sešity nebo kartičky, které se ukládaly do krabiček a skříněk k tomu určených, tlumí a zase narůstá. Největší rozmach zaznamenávají památníky počátkem dvacátého století. Na výstavě mohou lidé spatřit exponáty ze sbírek Muzea Beskyd, doplněné památníčky ze soukromí.
Kateřina Janásová komisařka výstavy: “Zahrnují celé století. První a nejstarší sbírkové exponáty jsou z konce 19. století, pokračují přes začátek 20. století, 20. a 30. léta, až do poloviny 60. let. Památníčky, které jsou zapůjčené od soukromých osob, pak navazovaly na ten čas od těch 60. let do roku 2008.”
Výstavu věnovanou památníkům můžete obdivovat až do neděle 19. února.