Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ukrajinské děti začaly navštěvovat středisko Don Bosko v Havířově, našly tam nové kamarády

Havířov |

Středisko volného času Don Bosco na Šumbarku sídlí jen kousek od městské ubytovny, kde žijí ukrajinské rodiny. Netrvalo dlouho a tamní děti si našly cestu do střediska, kde již pravidelně tráví odpolední čas s novými kamarády.

Děti z Ukrajiny potřebují smysluplně trávit volný čas. Což jde v pokojích na ubytovnách či na chodbách dost obtížně. Některé z nich si už našly cestu do střediska volného času Don Bosko, které je schopné přijmout každé dítě, které přijde.

Jindřich Honěk, ředitel CSVČ Don Bosko Havířov: "Přicházejí spontánně, nejdříve ze zvědavosti, tak jsme je přivítali, bavíme se s nimi trochu rusky, trochu polsky, rukama, nohama. Zapojují se do všech kroužků, rukodělných, robotických, tělocvičných, šití, vaření a nijak je nechceme dávat zvlášť. Právě proto, aby naposlouchaly řeč, aby se seznámily a jsem velmi překvapen, že děti jsou úplně super, přijímají je s otevřenou náručí. Žádný problém.”
Timur: "Já jsem tady začal chodit, abych si se svými kamarády zahrál stolní fotbal a moc se mi líbí kreslit 3D perem. Chodím tady s kamarádem, jmenuje se Amir. Kamarádů tady mám hodně. Do školy nechodím, protože mne nepřijali, ale chodím tady na doučovací kurz."
Amir: "Já sem chodím s babičkou. Hrajeme různé hry na počítači a hokej. Do školy chodím."
anketa: "Určitě jsem ráda, že mají tady kamarády, že si je našli. Bavím se s nimi, ale většinou jim nerozumím, takže se s nimi nepobavím, ale hrajeme hry a mám je ráda. Vždy jsem se chtěla učit rusky a teď hrozí, že už to na školách nepůjde. Tak jsem ráda, že oni mne ukrajinsky a rusky učit mohou."

A co říkáš na to, že museli takto utéct před válkou?

anketa: “Je to velice smutné a opravdu nechápu, proč to dělají a vlastně nechápu celou tu situaci. Nějak se se mnou o tom nechce nikdo bavit." 

Středisko se postará i o děti, které prozatím nechodí do školy.

Jindřich Honěk, ředitel CSVČ Don Bosko Havířov: "Ano děti začaly chodit i na doučování, trochu je problém s klávesnicemi. Tak jsme obratem objednali ukrajinské klávesnice."

Na léto Don Bosko plánuje tábory, do kterých se budou moci ukrajinské děti také zapojit a jeden turnus bude určen i čistě pro jejich skupinu.

Nahlásit chybu


K tématu

Příměstský tábor učí děti ve Frýdku-Místku hrát divadlo

17. července 2025 16:04 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Týden divadelní tvorby. Takový byl další z příměstských táborů ve Frýdku-Místku. Mladí účastníci se učili hrát divadlo. Od improvizace až po scénář a vystoupení. O tábor je mezi malými amatérskými herci tradičně velký zájem.

Výtvarný pobytový tábor letos SVČ Klíč Frýdek-Místek pořádalo úplně poprvé

21. července 2025 16:17 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Tajemná galerie, to byl název prvního pobytového tábora pro výtvarně nadané děti. Středisko volného času Klíč Frýdek-Místek pro ně připravilo sedm dní tvoření, různé pohybové a vědomostní hry i turistický výšlap. Děti si vyzkoušely nejrůznější výtvarné techniky a tvořily originální díla.

Malí šachisté soutěžili o titul Šachový král a královna Frýdku-Místku

14. července 2025 11:41 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ve Frýdku-Místku se opět soutěžilo o šachového krále a královnu. Jednodenní turnaj pro děti byl součástí projektu Prázdniny ve městě. Zúčastnily se ho čtyři desítky hráčů, a to nejen ze šachových kroužků. Přijít si zahrát mohl každý, kdo ovládal základní pravidla hry.


Požár obchodního centra v Ostravě zaměstnal několik jednotek hasičů

Včera 22:57 | Ostrava-Jih | Jiří Cileček

Ve čtvrtek večer zalarmoval hasiče požár obchodního centra v ostravské části Bělský les. Na místo se postupně sjelo 8 jednotek hasičů. Když začalo hořet, budova byla prázdná.

