Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do Horní Suché se sestěhovalo 18 převážně romských rodin. Jak se jim tam žije?

Havířov |

Horní Suchá, ulice Důlní. Zde od zimy žijí převážně romské rodiny z různých koutů Moravskoslezského kraje. V devastovaných domech platí takové nájemné, jako někteří lidé ve městě v bytech první kategorie. Přesto se jim nový domov libí.

Nehorázných 60 korun za metr čtvereční platí nájemníci ve zdevastovaných domech na ulici Důlní v Horní Suché, ve kterých by si nepřál bydlet za tyto hříšné peníze asi nikdo. Nicméně i tak jsou jejich obyvatelé za střechu nad hlavou vděční. Jedná se totiž o sociálně vyloučené rodiny z Moravskoslezského kraje, které si na přelomu roku vzalo na starost Občanské sdružení Vzájemné soužití. Sdružení chtělo.

Kumar Vishwanathan, ředitel a předseda sdružení Vzájemné soužití: „Zachránit rodiny s dětmi před bezdomovstvím, před odebrání dětí, aby měly střechu nad hlavou. Nikdo nebyl ochoten jim pomoci. Tito lidé uprostřed zimy se toulali po nádražích s dětmi, po ubytovnách. Lezli do oken, aby našli teplo. Oni všichni jdou k nám a hledají pomoc."

Státní správa i samosprávy ví o problému, ale nemají řešení. Na ubytovny těchto nově přistěhovalých osmnáct rodin nemělo prostředky, jelikož se z toho stal pro podnikatele dobrý kšeft. Stejně tak ale zřejmě pro společnost RPG.

Vzájemné soužití se obrátilo na největšího vlastníka bytového fondu s velkým množstvím volných bytů společnost RPG, zda by nemělo nějaké volné bytové objekty, které by si sdružení mohlo pronajmout pro převážně romské rodiny.

Kumar Vishwanathan, ředitel a předseda sdružení Vzájemné soužití
„My jsme vstoupili do jednání, protože tam byla naděje to dostaneme za symbolickou jednu korunu s tím, že my to všechno dáme do pořádku. Po té ale sešlo od původního záměru. Oni nám dali podmínku, že nájem bude za 50 korun za metr čtvereční. S tím, že vše bude na naše vlastní náklady. Oni jen udělají zákonné opravy. Komín, elektřina, odpad, okna."

Sdružení nemělo na výběr, protože nechtělo, aby rodiny zůstaly na ulici a na podmínku RPG kývli. K výši nájemného se vyjádřil také vlastník domů.

Petr Handl, mluvčí společnosti RPG: „Já nemohu komentovat jednotlivá ustanovení naší vzájemné obchodní smlouvy, která je velmi rozsáhlá. Na této smlouvě je založen celý projekt a výše nájemného je jen jednou z kapitol, které se tohoto projektu týkají. Nebudu komentovat výši toho nájmu."

Vzájemné soužití však nyní čelí především jinému problému. Některé nově přistěhované rodiny nedokáží společně najít řeč. Zatímco většina se snaží o zvelebování obydlí a vztahů, jiné nechtějí změnit svůj životní styl. Zásahy policie jsou zde tak na denním pořádku.

Anketa, nájemnice: „Já s těmi lidmi, co jsou na druhé straně nekomunikuji." Proč se s nimi nedá komunikovat? „Jsou jiní, odlišní." Bývají tady večer nepokoje, hádáte se a vyřešíte si to sami, nebo tady musí zasahovat policie? „Dá se to vyřešit, ale policie je tady stále, protože tady hudba hraje. Tady nemůžeme mít otevřené ani okno, dívat se na televizi, protože je tady kravál." „Co se týče pana Kumara jsem velice spokojená. Musel přijít člověk až z Indie, aby mi přidělil byt. A to jsem přitom odváděla nemalé daně. Pracovala jsem 31 let a nikdy se o mě stát nepostaral. Co se týče bytu, tak on se stará. Dává nám nové lina, bojlery." Co vám vadí? „Určití lidé, to je všechno."

Tato nájemkyně zde bydlí již pět let a RPG platí jen 25 korun za metr čtverečný. I ona si na některé rodiny stěžuje. „S některýma nájemníky se prostě nedá. A tím trpí všichni. Pan Kumar je mírumilovný člověk, takže se s tím nedá dělat nic."

