Pětašedesátiletý Miroslav Toman si před lety chtěl na předváděcí akci koupit hrnec. Bohužel si špatně přečetl smlouvu a měl zaplatit celou sadu za 24 tisíc korun. Spor s firmou prohrál, nezaplatil a byla mu nařízena exekuce na 113 tisíc korun.
Miroslav Toman: "Začali mi to z důchodu stahovat v prosinci 2009 a to trvá do dnes, přestože je už exekuce dávno vyplacena."
Exekuce byla ukončena v červenci letošního roku, kdy pan Toman prodal garáž, aby exekuci vyplatil. Kupodivu se dověděl, že na účet exekuce od České správy sociálního zabezpečení nepřišla ani koruna. Musel to tudíž uhradit ze svého. Státní instituce s důchodcem nekomunikuje a i nadále mu stahuje částku 2052 korun měsíčně.
Miroslav Toman: "Domáhal jsem se pomoci v Karviné na důchodovém, kde byl sepsán protokol, který se odeslal do Prahy a jednu kopii mám já. Žiji z osmi tisíc, za byt zaplatím čtyři tisíce. Není na vyskakování, jak se říká. Já bych prozatím požadoval, ať mi vrátí peníze, co mi nestáhli a uvažuji, že bych na ně podal trestní oznámení, protože já jsem se dostal do dluhů, které bych také potřeboval vyplatit."
Česká správa sociálního zabezpečení tvrdí, že nepochybila, jelikož mají v evidenci další příkazy na exekuci.
Jana Buraňová, odbor komunikace ČSSZ: „To znamená, že ČSSZ bude pokračovat v exekucích, ve srážkách důchodu. Pokud by došlo k přeplatku, tak mu samozřejmě bude ihned vrácen."
Podle názoru právníka byl porušen právní řád. Srážky měly být zasílány na účet exekutora. Jakmile byla pohledávka zaplacena, měla Česká správa srážky ihned zastavit. Peníze by měl důchodce vymáhat třeba i soudně.
Ludmila Köhlerová, advokát: „V žádném případě nemůže Česká správa použít tyto peníze k uspokojení jiné exekuce, která v tu dobu nebyla nařízena. Finanční prostředky na novou exekuci může srážet teprve až bude nařízena a usnesení nabude právní moci. Starší finanční sražené prostředky použít nemohou, musí je vrátit."