Havířov řeší problém s auty, která blokují průjezd hasičům

Včera 16:07 | Havířov | Bára Kelnerová

Špatně zaparkovaná auta ve vnitroblocích mohou hasičům výrazně zkomplikovat cestu k požárům. Havířov proto upravuje problémové lokality, zpřísňuje kontroly a ve spolupráci s hasiči hledá řešení, která zajistí bezpečný průjezd záchranné techniky.

Půl hodiny čekání v koloně už bylo na některé řidiče příliš

Včera 10:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na déle než 30 minut uvízli v koloně řidiči, kteří ve středu projížděli kolem přehrady Šance. Doprava byla zastavena v průběhu frézování asfaltu.

Nové cisterny získali hasiči v Martinově a Plesné. Nahradí 40 let starou techniku

Včera 12:47 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě pokračuje obměna techniky dobrovolných sborů hasičů. Tentokrát dostaly cisterny jednotky z Martinova a z Plesné, kde nahradí už více než 40 let starou techniku.

V lese u Bílé zasáhla dřevorubce padající větev. Z nepřístupného terénu byl vyproštěn jeřábem

Včera 16:11, vydáno včera 12:34 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na dřevorubce měla z výšky spadnout velká větev. 46letý muž utrpěl vážné zranění páteře v lese u obce Bílá. Kvůli těžko přístupnému terénu musel být lékař na místo vysazen pomocí palubní jeřábu. Zraněný byl transportován vrtulníkem do nemocnice.

V útulku pro psy v Třebovicích se uskutečnilo každoroční setkání opatrovníků.

Včera 13:10 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pokud zvažujete pořízení psa z útulku, určitě to udělejte. Vyplynulo to s dalšího setkání opatrovníků, které pořádá Třebovické zařízení pro ztracené psy. Někteří z nich už mají i třetího pejska a moc si pochvalují jejich přátelskou povahu.

Stříbrné jezero se dál proměňuje. Město pokračuje v jeho revitalizaci

Včera 10:32 | Opava | Yvona Fajtová

Stříbrné jezero v Opavě čekají další změny. Město pokračuje v postupné revitalizaci oblíbené rekreační lokality a nově odkoupilo i restauraci s přilehlými pozemky. Cílem je dokončit proměnu celého areálu a nabídnout návštěvníkům ještě kvalitnější zázemí.

Pozorný soused v Ostravě- Muglinově pomohl dopadnout zloděje žebříku

Včera 13:08 | Ostrava-město | Anna Břenková

Strážníci v úterý dopoledne dopadli muže, který v Ostravě- Muglinově ukradl ze zahrady dřevěný žebřík. Zloděje prozradil pozorný soused, který jeho podezřelé chování okamžitě nahlásil policii.

Dočasná odstavná plocha pomůže s parkováním na V. etapě

8. července 2026 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

Město Orlová otevře v těchto dnech novou dočasnou odstavnou plochu za obchodním domem v ulici F. Tůmy. Řidičům nabízí 66 parkovacích míst, která mají pomoci zmírnit nedostatek parkování na sídlišti páté etapy.

Nová šance pro kariéru. Slezská Ostrava otevřela bezplatné Kariérní centrum

8. července 2026 14:17 | Ostrava-Slezská Ostrava | Anna Břenková

Hledání nového zaměstnání, návrat do práce po rodičovské nebo touha po profesní změně bývají pro mnoho lidí náročnou výzvou. Pomocnou ruku od června nově nabízí bezplatné Kariérní centrum ve Slezské Ostravě.

Tradiční pouť proměnila Albrechtice v centrum letní zábavy

Včera 18:00 | Albrechtice | Michal Feber

Tradiční pouť v Albrechticích opět zaplnila centrum obce stovkami návštěvníků.

Zaparkovaná auta blokují hasičům cestu k požárům

Včera 11:04 | Havířov | Bára Kelnerová

Špatně zaparkovaná auta ve vnitroblocích mohou hasičům výrazně zkomplikovat cestu k požárům. Havířov proto upravuje problémové lokality, zpřísňuje kontroly a ve spolupráci s hasiči hledá řešení, která zajistí bezpečný průjezd záchranné techniky.

Stonavská pouť zve na víkend plný zábavy

8. července 2026 14:07 | Stonava | Jiří Brzóska

Stonavská pouť patří mezi nejvýznamnější a nejoblíbenější kulturní události v obci – a letošní ročník rozhodně stojí za návštěvu! Dvoudenní slavnosti, které se letos konají 18. a 19. července, nabídnou pestrý program plný tradice, hudby, soutěží, zábavy i duchovního rozměru.

