Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • TŘINEC CHYSTÁ ZA 50 MILIONŮ KORUN REKONSTRUKCI VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ
  • V OSTRAVĚ BYLO PODEPSÁNO MEMORANDUM PRO VÝSTAVBU STADIONU NOVÉ BAZALY
  • OD 1. DUBNA BUDE UZAVŘENA SILNICE MEZI K. STUDÁNKOU A PARKOVIŠTĚM HVĚZDA
  • NELEGÁLNÍ ODPAD Z JIŘÍKOVA (BRUNTÁLSKO) SE PODLE MINISTRA ŽP ODVEZE DO 10 TÝDNŮ
  • POŽÁR NOVOSTAVBY DOMU V ŠENOVĚ U OSTRAVY ZPŮSOBIL ŠKODU ZA MILION KORUN
  • OKD UKONČÍ TĚŽBU S REZERVOU OSM MILIARD, POKRYJE LIKVIDACI DOLU I ODSTUPNÉ
  • V BŘEZNU NA SILNICÍCH V MS KRAJI NIKDO NEZEMŘEL, LONI JEDEN ČLOVĚK
  • FRÝDEK-MÍSTEK UPRAVUJE SYSTÉM PARKOVÁNÍ, ROZŠIŘUJE PLACENÉ PARKOVACÍ ZÓNY
  • OPAVSKÝ STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE LONI ODHALIL 1 934 NELEGÁLNĚ PRACUJÍCÍCH
  • KRIMINALISTÉ VYŠETŘUJÍ SMRT MUŽE SRAŽENÉHO VLAKEM VE FRÝDKU-MÍSTKU
  • PODNIK VOP CZ VYKÁZAL ZA ROK 2024 ZISK 30,5 MILIONU, PŘEDLONI SKONČIL VE ZTRÁTĚ
  • TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA MÁ NOVÉ VÝUKOVÉ CENTRUM ZAMĚŘENÉ NA 3D TISK
  • V KARLOVICÍCH NA BRUNTÁLSKU UŽ FUNGUJE ČÁST POVODNÍ ZNIČENÉ KANALIZACE
  • LÍDRY PRO SNĚMOVNÍ VOLBY MÁ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI VĚTŠINA USKUPENÍ
  • ANDREJ BABIŠ ZA ANO, ZBYNĚK STANJURA ZA ODS NEBO KATEŘINA KONEČNÁ ZA STAČILO!

Výstavba pro nového velkého zaměstnavatele získává podporu u lidí v Moravskoslezském kraji

Dolní Lutyně |

Obyvatelé Ostravska a Karvinska ve velké míře podporují plán na výstavbu areálu pro nového velkého zaměstnavatele na dosud nezastavěné zelené ploše. Tento krok má potenciál významně přispět k oživení lokální ekonomiky. Podle průzkumu, který v únoru provedl analytický ústav STEM, souhlasí s tímto záměrem dvě třetiny lidí v produktivním věku z okresů Ostrava a Karviná.

Plány na výstavbu objektu pro nového velkého zaměstnavatele v Moravskoslezském kraji na nezastavěné zelené ploše se setkávají s širokou veřejnou podporou.

Jaromír Mazák, ředitel analytického ústavu STEM: „Výstavba areálu na zelené ploše má nadpoloviční podporu jak obyvatel Ostravska, tak Karvinska, ovšem obyvatelé okresu Karviná se pro záměr vyjádřili častěji – 72 % v porovnání se 60 % na Ostravsku. Se stavbou objektu nového zaměstnavatele na zelené ploše souhlasí i polovina těch, kteří upřednostňují podporu malých a středních firem, a to za předpokladu, že by nebyla k dispozici plocha typu brownfield. Mezi lidmi, kteří by obecně uvítali příchod velkého zaměstnavatele, to je 77 %, tedy výrazně více.“

Tento rozdíl lze částečně vysvětlit menší spokojeností s aktuální nabídkou pracovních míst v regionu. Moravskoslezský kraj spolu s rozvojovou agenturou MSID názory veřejnosti zjišťoval také kvůli aktuálně diskutovanému záměru strategického podnikatelského parku v Dolní Lutyni.

