Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Nový rok se v Havířově narodily hned tři děti. První holčička přišla na svět 34 minut po půlnoci

Havířov |

Na Nový rok se v havířovské nemocnici narodily hned tři děti. Jako první přišla na svět holčička Karinka 34 minut po půlnoci. Počet porodů v loňském roce značně stoupl a nemocnice má v plánu rozšíření oddělení.

Malá Karin z Karviné přišla na svět během hodiny. Rodiče neplánovali porod v Havířově. Kvůli nákaze zdravotníků je ale porodní oddělení v Karviné uzavřené. Maminka prvního narozeného dítěte, které přišlo na svět 34 minut po půlnoci, je ale ráda, že to tak dopadlo.

Petra Wala, maminka: "Ještě na Silvestra v devět hodin jsem chystala pohoštění a hned za dvě hodiny mi začala unikat plodová voda. Naštěstí jsme to tady stihli a jsem hrozně ráda, že jsme tady, protože je tady vynikající personál, super atmosféra, takže neměnila bych."

Počet porodů v Havířově stoupá. Loni se narodilo 887 dětí, což je o zhruba 220 více než v roce 2019. Oddělení nabízí nastávajícím rodičům zejména přirozenost při porodu a následně intenzivní kontakt s dítětem.

Hynek Canibal, primář dětského a novorozeneckého NsP Havířov: "Ono to není moderní ten směr, ale je to spíše návrat ke kořenům. My se spíše snažíme do toho moc nezasahovat, nebereme maminkám děti, necháváme je celou dobu od narození, kdy jsou od porodu trvale spolu následně ne jen ty dvě hodiny, jak to mnohdy je, ale u nás celou dobu jsou ta miminka s těmi maminkami. Leží spolu v posteli.”

Velký zájem je také o porodní vanu.

Hynek Canibal, primář dětského a novorozeneckého oddělení NsP Havířov: "Myslím, že jsme unikátní v tom, že máme zhruba deset procent porodů ze všech porodů do vany. Což je unikát. A výsledky, které máme prozatím, jsou lepší, než pro děti, které jsou rozené mimo vanu.”

Nemocnice plánuje rozšíření oddělení.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: "Budeme potřebovat zvětšit samozřejmě počet lůžek pro narozené děti a jejich maminky. Chtěli bychom vybudovat rodinné apartmá, alespoň dva po vzoru Nemocnice Na Bulovce. Máme velké plány s porodnicí a je to dneska výstavní oddělení spolu s dětským.”


Plány nemocnice dlouhodobě podporuje i radnice, která například zakoupila i porodní vanu.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Já jim přeji do života jen to nejlepší, hodně zdraví a štěstí, ať se jim podaří vyrůstat ve spokojených, šťastných rodinách. Ono je to takové dojemné a já říkám, že existují i příjemné chvilky v životě primátora a jednou z nich je vítání nových občanů města a myslím, že ten nový rok začíná velmi dobře. Tři porody hned prvního, děti budou mít výhodu, že se budou vždy slavit jejich narozeniny. A samozřejmě pokrok, který nemocnice udělala i ten zájem rodiček o porody v Havířově je opravdu velký a já jsem rád, že radnice k tomu přispívá. Spolupráce mezi nemocnicí a magistrátem je myslím na velmi dobré úrovni.”
Nahlásit chybu


K tématu

Modernizace v krnovské nemocnici – nejnovější ultrazvuk a rekonstrukce JIP

23. ledna 2025 11:51 | Bruntál | Karel Soukop

Díky spolupráci s nadačním fondem Muži proti rakovině získalo urologické oddělení krnovské nemocnice nejmodernější ultrazvukový přístroj pro vyšetření mužské prostaty a její biopsii. Přístroj v hodnotě téměř 2,5 mil korun byl v Krnově právě uveden do provozu.

Nemocnice ve Frýdku-Místku má novou JIP a Stanici jednodenní péče za 52 milionů

16. ledna 2025 11:57 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Nemocnice ve Frýdku-Místku má za sebou další velkou rekonstrukci. Otevřela Jednotku intenzivní péče neoperačních oborů a lůžkovou Stanici jednodenní péče. Modernizace vyšla na 52 milionů korun. Zvětšil se prostor, komfort i počet lůžek.

Chřipka uzavírá nemocnice v MS kraji pro návštěvy

31. ledna 2025 11:11 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

V Moravskoslezském kraji přibývá chřipkových onemocnění. Oproti minulému týdnu počet nemocných stoupl o 15 procent a nemocnice na to reagují omezeným nebo plošným zákazem návštěv.


