Zaplněný sál lékařů sleduje endoskopické vyšetření, během kterého přednášející odhalil zřejmě počátek nádorového onemocnění.
Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o výkony v oblasti gastrointestriciální endoskopie. Odstraňujeme předstupně nádorů, či již vytvořené nádory v oblasti dvanáctníků, případně tlustého střeva, diagnostikujeme nádory v oblasti žlučových cest a slinivky a řešíme například problematiku obtížných žlučových kamenů."
Podle lékařů má až třetina lidí v těle polypy, které se mohou později změnit v nádory. V současné době jsou jejich nálezy na vzestupu, ale právě díky včasnému screeningu se daří snižovat úmrtnost.
Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Narůstají naopak nádory v oblasti slinivky především a nádory v oblasti jícnu, což souvisí s řadou věcí a různými vnějšími faktory, prostředí i stárnutí populace."
Endoskopické vyšetření u veřejnosti rozhodně není oblíbené, ale současná medicína pracuje neustále s novými technologiemi a také poznatky o nemocích. Proto se lékaři pravidelně scházejí a předávají si vzájemně zkušenosti. Jako tomu bylo na 14. ročníku Beskydského endoskopického workshopu.
Vladimír Nosek, primář gastroenterologického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou: "Já jsem tady opakovaně, workshop mám moc rád, protože je to bezprostřední výměna zkušeností. Já sám na našem pracovišti taky pořádám workshopy a zveme zase kolegy z vašeho kraje, takže je to opravdu úžasná spolupráce a my říkáme, že máme takovou osu spolupráce Jablonec, Frýdek-Místek, Ostrava."
Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o přednášející, špičkové odborníky z celé České republiky a co se týká účastníků, ta akce je primárně určena pro lékaře z Moravskoslezského kraje, ať už z krajských nemocnic nebo i z privátních ambulancí a obvykle míváme kolem 70 účastníků, letos jsme počet účastníků přímých museli trochu zredukovat."
Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Digestivní endoskopie je umění, které se lidé musí naučit od svých učitelů a s těmi se musí setkávat a právě ty workshopy umožňují to přímé setkání vyučujícího a školence. V současné době s pandemií Covid jsou tyto věci významně omezené.
Během pandemie museli lékaři stanovit přísná kritéria, za kterých mohou být pacienti endoskopováni, a kteří mohou být odloženi. Což samozřejmě způsobuje obrovskou ztrátu v odhalování nádorových onemocnění. Kapacity zdravotnických zařízení jsou totiž plně vytížené.
Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Odklad digestivní endoskopie je velký problém, protože může vést ke zpoždění diagnózy třeba nádorového onemocnění tlustého střeva a víme, že osud těch nemocných je přímo závislých na stádiu onemocnění, čili kdybychom odložili všechny výkony o půl roku, tak prokazatelně zhoršíme onkologickou prognózu našich pacientů, takže hledáme jakousi rovnováhu."
Jen diagnózu rakoviny tlustého střeva si v Česku každoročně vyslechne na 7500 lidí. Lidé po padesátce by tak měli chodit na pravidelná preventivní vyšetření.