Dvě lípy v Komenského parku a také okrasné jabloně v sadu zámecké Štepnice prošly jako úplně první stromy ve Frýdku-Místku ošetřením speciálním postřikem, který by je měl zbavit cizopasného jmelí. Město bylo mezi prvními v republice, které se speciální metodu rozhodlo vyzkoušet.
Michal Pobucký (ČSSD), primátor města Frýdku-Místku: “V letošním roce jsme se rozhodli bojovat se jmelím jiným způsobem. Klasické ořezy teď nahrazujeme speciálním postřikem. V součinnosti s Technickými službami, které zapůjčily plošinu, provádí externí firma nástřik jmelí. Je to pilotní projekt, který není jen ve Frýdku-Místku, ale ještě v dalších šesti městech. Doufám, že se to povede a že se tak o naši zeleň budeme starat čím dál tím lépe.”
Technologie, mající účiněji zabránit růstu jmelí, které napadeným stromům vysává vodu a zásobní látky, pochází údajně až ze Spojených států Amerických.
Barbora Vojáčková, arboristka: “Aplikujeme zde látku, která vyvolává produkci rostlinného fytohormonu ethylenu. Ten způsobuje opad listí, třeba u stromů na podzim a tak, takže ten princip by měl být podobný. To jmelí by mělo odpadnout a tím pádem by se měl eliminovat jeho růst na napadeném stromě. Aplikujeme to bodovým postřikem na zelené části jmelí.”
Pro letošní rok bylo ve Frýdku-Místku vytipováno pětadvacet stromů, které projdou ošetřením speciálním postřikem. Pokud bude likvidace jmelí touto metodou úspěšná, vytipuje město další stromy k ošetření. První postřik stál městskou kasu padesát tisíc korun.