Polonahý kuřák, plyšák na schodech a figurína v biotopu. Městská policie Ostrava se podělila o kuriozity za uplynulý rok

Dnes 10:30 | Ostrava-město | Anna Břenková

Žena předala muži na ulici psa a odešla. Během tréninku muže zamkli ve fitness centru. Zavolal na linku 156, protože chtěl poradit. Strážníci z Ostravy letos řešili několik úsměvných případů.

Výročí Palackého připomene speciální Muzejní škola, začne už v lednu

Rok 2026 bude v Muzeu Novojičínska rokem Františka Palackého. Uplyne 150 let od jeho úmrtí. Hned v lednu bude muži přezdívanému Otec národa, který se narodil v nedalekých Hodslavicích, věnována speciální Muzejní škola.

Mladá hasička ze Svinova mezi evropskou špičkou

Včera 13:31 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Ve Svinově vyrůstá mladý sportovní talent, který už dnes konkuruje dospělým závodnicím na mezinárodní úrovni. Místní dorostenka přivezla z mistrovství Evropy cenný kov — a my jsme se za jejími úspěchy vypravili.

Boží hod na ledě v centru města byl první takovou akcí v historii Bruntálu

Včera 12:51 | Bruntál | Karel Soukop

Svou zimní premiéru zažilo letos centrum Bruntálu s novou rekreační ledovou plochou na náměstí. Nová kulturní i sportovní akce dostala název Boží hod na ledě a za jejím pořádáním stála místní pobočka evangelické církve i další sportovci a oddíly.

Přežili díky pomoci svědků. V Třinci a Mošnově se podařilo oživit dva muže v jeden den

Dnes 9:34 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Přestalo jim bít srdce. Svědci nezaváhali a okamžitě pomohli. Během jednoho dne záchranáři vyjížděli ke dvěma případům srdeční zástavy. Díky poskytnutí včasné první pomoci byli zachráněni dva muži.


Nošovický advent zahájilo rozsvícení stromu a kulturní program za Radegastovým šenkem

Dnes 8:30 | Nošovice | Michal Slonina

Vánoční nálada opanovala opět po roce centrum Nošovic, a hlavně venkovní prostory Radegastova šenku. Po každoročním průvodu sem dorazili občané obce, aby si užili bohatý program a samozřejmě rozsvícení vánočního stromu.

Primátor Ostravy bilancuje rok 2025: investice, doprava i velké projekty

Včera 10:23 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Rok 2025 byl pro Ostravu rokem obnovy po povodních, rozsáhlých investic i příprav zásadních projektů do budoucna. Město pokračovalo v opravách infrastruktury, rozvoji bydlení, dopravních stavbách i modernizaci kulturních a sportovních areálů. Primátor Jan Dohnal (ODS/SPOLU) hodnotí uplynulý rok a přibližuje, na co se Ostrava ještě zaměří.

Rok 2026 bude v Muzeu Novojičínska ve znamení Palackého

28. prosince 2025 7:11 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Rok 2026 bude v Muzeu Novojičínska rokem Františka Palackého. Uplyne 150 let od jeho úmrtí. Hned v lednu bude muži přezdívanému Otec národa věnována Muzejní škola.

Škola s polským jazykem v Horní Suché oslavila 95 let

Včera 12:02 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Slavnostní program připravený žáky a pedagogy ZŠ v Horní Suché přenesl návštěvníky do minulosti i současnosti. Netradičním příběhem a společným vystoupením se do připomínky 95 let existence zapojili všichni žáci.

Heřmanická fara otevřela vinárnu i se samoobslužným kinem

Heřmanická farní zahrada nabízí návštěvníkům další novinku. Třetí adventní neděli tu spustila provoz vinárna se samoobslužným kinem, a to přímo v budově fary. Sklepní místnost bude sloužit komunitnímu setkávání a promítání filmů při nepříznivém počasí.

Rok 2025 v kostce: Co se událo a jak se žilo lidem v Karviné

Dnes 14:06 | Karviná | Gabriela Stašová

Přinášíme vám přehlednou retrospektivní podívanou, co se v roce 2025 dělo v Karviné a jak se žilo místním lidem.

Škola s polským jazykem v Horní Suché oslavila 95 let

Včera 12:02 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Slavnostní program připravený žáky a pedagogy ZŠ v Horní Suché přenesl návštěvníky do minulosti i současnosti. Netradičním příběhem a společným vystoupením se do připomínky 95 let existence zapojili všichni žáci.

Sestřih významných událostí Havířova roku 2025

Včera 11:52 | Havířov | Bára Kelnerová

Události, které hýbaly Havířovem. Rok 2025 přinesl investice, oslavy i výjimečné okamžiky v životě města. Přinášíme jejich přehled v závěrečném sestřihu.

