Technické služby Frýdku-Místku testují zcela novou metodu boje s plevelem. Zakoupily speciální zařízení na bázi infračerveného záření, které si s rostlinkami hravě poradí.
“Funguje to tak, že se ta rostlina zahřeje vysokou teplotou zhruba na 70 stupňů. Pak v ní dojde k rozpadu buněk a ta rostlinka vlastně umře. Záleží potom, jestli je to jednoletá rostlina, kdy stačí dvě až čtyři aplikace za vegetační období. Pokud je to dvouletka nebo trvalka, tak ta aplikace musí být šestkrát až osmkrát za vegetační období a třeba i po dobu dvou až tří let. Jinak se to zahřívá čistým propanem,” popsal pracovník Technických služeb Frýdku-Místku Jaroslav Petr.
Jedna propanová bomba vydrží při plném výkonu zhruba tři až tři a půl hodiny.
“Ta metoda je sice pomalejší než chemické ošetřování, na druhou stranu se ale v rámci ekologie snažíme i na tento trend reagovat, protože je obecně známo, že chemické látky jsou povoleny po dalších pět let, ale jaký bude další vývoj, to se uvidí” sdělil předseda představenstva Technických služeb Frýdku-Místku Jaromír Kohut.
Vedle odstraňování plevele má zařízení ještě další využíti. V zimních měsících v době ledovek může být využito na oteplování například přechodů pro chodce nebo křižovatek.