Konkrétně jde o kartografické zobrazení Těšínského Slezska.
Martin Krul, spoluautor výstavy: „Výstava byla koncipována tak, aby se do širšího povědomí dostala skutečnost, že toto území je součástí Slezska a tvořila svébytný historický útvar."
Za sklem mohli návštěvníci vernisáže vidět opravdové skvosty.
Martin Krul, spoluautor výstavy: „Podařilo se sehnat unikátní kolekci starých map od 16. do počátku 19. století. Čili Slezská kartografie začíná v 16. století a můžeme zde vidět nejstarší Helwigovy mapy, mapy Těšínského knížectví."
Mapy se pro výstavu podařilo zapůjčit například ze Slezského zemského archivu. K vidění však byly i zeměměřické přístroje, které pocházejí z Technického muzea v Brně.
Anketa: 1. „No jednak je to krásný předmět, graficky pěkně stvárněný. Spousta informací z minulosti." 2. „Jsem učitelka zeměpisu a kartografii jsem studovala a děti také zajímají mapy, čtou si v atlasech. Díváme se, jak to kdysi kreslili." 3. „Staré věci mě zajímají. Rád se podívám." Co nejvíce vás na mapách zajímá? „Kresba, jak to je popsané, kaligrafické písmo." 4. „Chtěla jsem se podívat na vývoj zobrazování krajiny v rámci století." 5. „K mapám mám vztah od školních let, ze zeměpisu, kdy jsme na mapách objevoval různé končiny, krajiny. Vždy, když jsme s klukama plánoval nějaké výlety, tak jsme také s mapy pracovali. Plánování bylo nejzajímavější."
Výstava Mapa klíčem světa potrvá až do 30. června.