Frýdeckomístecká městské policie opět po roce zajistila pro majitele jízdních kol projekt „Forenzní značení jízdních kol za pomocí syntetické DNA”. Značení bude stejně jako v předešlých letech probíhat v kontaktním centru prevence v Křížovém podchodu, a to vždy jednou týdně v úterý od 8:30 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. Zájemcům o označení stačí mít u sebe vedle dopravního prostředku doklad o jeho nabytí a občanský průkaz.
“My jsme se značením kol prostřednictvím syntetické DNA začali v roce 2014. Okamžitě se to setkalo s velkým ohlasem, takže v tomto projektu pokračujeme. Zpočátku jsme značili jízdní kola, elektrokola a koloběžky, ale nabízíme i značení invalidních vozíků,” uvedla mluvčí Magistrátu města Frýdku-Místku Jana Matějíková.
Celý proces značení trvá zhruba deset minut. Strážníci městské policie jízdní kolo nebo některý ze jmenovaných dopravních prostředků na několika místech označí mikroskopickými tečkami s jedinečným kódem. Tyto mikrotečky jsou pouhým okem prakticky neviditelné. Jejich vyhledávání se provádí pomocí UV světla.
“Funguje to tak, že zájemci přijdou, naznačíme jim jízdní kolo, sepíšeme s nimi údaje jak o jízdním kole, tak i majiteli toho kola, a pak to zaevidujeme do registru. V případě, že se to jízdní kolo ztratí, majitel přijde k nám, sdělí nám to a mi to změníme v registru. Pak se celostátně bude vědět, že to kolo je hledané. Stalo se nám, že kolega po čtyřech letech takhle našel jízdní kolo úplně na opačné straně republiky,” řekla manažerka prevence kriminality MP F-M Lenka Biolková.
Od začátku projektu eviduje městská policie 1880 označených jízdních kol. Poměrně vysoký zájem o označení projevili i majitelé koloběžek. Elektrických vozíků označili strážníci zhruba kolem pěti. O označení invalidního vozíku zatím lidé velký zájem neměli.