A další problém. Havířované i radnice má obavy z přistěhování dalších sociálně slabých rodin do volných bytů společnosti RPG. Sdružení Vzájemné soužití však prozatím vylučuje, že by si od společnosti pronajímali další jiné objekty.

Kumar Vishwanathan, ředitel a předseda sdružení Vzájemné soužití
„My v současné době musíme zvládnout co tady máme, a to těžko zvládáme. My musíme pomoci lidem, ale zatím jsme sami. Pokud ten tlak nebude zoufalý, tak my nebudeme chtít toto rozvíjet dál. My musíme nejdříve zvládnout. Máme dobré jméno a pokud něco rozděláme, tak to doděláme."

Sdružení by chtělo mít v této lokalitě stálého sociálního pracovníka, vybudovat poradnu pro matky s dětmi. Radnice Horní Suché se k projektu také nestaví úplně negativně, se slovy je třeba dát tomuto projektu šanci. I nadace OKD sdružení podpořila a přidělila jim půl milionovou dotaci. Nicméně napětí a obavy z nových ghet se mezi obyvateli šíří dál. Proto primátor města Havířova svolal k bezpečnosti a i této problematice velké jednání.

Nahlásit chybu


Olympiáda dětí a mládeže přivítá 1 126 sportovců a láká i na velké sportovní hvězdy

Největší sportovní událost pro mládež v České republice je za dveřmi. Už tuto neděli začne Zimní olympiáda dětí a mládeže, kterou tentokrát pořádá Moravskoslezský kraj. Ve Frýdku-Místku budou dvě disciplíny, olympijský dům i medailový ceremoniál.

Nevzhledný blešák v Ostravě-Mariánských Horách bude minulostí. Na jeho místě vznikne sociální bydlení

V Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách vznikne nové chráněné bydlení. A to rekonstrukcí jednoho z domů v Bendlově ulici. Zvýší se tak nejen bezpečnost, ale také vzhled této lokality.

V Karviné vyrábí pracovníci TS Karviná nové dřevěné lavičky, jejich instalace probíhá postupně

Pracovníci karvinských Technických služeb se pustili do výroby zbrusu nových laviček. Budou ze dřeva a ve vybraných částech města nahradí stávající reklamní a celokovové. Jejich instalace probíhá postupně.

Kamiony v zimě přes Ostravici do Beskyd neprojedou, policie tu zřídila nové stanoviště

Řidiči kamionů už si v zimě cestu na Slovensko přes Ostravici nezkrátí. Zákaz vjezdu vozidlům nad 12 tun bude policie hlídat z nového stanoviště přímo na trase. Otevřeno bylo letos v lednu.

Modernizace v krnovské nemocnici – nejnovější ultrazvuk a rekonstrukce JIP

Díky spolupráci s nadačním fondem Muži proti rakovině získalo urologické oddělení krnovské nemocnice nejmodernější ultrazvukový přístroj pro vyšetření mužské prostaty a její biopsii. Přístroj v hodnotě téměř 2,5 mil korun byl v Krnově právě uveden do provozu.

Nový Jičín řeší nové nájmy gastroprovozů v centru, kavárny a restaurace

Novojičínská radnice řeší změnu v pronájmu některých podnikatelských prostor v centru. Jde o gastroprovozy, kavárnu a restauraci. Dále také hledá kupce pro čtyři nemovitosti, pro které nemá využití.

Technické služby Frýdek-Místek dosáhly opět rekordního výsledku

Technické služby Frýdek-Místek dosáhly už potřetí za sebou rekordního hospodářského výsledku. Stále zlepšují efektivitu a největší množství zakázek samozřejmě dělají pro město. Za loňský rok přesáhl jejich zisk 40 milionů korun.

Mladí hasiči se utkali na halové soutěži v Horní Suché, soutěžilo se ve štafetě 4 x 60 metrů člunkově

V Horní Suché se konal II. ročník Halové soutěže mladých hasičů - memoriál Rudolfa Moldrzyka, bývalého starosty místního SDH . 280 závodníků ze 70. družstev si přijelo poměřit síly ve štafetě na 4 x 60 metrů člunkově.

