Prosklené plochy jsou pro volně žijící ptáky velmi nebezpečné. Ochránci přírody mají zmapovány tisíce případů, kdy do nich ptáci v plné rychlosti narážejí, což pro ně má fatální následky.
Otakar Závalský, ornitolog: "Bylo zjištěno, že ty prosklené plochy jsou takzvané architektonické pasti, to znamená, že ptáci vidí to, co je za nimi, myslí si, že sklem proletí a hromadně se o ně zabíjejí. Takto se odhaduje, že ročně v Evropě zahynou minimálně desítky milionů ptáků, takže každé opatření, které se provede proti tomu, tak je plus. Pamatuju případ, kdy přesně před rokem na obchodním domě Nová Karolina se během dvou dnů zabilo minimálně 50 ptáků, byly to samé sýkorky."
Ve Frýdku-Místku se proto rozhodli jít ochraně přírody trochu naproti a vymysleli systém nových polepů na rizikové autobusové zastávky. Doposud totiž byly na zastávkách pouze jednoduché siluety dravců nebo letících ptáků.
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Byli jsme upozorněni ekologickými organizacemi, že to dneska už není považováno za dostatečné, že ti ptáci to nevnímají jako pevnou plochu a dochází nadále k úmrtím ptáků."
Otakar Závalský, ornitolog: "To, co se kdysi doporučovalo, že stačí vylepit na okno siluetu dravce nebo krkavcovitého pěvce, tak to se zjistilo, že není účinné, že nestačí, že ti ptáci si na to prostě zvyknou a ta plocha, která není dělená, že by tam těch siluet bylo více, tak ti ptáci prostě si myslí, že tím okrajem té plochy proletí a zrovna tak se zabíjejí, jako kdyby tam žádná silueta nebyla."
Proto město po konzultaci s ornitology přistoupilo k formě polepu s celoplošným potiskem siluet ptáků doplněných o slogany města. Polep je volen tak, aby na skle vytvořil efekt zábrany, ale přitom zastávku nezatemnil.
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Celé to řešení jsme konzultovali s ornitology, kdy ptáci vnímají překážku, pokud jsou předměty 10 centimetrů od sebe vzdálené, takže celý ten polep byl navržen v souladu s doporučením ornitologů a mělo by to zajistit bezpečnost vůči letícím ptákům, zároveň jsme se snažili, aby to bylo průhledné, aby ty zastávky byly vnímány jako vzdušné a zároveň jsme se snažili je trochu vyčistit."
Otakar Závalský, ornitolog: "Jedno z řešení je těch samolepek nalepit více. Můžou to být samolepky i barevné, pak to sklo působí esteticky, pěkně, jako je třeba akce bezpečné zastávky, kdy se lepí na zastávky prosklené, aby se ti ptáci o ně nezabíjeli."
Nový polep dostalo ve Frýdku-Místku zatím dvanáct zastávek.
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Odborníci nás upozornili, že nejhorší jsou zastávky, které jsou na rozhraní zeleně a veřejného prostoru, kdy právě vylétávají ptáci z té zeleně a narážejí do těch průhledných ploch, takže bylo vytipováno těch 12 zastávek, které jsou na rozhraní intravilánu nebo jsou blízko zeleně a může k tomu nebezpečí docházet."
Taková místa jsou například u frekventované ulice Ostravská nebo třeba v Chlebovicích, kde jsou za zastávkou rozlehlé volné plochy, což láká ptáky k volnému průletu. Instalace na dvanáct zastávek stála 225 tisíc korun a příští rok by v ní chtělo město pokračovat.