Metodika průzkumu
Průzkum analytického ústavu STEM byl proveden na reprezentativním vzorku 670 respondentů ve dnech 2.–6. 2. 2024 metodou online dotazování. Cílovou populací byla veřejnost v produktivním věku 18 až 63 let z okresů Ostrava-město a Karviná s vyloučením osob se základním vzděláním. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru dle pohlaví, věku a vzdělání.
Jakub Unucka (ODS), první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Moravskoslezský kraj se dlouhodobě vyrovnává s útlumem těžkého průmyslu. Proces transformace regionální ekonomiky byl nastartován i díky příchodu velkých investorů, avšak musíme se dívat do budoucnosti a hledat nové možnosti pro další rozvoj. Čeká náskonec těžby uhlí v OKD, aktuální situaci komplikují i problémy ve společnosti Liberty Ostrava, která patří k největším zaměstnavatelům v regionu."
Václav Palička, předseda představenstva MSID: „Názor veřejnosti nám není lhostejný. I proto jsme zjišťovali, jak lidé vnímají výstavbu na zelené ploše. Byť vedení Moravskoslezského kraje i stát jednoznačně preferují využití brownfieldů, nyní jsme v situaci, kdy takovou plochu v regionu ani v jiné části Česka nemáme. Musíme se proto rozhodnout, zda investorovi umožníme stavět v Dolní Lutyni, nebo o investici přijdeme. Citovaný průzkum ukazuje, že většina občanů z dotčených okresů o příchod velkého investora stojí, a to i za situace, která by znamenala výstavbu na zelené ploše.“
Jakub Unucka (ODS), první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Obavy místních lidí jsou pochopitelné, protože případná realizace tohoto záměru přinese řadu změn. Naším cílem je možné negativní vlivy vyvolané výstavbou a provozem podnikatelského parku na místní občany minimalizovat a zároveň podniknout kroky, které podpoří rozvoj těchto obcí. Konečnou podobu opatření stanovíme ve spolupráci s obcemi, aby co nejlépe reflektovala jejich potřeby a přání.”
Nahlásit chybu


K tématu

Poštovní ulice by s nadsázkou mohla být elektronická

7. června 2024 8:10 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Z budovy bývalé pekárny ve Studénce, která roky chátrala, je výrobní hala pro elektroniku. Společnost, která ji zrekonstruovala, už dříve opravila a začala využívat i další dva opuštěné objekty na Poštovní ulici.

Beskyd rallye vedla kolem zámků Novojičínska, v Kuníně veteráni protáhli zastávku na tři hodiny

27. července 2024 17:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Více než stovka autoveteránů zaparkovala v zahradách zámku Kunín na Novojičínsku. Přijeli tu v rámci 27. ročníku Beskyd rallye, jejíž druhá etapa, nazvaná zámecká, vedla po historických objektech Moravskoslezského kraje.

První náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS) skončí v pondělí ve funkci, kandidovat ve volbách nebude

15. srpna 2024 19:49 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Jakub Unucka (ODS) rezignoval na kandidaturu v podzimních krajských volbách. Uvedl to lídr kandidátky koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji Radek Kaňa v tiskovém prohlášení. Stojí v něm i oznámení o rezignaci na funkci prvního náměstka, té se Unucka vzdá v pondělí. Informace souvisí s kauzou žádostí o dotaci pro firmy spjaté s ním a s jeho manželkou.


Ke konci těžby černého uhlí na šachtě jednali i premiér Fiala a ministr financí Stanjura

Společnost OKD, která provozuje poslední činný černouhelný důl v zemi, si těžbou vydělala nejen na odstupné pro končící horníky, ale také na celou likvidaci šachty. V pondělí o tom ve Stonavě informovali premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura.

Mladí přírodovědci z Čeladné vyrobili z PET lahví model plic

Co dva týdny se v čeladenské základní škole schází děti v kroužku Mladí přírodovědci. Jedno pondělní odpoledne tu teď věnovali tématu plic a dýchání.

Z roztomilých štěňat budou ochránci zákona. Policie vítá nové psí posily

Včera 19:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zatím jsou hravá a roztomilá, ale i to je součást náročného výcviku. Moravskoslezští policejní kynologové přivítali dvě nové posily – štěňata německých ovčáků Logana a Morennu. Pokud všechno půjde podle plánu, do dvou let se z nich stanou plnohodnotní služební psi připravení pomáhat při pátrání, kontrolách i bezpečnostních opatřeních.

Sbírka Srdce pro Porubu pomohla rekordní částkou. Na rehabilitace pro Maxima se vybralo 140 000

Charitativní sbírka Srdce pro Porubu pomohla za svou existenci už patnácti obyvatelům Ostravy-Poruby. Tím posledním je třináctiletý Maxim. Na jeho rehabilitace se podařilo vybrat rekordních 140 000 korun.

