Zcela ojedinělá laboratoř automatizace a technického měření za 6,5 milionů korun, kterou má nyní Střední průmyslová škola elektrotechnická v Havířově. K slavnotnímu přestřižení pásky a představení projektu došlo ve čtvrtek za účasti představitelů kraje a firem, které se na výstavbě učebny podílely. K čemu studentům taková učebna bude sloužit, objasnil učitel Václav Sedlák.
Václav Sedlák, učitel: „Tato učebna vznikla za účelem praktického využití teoretických poznatků, které studenti získají v předmětech řídící systémy a automatizační prostředky atd. Tato učebna je vybavena elektro-pneumatickými prvky. Třeba tato může sloužit k tvorbě papírových obalů. To znamená, když to spustíme, tak první válec nám tam vsune papír, polotovar. Druhý a třetí válec nám to poskládá a čtvrtý válec nám hotovou krabici vysune. Práce studentů spočívá v tom, jednak udělat si teoretický rozbor, navrhnout si vlastní schéma, no a nakonec zrealizovat. Držím se zásady, škola hrou."
Laboratoř je určena pro studenty informatiky a řídících systémů třetích a čtvrtých ročníků a také pro členy kroužku řídící techniky. Ten je ve škole velice oblíben a mohou jej navštěvovat všichni žáci.
A jak vlastně probíhala výuka, když ještě laboratoř nebyla?
Václav Sedlák, učitel: „Tato výuka byla pouze teoretická a tyto věci jsme řešili jen pomocí řídících systému a místo těchto pneumatických motorů jsou tady tyto válečky, takže se používaly led diody."
Škola by si nemohla dovolit zrealizovat tak velký projekt bez dotace. Podporu ve výši 92,5 procenta se jim podařilo získat z EU, zbylou částku, necelých 500 tisíc, pokryla škola z vlastních zdrojů.
Petr Kocurek, ředitel SPŠE: „Chtěli jsme získat co nejmodernější technologii, protože v okolí je spousta zpracovatelského průmyslu, který používá prvky automatizace a pneumatiky. Pro školu to znamená skok do 21. století. Ta technologie je špičková, moderní, světová. Naši žáci se s tím naučí pracovat a v praxi by neměl být problém s uplatněním."
Studenti se na učebnu už moc těší, nicméně si budou muset počkat do září, až začne nový školní rok. Laboratoř bude ale k dispozici pro členy kroužku řídící techniky, a to už po jarních prázdninách.
Anketa, studenti: 1. "Těším se docela hodně, protože jsou tady samé moderní prostředky. Já už jsem čtvrťák, takže mě tady ta výuka už mine, ale chodím do kroužku k panu Sedlákovi, tak snad to tady ještě zažiji." 2. „Je to určitě super, je to něco nového, co jsme tady ještě neměli. Určitě práce na tom bude zajímavá a myslím, že se na to všichni těší. V budoucnu bych se chtěl určitě věnovat automatizaci a na těch přístrojích tady si můžu vše prakticky vyzkoušet."
Jelikož se jedná o jedinou takto moderní učebnu na severní Moravě, má škola v plánu ji využívat i jako školící středisko pro firmy a odborníky z kraje. Průmyslová škola elektrotechnická rovněž věří, že laboratoř naláká nové studenty.