Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lékařské špičky české gastroenterologie si předávaly zkušenosti ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |

Endoskopické vyšetření patří mezi nejrychlejší a nejefektivnější způsob, jak odhalit několik typů rakoviny. Lékaři se v této oblasti neustále vzdělávají a vzájemně si předávají zkušenosti. Nedávno se sešli na Beskydském endoskopickém workshopu v Nemocnici Frýdek-Místek.

Zaplněný sál lékařů sleduje endoskopické vyšetření, během kterého přednášející odhalil zřejmě počátek nádorového onemocnění.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o výkony v oblasti gastrointestriciální endoskopie. Odstraňujeme předstupně nádorů, či již vytvořené nádory v oblasti dvanáctníků, případně tlustého střeva, diagnostikujeme nádory v oblasti žlučových cest a slinivky a řešíme například problematiku obtížných žlučových kamenů."

Podle lékařů má až třetina lidí v těle polypy, které se mohou později změnit v nádory. V současné době jsou jejich nálezy na vzestupu, ale právě díky včasnému screeningu se daří snižovat úmrtnost.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Narůstají naopak nádory v oblasti slinivky především a nádory v oblasti jícnu, což souvisí s řadou věcí a různými vnějšími faktory, prostředí i stárnutí populace."

Endoskopické vyšetření u veřejnosti rozhodně není oblíbené, ale současná medicína pracuje neustále s novými technologiemi a také poznatky o nemocích. Proto se lékaři pravidelně scházejí a předávají si vzájemně zkušenosti. Jako tomu bylo na 14. ročníku Beskydského endoskopického workshopu.

Vladimír Nosek, primář gastroenterologického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou: "Já jsem tady opakovaně, workshop mám moc rád, protože je to bezprostřední výměna zkušeností. Já sám na našem pracovišti taky pořádám workshopy a zveme zase kolegy z vašeho kraje, takže je to opravdu úžasná spolupráce a my říkáme, že máme takovou osu spolupráce Jablonec, Frýdek-Místek, Ostrava."
Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o přednášející, špičkové odborníky z celé České republiky a co se týká účastníků, ta akce je primárně určena pro lékaře z Moravskoslezského kraje, ať už z krajských nemocnic nebo i z privátních ambulancí a obvykle míváme kolem 70 účastníků, letos jsme počet účastníků přímých museli trochu zredukovat."
Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Digestivní endoskopie je umění, které se lidé musí naučit od svých učitelů a s těmi se musí setkávat a právě ty workshopy umožňují to přímé setkání vyučujícího a školence. V současné době s pandemií Covid jsou tyto věci významně omezené.

Během pandemie museli lékaři stanovit přísná kritéria, za kterých mohou být pacienti endoskopováni, a kteří mohou být odloženi. Což samozřejmě způsobuje obrovskou ztrátu v odhalování nádorových onemocnění. Kapacity zdravotnických zařízení jsou totiž plně vytížené.

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Odklad digestivní endoskopie je velký problém, protože může vést ke zpoždění diagnózy třeba nádorového onemocnění tlustého střeva a víme, že osud těch nemocných je přímo závislých na stádiu onemocnění, čili kdybychom odložili všechny výkony o půl roku, tak prokazatelně zhoršíme onkologickou prognózu našich pacientů, takže hledáme jakousi rovnováhu."

Jen diagnózu rakoviny tlustého střeva si v Česku každoročně vyslechne na 7500 lidí. Lidé po padesátce by tak měli chodit na pravidelná preventivní vyšetření.

Nahlásit chybu


K tématu

Den urologické prevence přilákal do Nemocnice ve Frýdku-Místku desítky pacientů

9. listopadu 2023 13:27 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Prevence je důležitá v každém věku. Zvláště v případě pacientů s určitou mírou rizika. Nemocnice ve Frýdku-Místku se opět po roce zaměřila na mužské zdraví. O Den urologické prevence byl opět velký zájem. Muži se mohli zdarma a bez objednání vyšetřit.

Porodnice Nemocnice ve Frýdku-Místku má nový porodní gauč

Pohodlný porod v jakékoliv poloze. Novinka, kterou v porodnici frýdecko-místecké nemocnice umožňuje speciální porodní gauč. Jeho největší výhodou je maximální variabilita, ženám umožňuje maximální uvolnění a zvyšuje šance na porod bez komplikací.

Nemocnice ve Frýdku-Místku zvětšuje Centrální urgentní příjem

Nemocnice ve Frýdku-Místku buduje přístavbu Centrálního urgentního příjmu. Prostory se zvětší a umožní propojení více odborných zdravotnických týmů. Budova navíc dostane nové CT zařízení. Celkově investice vyjde i s vybavením vyjde na zhruba 73 milionů korun a hotovo bude příští rok na jaře.


