Karvinská regionální knihovna myslí i na hendikepované čtenáře. Například pro nevidomé a slabozraké čtenáře pravidelně promítá filmy opatřené audiostopou nebo jim umožňuje číst prostřednictvím speciální lupy. A nejen to. V regálech knihovny se také nachází knihy přímo v Braillově písmu. S tímto speciálním písmem tento měsíc seznamují knihovnice i děti prostřednictvím akce nazvané Čteme rukama.
Ivana Filipová, knihovnice: "Rozhodli jsme se pro děti zorganizovat takovou aktivitku, hru s knihami, které obsahují Braillovu abecedu. děti mají možnost se seznámit s tím, co to Braillova abeceda je, máme tady takové pěkné knížky, které jsou k nahlédnutí ."
Kromě toho pro žáky z 2. třídy Základní školy U Studny knihovna zorganizovala setkání s nevidomou čtenářkou Helenou Góreckou, která jim z knihy psané Braillovým písmem předčítala.
anketa: žáci ZŠ U Studny: "Myslím si, že je to takové zvláštní písmo, že taková písmena neexistují." "Je to moc těžké, jak to můžou poznat tím hmatem." "To je takové divné písmeno a mají to těžké ti nevidomí lidé."
Naučit se číst knihy v Braillově písmě není podle Heleny Górecké nic složitého.
Helena Górecká, nevidomá: “Na tom slepeckém písmu není nic složitého, naučil se to i můj otec, který mi jako dítěti psal dopisy na tábory a četl dopisy rodině, které jsem psala já jim, to byl taky zážitek pro něho, že se to naučil. Braillovo písmo , jeden znak se skládá ze 6 znaků, třeba písmenko E se píše body 1 a 5, písmenko B se píše body 1 a 2 a vlastně z těch šesti znaků vznikla celá abeceda, kterou vymyslel Louis Braille. Já si čtu ráda v Braillově písmu, samozřejmě, mě to baví víc než zvukové knihy. Taky píšu i dopisy v Braillově písmu, jsem s tím písmem dennodenně, mám poznačené i různé kořenky doma vlastně."
Nouzi o knížky nevidomí nemají. Sama knihovna jich má k půjčení několik desítek.
Helena Górecká, nevidomá: Knížek pro nevidomé je dost, dříve jich bylo málo, ale teď se to hodně rozmohlo a i se teď nové knihy dělají, je to velká pomoc pro hendikepované. Já čtu hodně ženské romány nebo knihy o zvířatech, hlavně o psech."
Děti, které se budou chtít s Braillovým písmem seznámit, mají v knihovně teď v lednu také možnost vytvořit si z této speciální abecedy i své iniciály a zhlédnout i výstavu připravenou k tomuto tématu.
Božena Magerčiaková, knihovnice: "Pro zrakově postižené máme širokou nabídku knižního fondu. Když nepočítám knihy v Braillově písmu, kterých máme přes 40, mimochodem, máme i plastickou mapu MSK, tak si mohou půjčit i audioknihy. A od prosince minulého roku máme prostřednictvím projektu z Ministerstva financí možnost zapůjčit si e-audioknihy stáhnout si je do vlastního přehrávacího zařízení a měsíčně si jich dokonce mohou půjčit."
Karvinská regionální knihovna je také vybavena zvukovým majáčkem pro zrakově postižené, který jim umožňuje bezpečný pohyb po knihovně bez asistenta. Pro hendikepované děti i dospělé pravidelně také knihovna pořádá i arteterapeutické dílny.