Okresní kolo T-PROFI, soutěže týmů z žáků, studentů a firem

Soutěžní týmy, složené z žáků, studentů a zástupců firem okresu se sešly na okresním kole náročné technické soutěže. Ta prověřila nejen jejich odborné znalosti, ale také dovednost a technickou zdatnost při práci s montážními plány.

Děti ze školek v Ostravě-Porubě učí bruslit hokejoví trenéři

Děti z porubských mateřských škol se učí bruslit na zimním stadionu pod vedením profesionálních trenérů. Tuto sportovní aktivitu finančně podporuje radnice a mezi školkami je o ni velký zájem.

Na Městském fotbalovém stadionu se chystá velká oprava tréninkového hřiště

Už na jaře začne velká revitalizace tréninkového hřiště na Městském fotbalovém stadionu v Havířově. Součástí bude i vyřešení problematiky se zavlažováním. Investice se vyšplhá na deset milionů korun.

Stonava slavnostně přivítala nové občánky do života

Včera 14:02 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

V sobotu 11. ledna se obřadní síň obecního úřadu ve Stonavě naplnila radostí a slavnostní atmosférou. Obec opět po roce přivítala své nejmladší občánky a připravila pro ně i jejich rodiny tradiční slavnostní akt.

Karin Lednická besedovala se stonavskými čtenáři

Včera 14:01 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavská knihovna ve spolupráci s obcí připravila pro širokou veřejnost další zajímavou akci. Do Stonavy pozvala spisovatelku Karin Lednickou. Beseda s ní se ale neuskutečnila v prostorách knihovny. Se čtenáři se autorka trilogie Šikmý kostel setkala v sále kulturního Domu PZKO.

Chór Stonawa śpiewał dla mieszkańców ELIM-u

Choć od świąt Bożego Narodzenia minął już prawie miesiąc, w Stonawie wciąż unosi się świąteczna atmosfera. Styczeń to czas koncertów kolęd i noworocznych spotkań. Jedno z takich wydarzeń miało miejsce w Domu Opieki Społecznej Elim.

V Karviné se otevřel nový sportovní klub. Je zaměřený na Jiu-Jitsu

V Karviné-Hranicích se otevřel nový sportovní klub, zaměřený na bojové umění Jiu-Jitsu. Už od startu jeho fungování byl o tento sport mimořádný zájem.

Darts Rockers Orlová a Jestřábi Ostrava si to rozdali v šipkách

Ve čtvrtek se v prostorách Slavia Orlová, patřících pod Městský sportovní klub Orlová, odehrál první šipkařský zápas letošního roku. Na domácí půdě přivítal místní tým Darts Rockers Orlová soupeře z Ostravy, tým Jestřábi Ostrava.

Do Horní Suché se sestěhovalo 18 převážně romských rodin. Jak se jim tam žije?
Vydáno 16. září 2011 0:00, Havířov, Bára Kelnerová
Horní Suchá, ulice Důlní. Zde od zimy žijí převážně romské rodiny z různých koutů Moravskoslezského kraje. V devastovaných domech platí takové nájemné, jako někteří lidé ve městě v bytech první kategorie. Přesto se jim nový domov libí.

Nehorázných 60 korun za metr čtvereční platí nájemníci ve zdevastovaných domech na ulici Důlní v Horní Suché, ve kterých by si nepřál bydlet za tyto hříšné peníze asi nikdo. Nicméně i tak jsou jejich obyvatelé za střechu nad hlavou vděční. Jedná se totiž o sociálně vyloučené rodiny z Moravskoslezského kraje, které si na přelomu roku vzalo na starost Občanské sdružení Vzájemné soužití. Sdružení chtělo.

Kumar Vishwanathan, ředitel a předseda sdružení Vzájemné soužití: „Zachránit rodiny s dětmi před bezdomovstvím, před odebrání dětí, aby měly střechu nad hlavou. Nikdo nebyl ochoten jim pomoci. Tito lidé uprostřed zimy se toulali po nádražích s dětmi, po ubytovnách. Lezli do oken, aby našli teplo. Oni všichni jdou k nám a hledají pomoc."