Požár novostavby rodinného domu v Šenově u Ostravy způsobil škodu za milion

Dnes 11:03 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Pět jednotek hasičů zasahovalo v pondělí u požáru střechy rodinného domu v Šenově u Ostravy. Událost se obešla bez zranění a příčina se šetří. Škoda byla odhadnuta na milion korun.

ADRA Frýdek-Místek hledá dobrovolníky. Přijďte si v dubnu dobrovolnictví vyzkoušet

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek spustilo nábor nových dobrovolníků. Vyzývá veřejnost, aby pomohla osamělým seniorům – zejména těm, kteří žijí sami. Dobrovolnictví může každý zájemce nejprve vyzkoušet během dubnových Dnů dobrovolnictví.

Ostrava má memorandum o výstavbě Nových Bazalů. Fotbalový svaz slíbil reprezentační zápasy

Další důležitý krok v cestě k Novým Bazalům se odehrál v sobotu při ligovém utkání Baníku Ostrava s Pardubicemi. Primátor města Jan Dohnal s majitelem klubu Václavem Brabcem podepsali memorandum s předsedou fotbalové asociace Fouskem, které umožní konání mezinárodních zápasů.

Instalace kolumbárií rozšíří kapacitu hřbitova v Butovicích

Město připravuje rozšíření hřbitova v části Butovice. Vybuduje tu kolumbária, která ve Studénce dosud chybí. Ve druhé etapě plánuje toto místo posledního odpočinku zvětšit o další přilehlou plochu.

Ostrava ocenila výjimečné pedagogy. Anketa je vyhlašována už 20 let

Za dveřmi škol stojí často ti největší hrdinové – a právě jim patřilo odpoledne v centru Ostravy. Město ocenilo výjimečné pedagogy, kteří s odhodláním a láskou provázejí děti na cestě poznání. Slavnostní chvíle se odehrála v jedinečném prostředí Boutique Business Inkubátoru Ostravica.

Přes 300 studentů prezentovalo fiktivní firmy na Veletrhu příležitostí v Ostravě

Ostravský veletrh příležitostí navazuje na Veletrh fiktivních firem a dává možnost studentům z celé republiky prezentovat své fiktivní firmy. I letos jsme mohli vidět hodně zajímavých podnikatelských záměrů.

V Rychvaldě při slavnostním setkání ocenili pracovníky škol a školek

29. března 2025 17:18 | Rychvald | Libor Běčák | Rychvaldský miniexpres

V Kulturním domě v Rychvaldě se 28. března sešli učitelé a nepedagogičtí pracovníci rychvaldských škol a školek. Starostka města jim u příležitost Dne učitelů poděkovala za jejich práci ve školství.

Primátor Karviné navštívil městský psí útulek se snahou pomoci opuštěným zvířatům

29. března 2025 16:32 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

Primátor města Karviné Jan Wolf navštívil městský psí útulek, ve kterém podle jeho slov pracují lidé, co berou svou práci jako poslání. V psím útulku se aktuálně nachází 27 psů, kteří čekají na štěstí.

V Městském domě kultury se opět uskutečnil festival Cesta k harmonii s množstvím produktů

29. března 2025 15:38 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

Uskutečnil se festival Cesta k harmonii - pravidelné setkávání lidí, kteří se komplexně zajímají o duchovní rozvoj. Nechyběly klasické stánky s kvalitními produkty, zajímavé přednášky a významní hosté.

Karvinské cyklotrasy se v žebříčku nejlepších cyklostezek umístily jako druhé v ČR

29. března 2025 15:36 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

V žebříčku, který se zabýval nejlepší infrastrukturou cyklostezek v Česku, skončila Karviná na druhém místě. Podíl na nemalém úspěchu má zdejší pro mnohé atraktivní pohornická krajina, ale i údržba a značení cyklostezek a cyklotras.

Částečná uzavírka silnice III/46810 v Petrovicích u Karviné se řeší kyvadlovou dopravou

28. března 2025 15:16 | Karviná | Gabriela Stašová | Regionální zprávy POLAR

V Petrovicích u Karviné je probíhá výstavba nového chodníku ve směru na Závadu, kvůli kterému momentálně funguje kyvadlová doprava. V úseku od Obecního úřadu k Závadě v délce 1750 metrů byly v březnu spuštěny stavební práce.

