Na ulici Revoluční poblíž čísla popisného 1280 byla za účasti náměstka ministra kultury a dalších hostů slavnostně odhalena pamětní deska, která odkazuje na židovské památky a stojí symbolicky jen pár desítek metrů od místa, kde byla v noci z 13. na 14. června roku 1939 vypálena židovská synagoga. Místo s pamětní deskou je první zastávkou v rámci nového projektu dvou frýdeckomísteckých patriotů Lukáše Horkého a Jaroslava Kocince s názvem Zmizelé město.
“Je to projekt, který by měl multimediální formou přiblížit ztracená a zmizelá místa a příběhy lidí na Frýdeckomístecku. Nejprve jsme odhalili první bod, který se týká židovských památek, když dnes zůstala zachována pouze židovská škola, rabinát i synagogu tu již nenajdeme. Lidé si mohou přes QR kód nahrát webovou stránku, kde budou mít převyprávěn příběh tohoto místa,” sdělil autor projektu Jaroslav Kocinec.
Město se problematice židovských památek věnuje dlouhodobě, proto první zastávku, která se tomuto věnuje, vítá.
“Velmi tento projekt vítám. Město se židovským památkám věnuje dlouhodobě, například zpřístupnilo židovský hřbitov a chce se pustit do projektu Kameny zmizelých, kdy před domy židovských obyvatel, kteří byli odvlečeni do koncentračních táborů, budou tyto kameny dány do chodníku. Tento projekt funguje například v Ostravě, v Olomouci a dalších místech v ČR,” řekl náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.
V nejbližší době se síť bodů rozroste o připomínky dalších významných míst a osob.
“Je to otevřený projekt, který bude postupně narůstat. Teď připravujeme projekt o architektu Čermákovi, který tady nechal velikou stopu, připomeneme textilní továrny, takže je to projekt, který bude růst,” uvedl autor projektu Lukáš Horký.
“Je to super nápad. Myslím si, že připomenout si historii je důležité. Věřím, že se jim povede udělat těch zastavení více, a jednou se z toho možná udělá trasa po ztraceném městu Frýdek-Místek,” řekl náměstek ministra kultury Jiří Vzientek.
Více informací o projektu zájemci najdou na webových stránkách www.zmizelemesto.cz.