Státní správa i samosprávy ví o problému, ale nemají řešení. Na ubytovny těchto nově přistěhovalých osmnáct rodin nemělo prostředky, jelikož se z toho stal pro podnikatele dobrý kšeft. Stejně tak ale zřejmě pro společnost RPG.

Vzájemné soužití se obrátilo na největšího vlastníka bytového fondu s velkým množstvím volných bytů společnost RPG, zda by nemělo nějaké volné bytové objekty, které by si sdružení mohlo pronajmout pro převážně romské rodiny.

Kumar Vishwanathan, ředitel a předseda sdružení Vzájemné soužití
„My jsme vstoupili do jednání, protože tam byla naděje to dostaneme za symbolickou jednu korunu s tím, že my to všechno dáme do pořádku. Po té ale sešlo od původního záměru. Oni nám dali podmínku, že nájem bude za 50 korun za metr čtvereční. S tím, že vše bude na naše vlastní náklady. Oni jen udělají zákonné opravy. Komín, elektřina, odpad, okna."

Sdružení nemělo na výběr, protože nechtělo, aby rodiny zůstaly na ulici a na podmínku RPG kývli. K výši nájemného se vyjádřil také vlastník domů.

Petr Handl, mluvčí společnosti RPG: „Já nemohu komentovat jednotlivá ustanovení naší vzájemné obchodní smlouvy, která je velmi rozsáhlá. Na této smlouvě je založen celý projekt a výše nájemného je jen jednou z kapitol, které se tohoto projektu týkají. Nebudu komentovat výši toho nájmu."

Vzájemné soužití však nyní čelí především jinému problému. Některé nově přistěhované rodiny nedokáží společně najít řeč. Zatímco většina se snaží o zvelebování obydlí a vztahů, jiné nechtějí změnit svůj životní styl. Zásahy policie jsou zde tak na denním pořádku.

Anketa, nájemnice: „Já s těmi lidmi, co jsou na druhé straně nekomunikuji." Proč se s nimi nedá komunikovat? „Jsou jiní, odlišní." Bývají tady večer nepokoje, hádáte se a vyřešíte si to sami, nebo tady musí zasahovat policie? „Dá se to vyřešit, ale policie je tady stále, protože tady hudba hraje. Tady nemůžeme mít otevřené ani okno, dívat se na televizi, protože je tady kravál." „Co se týče pana Kumara jsem velice spokojená. Musel přijít člověk až z Indie, aby mi přidělil byt. A to jsem přitom odváděla nemalé daně. Pracovala jsem 31 let a nikdy se o mě stát nepostaral. Co se týče bytu, tak on se stará. Dává nám nové lina, bojlery." Co vám vadí? „Určití lidé, to je všechno."

Tato nájemkyně zde bydlí již pět let a RPG platí jen 25 korun za metr čtverečný. I ona si na některé rodiny stěžuje. „S některýma nájemníky se prostě nedá. A tím trpí všichni. Pan Kumar je mírumilovný člověk, takže se s tím nedá dělat nic."

A další problém. Havířované i radnice má obavy z přistěhování dalších sociálně slabých rodin do volných bytů společnosti RPG. Sdružení Vzájemné soužití však prozatím vylučuje, že by si od společnosti pronajímali další jiné objekty.

Kumar Vishwanathan, ředitel a předseda sdružení Vzájemné soužití
„My v současné době musíme zvládnout co tady máme, a to těžko zvládáme. My musíme pomoci lidem, ale zatím jsme sami. Pokud ten tlak nebude zoufalý, tak my nebudeme chtít toto rozvíjet dál. My musíme nejdříve zvládnout. Máme dobré jméno a pokud něco rozděláme, tak to doděláme."

Sdružení by chtělo mít v této lokalitě stálého sociálního pracovníka, vybudovat poradnu pro matky s dětmi. Radnice Horní Suché se k projektu také nestaví úplně negativně, se slovy je třeba dát tomuto projektu šanci. I nadace OKD sdružení podpořila a přidělila jim půl milionovou dotaci. Nicméně napětí a obavy z nových ghet se mezi obyvateli šíří dál. Proto primátor města Havířova svolal k bezpečnosti a i této problematice velké jednání.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/havirov/8019/do-horni-suche-se-sestehovalo-18-prevazne-romskych-rodin-jak-se-jim-tam-zije