Na Opavsku spadlo malé letadlo, jeden člověk zemřel

Včera 19:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pondělí odpoledne havaroval u Štítiny na Opavsku malý ultralehký sportovní letoun. Jeden člověk zemřel. U události zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

Po stopách frýdlantské litiny a smaltu se zájemci mohou vydat nově jen s mobilem

Frýdlant nad Ostravicí na úpatí Beskyd byl již od středověku střediskem železárenství. V rámci Technotrasy zde již roky provádějí zájemce po památkách, které na tuto historii odkazují. Nyní ale chtějí zpřístupnit informace z prohlídky všem a vždy.

Frýdek-Místek investoval od roku 2021 do majetku města přes miliardu korun

Dokončení kanalizací v okrajových částech Frýdku-Místku, vznik nového sídla městské policie, rozšíření hřbitova nebo nová hasičská zbrojnice. To je jen malý výčet mnoha akcí, které se ve městě realizovaly od roku 2021. Za tu dobu se podařilo městu proinvestovat přes miliardu korun.

Novojičínští připomněli pamětní deskou sběratele kulturního bohatství

Klub rodáků a přátel města odhalil v Novém Jičíně další pamětní desku věnovanou významné osobnosti. Umístěna je na domě v Divadelní ulici, kde žil a tvořil sběratel lidových písní a tanců Kravařska

První kontejnery na odpad jdou do země

Město začalo s budováním polopodzemních kontejnerů na odpady. První tři lokality jsou ve velkých sídlištích v oblasti ulice Dlouhá a v Loučce. Přínos bude estetický a časem i ekonomický.

V Jakubčovicích nad Odrou se srazil osobní vlak s kamionem, zranili se čtyři lidé

Včera 11:32 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na železničním přejezdu v Jakubčovicích nad Odrou se v pondělí dopoledne srazil osobní vlak s kamionem. Zranili se čtyři lidé. Příčinu střetu vyšetřují dopravní policisté.

Opilý řidič v noci v Dětmarovicích zabil cyklistku

Včera 7:15 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V neděli večer se v Dětmarovicích na Karvinsku stala tragická dopravní nehoda. Osobní auto se tam srazilo s jízdním kolem, přičemž cyklistka utrpěla natolik vážná zranění, že jim na místě podlehla.

Do čtyř závodů na Hornické desítce ve Frýdku-Místku nastoupilo 2 165 běžců

Frýdek-Místek má za sebou další ročník oblíbeného běžeckého závodu Hornická desítka. Ten letos opět zaznamenal účast stovek běžců všech věkových kategorií. Připraveny byly tradičně závody pro nejmenší i pro mládež, závod pro zdraví, závod mílařů a ten největší na deset kilometrů.

Lidé na Karvinsku pocítili důlní otřes, báňští záchranáři prověřují situaci v dolech

Včera 13:54, vydáno včera 13:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Domy v části poddolovaného Karvinska a nejbližším okolí se v pondělí odpoledne zachvěly po důlním otřesu. K preventivnímu výjezdu byli vysláni báňští záchranáři, kteří slouží přímo na šachtách, ale také jejich kolegové z ostravské centrály.

Cesta k nebesům v Hlučíně nabízí nově upravené podkroví kostela a vyhlídkovou věž

3. listopadu 2024 14:52 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Na Cestu k nebesům se nově mohou vydat návštěvníci Hlučína. Nákladem téměř 7 milionů korun byla ve spolupráci města, církve a MS kraje upravena věž i podkroví kostela sv. Jana Křtitele. Vzniklo nově upravené schodiště a prostory nad klenbou kostela a presbytářem.

Po stopách frýdlantské litiny a smaltu se zájemci mohou vydat nově jen s mobilem

Frýdlant nad Ostravicí na úpatí Beskyd byl již od středověku střediskem železárenství. V rámci Technotrasy zde již roky provádějí zájemce po památkách, které na tuto historii odkazují. Nyní ale chtějí zpřístupnit informace z prohlídky všem a vždy.

Frýdek-Místek investoval od roku 2021 do majetku města přes miliardu korun

Dokončení kanalizací v okrajových částech Frýdku-Místku, vznik nového sídla městské policie, rozšíření hřbitova nebo nová hasičská zbrojnice. To je jen malý výčet mnoha akcí, které se ve městě realizovaly od roku 2021. Za tu dobu se podařilo městu proinvestovat přes miliardu korun.

Kolem přehrady Olešná bude o víkendu plno strašidel

Okolí přehrady Olešná zaplní v sobotu 9. listopadu strašidla. Chystá se totiž nová strašidelná a zábavná akce pro malé i velké. Přehrada ožije tajemnými bytostmi, kouzelnými příběhy a interaktivními aktivitami. Součástí akce je také soutěž Dýňový souboj.

