Strážníci městské policie v Havířově se mnohdy dostanou do situace, kdy musí poskytnout první pomoc. V mnoha případech člověku svou rychlou reakcí i zachrání život. Městská policie chce, aby měli postupy strážníci dobře osvojené a proto požádala Český červený kříž o podrobné školení.
Lumír Braš, vedoucí pro výcvik a školení MP Havířov: "Samozřejmě ta první pomoc je velice náročná a snažíme se vždy informovat záchrannou službu, aby přijela na místo, ale než přijede, tak abychom to zvládli. Samozřejmě nejde jen o dopravní nehody, jsou jiné situace, kdy se člověk může dostat do bezvědomí, takže aby jsme mohli pomoct a uplatnili tyto vědomosti, které získáváme školením.”
Oldřich Gbelec, ředitel Ú OS ČČK Karviná: "Toto školení bylo rozděleno na čtyři běhy, ve kterých jsme oživili některé zkušenosti z první pomoci, které již měli, vyvrátili jsme některé mýty první pomoci a samozřejmě strážníci a strážnice si mohli prakticky vyzkoušet poskytování první pomoci na cvičných figurínách a dalších pomůckách tak, aby v případě, že se dostanou do této situace, uměli tu první pomoc aplikovat. Ta pomoc strážníků MP může být různorodá, co se týká i poskytování první pomoci, protože nikdy neví, k jakému případu pojedou. My jsme se věnovali zejména rozpoznání bezvědomí s bezdeším a následné resuscitaci, která je v dnešní době potřeba. Řešili jsme také výuku krvácení a potom jsme si vykládali i k různým dalším stavům, které mohou potkat. Ať je to anafylaxe, to znamená silná alergická reakce, může to být epileptický záchvat a spousta dalších úrazů."
Strážník Lukáš Soukup školení uvítal, protože je u městské policie teprve krátce.
Lukáš Soukup, strážník MP Havířov: “Jsem rád za tuto příležitost, protože máme alespoň možnost vyzkoušet nanečisto, než v praxi a můžeme potom někomu zachránit život. Dneska jsme se tady učili přímou srdeční masáž, jak poskytnout první pomoc a za mě je to dobrá zkušenost. Sám jsem si na sobě vyzkoušel škrtidlo. Je to sice bolestivé, ale dokáže to zachránit život.”
Oldřich Gbelec, ředitel Ú OS ČČK Karviná: "Musím tedy uznat, že při praktických nácvicích té dnešní výuky, byli strážníci a strážnice velice šikovní, někteří už s první pomocí do kontaktu přišli a někteří si dneska jen ty zkušenosti oživili a je nutno říci, že pokud by se náhodou dostali k někomu v ohrožení života, tak věřím tomu, že by se jim to povedlo.”
V Havířově slouží u městské policie přes sto strážníků a školením v první pomoci projdou postupně všichni.