Nové informační radary upozorňují řidiče na rychlost

8. července 2026 14:00 | Stonava | Jiří Brzóska

V lokalitě Bonkov je v posledních týdnech výrazně rušněji než obvykle. Kvůli opravě mostu přes řeku Stonavku tudy projíždí podstatně více automobilů. S vyšší intenzitou dopravy ale přibývají i případy, kdy řidiči nerespektují nejvyšší povolenou rychlost padesát kilometrů v hodině.

Stonavská knihovna nabízí tisíce titulů i o prázdninách

8. července 2026 13:55 | Stonava | Jiří Brzóska

Prázdniny jsou tady a s nimi i období dovolených. Ideálním společníkem na cesty i chvíle odpočinku může být dobrá kniha. Ve stonavské knihovně si kromě knih můžete zapůjčit také audioknihy.

Wakacje dawniej i dziś – spotkanie w Domu Elim

8. července 2026 13:44 | Stonava | Otýlie Tobolová

Piosenką dedykowaną babciom i dziadkom rozpoczęło się przedwakacyjne spotkanie dzieci z polskiej szkoły w Stonawie z klientami Domu z Opieką Społeczną ELIM. W drugiej części programu wybrzmiały piosenki ludowe – znane i śpiewane również w domach wielu seniorów.

Ukrajinské děti začaly navštěvovat středisko Don Bosko v Havířově, našly tam nové kamarády
Vydáno 12. dubna 2022 17:25, Havířov, Bára Kelnerová
Středisko volného času Don Bosco na Šumbarku sídlí jen kousek od městské ubytovny, kde žijí ukrajinské rodiny. Netrvalo dlouho a tamní děti si našly cestu do střediska, kde již pravidelně tráví odpolední čas s novými kamarády.

Děti z Ukrajiny potřebují smysluplně trávit volný čas. Což jde v pokojích na ubytovnách či na chodbách dost obtížně. Některé z nich si už našly cestu do střediska volného času Don Bosko, které je schopné přijmout každé dítě, které přijde.

Jindřich Honěk, ředitel CSVČ Don Bosko Havířov: "Přicházejí spontánně, nejdříve ze zvědavosti, tak jsme je přivítali, bavíme se s nimi trochu rusky, trochu polsky, rukama, nohama. Zapojují se do všech kroužků, rukodělných, robotických, tělocvičných, šití, vaření a nijak je nechceme dávat zvlášť. Právě proto, aby naposlouchaly řeč, aby se seznámily a jsem velmi překvapen, že děti jsou úplně super, přijímají je s otevřenou náručí. Žádný problém.”
Timur: "Já jsem tady začal chodit, abych si se svými kamarády zahrál stolní fotbal a moc se mi líbí kreslit 3D perem. Chodím tady s kamarádem, jmenuje se Amir. Kamarádů tady mám hodně. Do školy nechodím, protože mne nepřijali, ale chodím tady na doučovací kurz."
Amir: "Já sem chodím s babičkou. Hrajeme různé hry na počítači a hokej. Do školy chodím."
anketa: "Určitě jsem ráda, že mají tady kamarády, že si je našli. Bavím se s nimi, ale většinou jim nerozumím, takže se s nimi nepobavím, ale hrajeme hry a mám je ráda. Vždy jsem se chtěla učit rusky a teď hrozí, že už to na školách nepůjde. Tak jsem ráda, že oni mne ukrajinsky a rusky učit mohou."

A co říkáš na to, že museli takto utéct před válkou?

anketa: “Je to velice smutné a opravdu nechápu, proč to dělají a vlastně nechápu celou tu situaci. Nějak se se mnou o tom nechce nikdo bavit." 

Středisko se postará i o děti, které prozatím nechodí do školy.

Jindřich Honěk, ředitel CSVČ Don Bosko Havířov: "Ano děti začaly chodit i na doučování, trochu je problém s klávesnicemi. Tak jsme obratem objednali ukrajinské klávesnice."

Na léto Don Bosko plánuje tábory, do kterých se budou moci ukrajinské děti také zapojit a jeden turnus bude určen i čistě pro jejich skupinu.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/havirov/11000030866/ukrajinske-deti-zacaly-navstevovat-stredisko-don-bosko-v-havirove-nasly-tam-nove-kamarady