Výstava na frýdeckém zámku přibližuje pěticí zachráněných zámků v regionu

Ve výstavní síni Frýdeckého zámku si mohou návštěvníci prohlédnout expozici věnovanou pěti zámkům, které vstaly doslova z trosek.

Rodiny na Myslíku procházely dušičkovou stezkou

2. listopadu 2024 9:45 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Strašidelnou stezkou museli projít malí i velcí účastníci Branného dne, který se už poosmé konal v kopích na Myslíku.

Frýdek-Místek už dostal první žádosti o státní dotace pro zasažené povodněmi

Obyvatelé Frýdku-Místku mohou žádat o peníze ze státní dotační výzvy Pomoc domácnostem po povodních 2024. Výše daru se bude odvíjet od míry postižení, které budou kontrolovat úředníci magistrátu. Maximální výše příspěvku je 50 tisíc korun a žádosti bude město přijímat až do 17. ledna.

Lékařské špičky české gastroenterologie si předávaly zkušenosti ve Frýdku-Místku
Vydáno 1. října 2020 14:49, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Endoskopické vyšetření patří mezi nejrychlejší a nejefektivnější způsob, jak odhalit několik typů rakoviny. Lékaři se v této oblasti neustále vzdělávají a vzájemně si předávají zkušenosti. Nedávno se sešli na Beskydském endoskopickém workshopu v Nemocnici Frýdek-Místek.

Zaplněný sál lékařů sleduje endoskopické vyšetření, během kterého přednášející odhalil zřejmě počátek nádorového onemocnění.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o výkony v oblasti gastrointestriciální endoskopie. Odstraňujeme předstupně nádorů, či již vytvořené nádory v oblasti dvanáctníků, případně tlustého střeva, diagnostikujeme nádory v oblasti žlučových cest a slinivky a řešíme například problematiku obtížných žlučových kamenů."

Podle lékařů má až třetina lidí v těle polypy, které se mohou později změnit v nádory. V současné době jsou jejich nálezy na vzestupu, ale právě díky včasnému screeningu se daří snižovat úmrtnost.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Narůstají naopak nádory v oblasti slinivky především a nádory v oblasti jícnu, což souvisí s řadou věcí a různými vnějšími faktory, prostředí i stárnutí populace."

Endoskopické vyšetření u veřejnosti rozhodně není oblíbené, ale současná medicína pracuje neustále s novými technologiemi a také poznatky o nemocích. Proto se lékaři pravidelně scházejí a předávají si vzájemně zkušenosti. Jako tomu bylo na 14. ročníku Beskydského endoskopického workshopu.

Vladimír Nosek, primář gastroenterologického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou: "Já jsem tady opakovaně, workshop mám moc rád, protože je to bezprostřední výměna zkušeností. Já sám na našem pracovišti taky pořádám workshopy a zveme zase kolegy z vašeho kraje, takže je to opravdu úžasná spolupráce a my říkáme, že máme takovou osu spolupráce Jablonec, Frýdek-Místek, Ostrava."
Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o přednášející, špičkové odborníky z celé České republiky a co se týká účastníků, ta akce je primárně určena pro lékaře z Moravskoslezského kraje, ať už z krajských nemocnic nebo i z privátních ambulancí a obvykle míváme kolem 70 účastníků, letos jsme počet účastníků přímých museli trochu zredukovat."
Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Digestivní endoskopie je umění, které se lidé musí naučit od svých učitelů a s těmi se musí setkávat a právě ty workshopy umožňují to přímé setkání vyučujícího a školence. V současné době s pandemií Covid jsou tyto věci významně omezené.

Během pandemie museli lékaři stanovit přísná kritéria, za kterých mohou být pacienti endoskopováni, a kteří mohou být odloženi. Což samozřejmě způsobuje obrovskou ztrátu v odhalování nádorových onemocnění. Kapacity zdravotnických zařízení jsou totiž plně vytížené.

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Odklad digestivní endoskopie je velký problém, protože může vést ke zpoždění diagnózy třeba nádorového onemocnění tlustého střeva a víme, že osud těch nemocných je přímo závislých na stádiu onemocnění, čili kdybychom odložili všechny výkony o půl roku, tak prokazatelně zhoršíme onkologickou prognózu našich pacientů, takže hledáme jakousi rovnováhu."

Jen diagnózu rakoviny tlustého střeva si v Česku každoročně vyslechne na 7500 lidí. Lidé po padesátce by tak měli chodit na pravidelná preventivní vyšetření.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000022154/lekarske-spicky-ceske-gastroenterologie-si-predavaly-zkusenosti-ve-frydkumistku