Rok 2026 přinese Dětmarovicím investice i oslavy

Včera 11:24 | Dětmarovice | Bára Kelnerová

Obec Dětmarovice vstupuje do roku 2026 s rekordním rozpočtem a jasně danými prioritami. Pokračovat bude výstavba kanalizace, opravy komunikací i přístavba mateřské školy.

Školní plavání je základ, důležitá je i podpora rodičů

Včera 10:22 | Stonava | Jiří Brzóska

Výuka plavání je na základních školách povinnou součástí školního vzdělávání. Lektoři však upozorňují, že samotné absolvování povinného plaveckého výcviku ve škole nestačí – získané dovednosti je potřeba pravidelně upevňovat a dále rozvíjet i v rodinném prostředí.

30 let Okresní hospodářské komory v Karviné přineslo spoustu milníků a úspěchů

27. prosince 2025 14:35 | Karviná | Gabriela Stašová

Okresní hospodářská komora oslavila 30 let svého fungování. Za tu dobu sdružovala a pomohla spoustě podnikatelských subjektů k lepšímu fungování a zaštítila další služby.

Na Nový rok se v Havířově narodily hned tři děti. První holčička přišla na svět 34 minut po půlnoci
Vydáno 5. ledna 2021 16:51, Havířov, Bára Kelnerová
Na Nový rok se v havířovské nemocnici narodily hned tři děti. Jako první přišla na svět holčička Karinka 34 minut po půlnoci. Počet porodů v loňském roce značně stoupl a nemocnice má v plánu rozšíření oddělení.

Malá Karin z Karviné přišla na svět během hodiny. Rodiče neplánovali porod v Havířově. Kvůli nákaze zdravotníků je ale porodní oddělení v Karviné uzavřené. Maminka prvního narozeného dítěte, které přišlo na svět 34 minut po půlnoci, je ale ráda, že to tak dopadlo.

Petra Wala, maminka: "Ještě na Silvestra v devět hodin jsem chystala pohoštění a hned za dvě hodiny mi začala unikat plodová voda. Naštěstí jsme to tady stihli a jsem hrozně ráda, že jsme tady, protože je tady vynikající personál, super atmosféra, takže neměnila bych."

Počet porodů v Havířově stoupá. Loni se narodilo 887 dětí, což je o zhruba 220 více než v roce 2019. Oddělení nabízí nastávajícím rodičům zejména přirozenost při porodu a následně intenzivní kontakt s dítětem.

Hynek Canibal, primář dětského a novorozeneckého NsP Havířov: "Ono to není moderní ten směr, ale je to spíše návrat ke kořenům. My se spíše snažíme do toho moc nezasahovat, nebereme maminkám děti, necháváme je celou dobu od narození, kdy jsou od porodu trvale spolu následně ne jen ty dvě hodiny, jak to mnohdy je, ale u nás celou dobu jsou ta miminka s těmi maminkami. Leží spolu v posteli.”

Velký zájem je také o porodní vanu.

Hynek Canibal, primář dětského a novorozeneckého oddělení NsP Havířov: "Myslím, že jsme unikátní v tom, že máme zhruba deset procent porodů ze všech porodů do vany. Což je unikát. A výsledky, které máme prozatím, jsou lepší, než pro děti, které jsou rozené mimo vanu.”

Nemocnice plánuje rozšíření oddělení.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: "Budeme potřebovat zvětšit samozřejmě počet lůžek pro narozené děti a jejich maminky. Chtěli bychom vybudovat rodinné apartmá, alespoň dva po vzoru Nemocnice Na Bulovce. Máme velké plány s porodnicí a je to dneska výstavní oddělení spolu s dětským.”


Plány nemocnice dlouhodobě podporuje i radnice, která například zakoupila i porodní vanu.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Já jim přeji do života jen to nejlepší, hodně zdraví a štěstí, ať se jim podaří vyrůstat ve spokojených, šťastných rodinách. Ono je to takové dojemné a já říkám, že existují i příjemné chvilky v životě primátora a jednou z nich je vítání nových občanů města a myslím, že ten nový rok začíná velmi dobře. Tři porody hned prvního, děti budou mít výhodu, že se budou vždy slavit jejich narozeniny. A samozřejmě pokrok, který nemocnice udělala i ten zájem rodiček o porody v Havířově je opravdu velký a já jsem rád, že radnice k tomu přispívá. Spolupráce mezi nemocnicí a magistrátem je myslím na velmi dobré úrovni.”
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/havirov/11000023477/na-novy-rok-se--v-havirove-narodily-hned-tri-deti-prvni-holcicka-prisla-na-svet-34-minut-po-pulnoci