Magistrát Frýdku-Místku se mnohdy setkává s negativní reakcí veřejnosti, které se nelíbí určité nové stavby nebo renovace domů na území města. Lidé se často domnívají, že právě magistrát může stoprocentně ovlivnit, která stavba ve městě vyroste nebo projde úpravou a jak bude vypadat. Skutečnost je ale taková, že pokud stavba není v rozporu s územním plánem nebo nemá speciální ochranu, například není památkově chráněným objektem, nemůže město všem stavbám zabránit.
“Tento problém je poměrně složitý, protože každý stavebník žádá příslušný stavební úřad, což je státní správa, a samospráva, což jsou v tomto případě volené orgány, mají malý manévrovací prostor toto ovlivnit. Pokud stavebník splní všechny zákonem dané podmínky, může být vydáno stavební povolení, které samozřejmě v očích veřejnosti nemusí být zrovna přijato pozitivně,” řekl náměstek primátora města Frýdku-Mísktu Jiří Kajzar (Naše město F-M).
Jeden příklad za všechny je třeba i budova na Kostíkově náměstí.
Anketa, občané Frýdku-Místku: 1. “Je to takové divné kombinovat staré s novým. Vůbec to k sobě nepasuje. Ale ten, kdo to vymyslel, za to asi bude mít dobré prachy.” 2. “Těžko říct, moc tuto problematuku nesleduji, ale moderna a stará architektura nejdou dokupy.”
Jak bude vzhled nových nebo renovovaných budov, které nejsou v majetku města, vypadat, záleží tedy v první řadě na vkusu stavebníka a pak také na profesionalitě projektantů a architektů.