Děti čeká zápis do prvních tříd, ZŠ Mládežnická nabízí třídu s rozšířenou tělesnou výchovou

28. března 2025 15:12 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

7. a 8. dubna se bude konat v Havířově zápis do prvních tříd. Základní škola Mládežnická nabízí i jednu novinku. Otevře třídu s rozšířenou výukou tělesné výchovy. Více informací se mohli rodiče dozvědět během Dnů otevřených dveří.

Výstavba pro nového velkého zaměstnavatele získává podporu u lidí v Moravskoslezském kraji
Vydáno 21. března 2024 8:27, Dolní Lutyně, Lukáš Zavadil
Obyvatelé Ostravska a Karvinska ve velké míře podporují plán na výstavbu areálu pro nového velkého zaměstnavatele na dosud nezastavěné zelené ploše. Tento krok má potenciál významně přispět k oživení lokální ekonomiky. Podle průzkumu, který v únoru provedl analytický ústav STEM, souhlasí s tímto záměrem dvě třetiny lidí v produktivním věku z okresů Ostrava a Karviná.

vizualizace parku,zdroj: www.parklutyne.cz

Plány na výstavbu objektu pro nového velkého zaměstnavatele v Moravskoslezském kraji na nezastavěné zelené ploše se setkávají s širokou veřejnou podporou.

Jaromír Mazák, ředitel analytického ústavu STEM: „Výstavba areálu na zelené ploše má nadpoloviční podporu jak obyvatel Ostravska, tak Karvinska, ovšem obyvatelé okresu Karviná se pro záměr vyjádřili častěji – 72 % v porovnání se 60 % na Ostravsku. Se stavbou objektu nového zaměstnavatele na zelené ploše souhlasí i polovina těch, kteří upřednostňují podporu malých a středních firem, a to za předpokladu, že by nebyla k dispozici plocha typu brownfield. Mezi lidmi, kteří by obecně uvítali příchod velkého zaměstnavatele, to je 77 %, tedy výrazně více.“

Tento rozdíl lze částečně vysvětlit menší spokojeností s aktuální nabídkou pracovních míst v regionu. Moravskoslezský kraj spolu s rozvojovou agenturou MSID názory veřejnosti zjišťoval také kvůli aktuálně diskutovanému záměru strategického podnikatelského parku v Dolní Lutyni.

Metodika průzkumu
Průzkum analytického ústavu STEM byl proveden na reprezentativním vzorku 670 respondentů ve dnech 2.–6. 2. 2024 metodou online dotazování. Cílovou populací byla veřejnost v produktivním věku 18 až 63 let z okresů Ostrava-město a Karviná s vyloučením osob se základním vzděláním. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru dle pohlaví, věku a vzdělání.
Jakub Unucka (ODS), první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Moravskoslezský kraj se dlouhodobě vyrovnává s útlumem těžkého průmyslu. Proces transformace regionální ekonomiky byl nastartován i díky příchodu velkých investorů, avšak musíme se dívat do budoucnosti a hledat nové možnosti pro další rozvoj. Čeká náskonec těžby uhlí v OKD, aktuální situaci komplikují i problémy ve společnosti Liberty Ostrava, která patří k největším zaměstnavatelům v regionu."
Václav Palička, předseda představenstva MSID: „Názor veřejnosti nám není lhostejný. I proto jsme zjišťovali, jak lidé vnímají výstavbu na zelené ploše. Byť vedení Moravskoslezského kraje i stát jednoznačně preferují využití brownfieldů, nyní jsme v situaci, kdy takovou plochu v regionu ani v jiné části Česka nemáme. Musíme se proto rozhodnout, zda investorovi umožníme stavět v Dolní Lutyni, nebo o investici přijdeme. Citovaný průzkum ukazuje, že většina občanů z dotčených okresů o příchod velkého investora stojí, a to i za situace, která by znamenala výstavbu na zelené ploše.“
Jakub Unucka (ODS), první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Obavy místních lidí jsou pochopitelné, protože případná realizace tohoto záměru přinese řadu změn. Naším cílem je možné negativní vlivy vyvolané výstavbou a provozem podnikatelského parku na místní občany minimalizovat a zároveň podniknout kroky, které podpoří rozvoj těchto obcí. Konečnou podobu opatření stanovíme ve spolupráci s obcemi, aby co nejlépe reflektovala jejich potřeby a přání.”
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/dolni-lutyne/11000042151/vystavba-pro-noveho-velkeho-zamestnavatele-ziskava-podporu-u-lidi-v-moravskoslezskem-kraji