Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do Horní Suché se sestěhovalo 18 převážně romských rodin. Jak se jim tam žije?

Havířov |

Horní Suchá, ulice Důlní. Zde od zimy žijí převážně romské rodiny z různých koutů Moravskoslezského kraje. V devastovaných domech platí takové nájemné, jako někteří lidé ve městě v bytech první kategorie. Přesto se jim nový domov libí.

Nehorázných 60 korun za metr čtvereční platí nájemníci ve zdevastovaných domech na ulici Důlní v Horní Suché, ve kterých by si nepřál bydlet za tyto hříšné peníze asi nikdo. Nicméně i tak jsou jejich obyvatelé za střechu nad hlavou vděční. Jedná se totiž o sociálně vyloučené rodiny z Moravskoslezského kraje, které si na přelomu roku vzalo na starost Občanské sdružení Vzájemné soužití. Sdružení chtělo.

Kumar Vishwanathan, ředitel a předseda sdružení Vzájemné soužití: „Zachránit rodiny s dětmi před bezdomovstvím, před odebrání dětí, aby měly střechu nad hlavou. Nikdo nebyl ochoten jim pomoci. Tito lidé uprostřed zimy se toulali po nádražích s dětmi, po ubytovnách. Lezli do oken, aby našli teplo. Oni všichni jdou k nám a hledají pomoc."

Státní správa i samosprávy ví o problému, ale nemají řešení. Na ubytovny těchto nově přistěhovalých osmnáct rodin nemělo prostředky, jelikož se z toho stal pro podnikatele dobrý kšeft. Stejně tak ale zřejmě pro společnost RPG.

Vzájemné soužití se obrátilo na největšího vlastníka bytového fondu s velkým množstvím volných bytů společnost RPG, zda by nemělo nějaké volné bytové objekty, které by si sdružení mohlo pronajmout pro převážně romské rodiny.

Kumar Vishwanathan, ředitel a předseda sdružení Vzájemné soužití
„My jsme vstoupili do jednání, protože tam byla naděje to dostaneme za symbolickou jednu korunu s tím, že my to všechno dáme do pořádku. Po té ale sešlo od původního záměru. Oni nám dali podmínku, že nájem bude za 50 korun za metr čtvereční. S tím, že vše bude na naše vlastní náklady. Oni jen udělají zákonné opravy. Komín, elektřina, odpad, okna."

Sdružení nemělo na výběr, protože nechtělo, aby rodiny zůstaly na ulici a na podmínku RPG kývli. K výši nájemného se vyjádřil také vlastník domů.

Petr Handl, mluvčí společnosti RPG: „Já nemohu komentovat jednotlivá ustanovení naší vzájemné obchodní smlouvy, která je velmi rozsáhlá. Na této smlouvě je založen celý projekt a výše nájemného je jen jednou z kapitol, které se tohoto projektu týkají. Nebudu komentovat výši toho nájmu."

Vzájemné soužití však nyní čelí především jinému problému. Některé nově přistěhované rodiny nedokáží společně najít řeč. Zatímco většina se snaží o zvelebování obydlí a vztahů, jiné nechtějí změnit svůj životní styl. Zásahy policie jsou zde tak na denním pořádku.

Anketa, nájemnice: „Já s těmi lidmi, co jsou na druhé straně nekomunikuji." Proč se s nimi nedá komunikovat? „Jsou jiní, odlišní." Bývají tady večer nepokoje, hádáte se a vyřešíte si to sami, nebo tady musí zasahovat policie? „Dá se to vyřešit, ale policie je tady stále, protože tady hudba hraje. Tady nemůžeme mít otevřené ani okno, dívat se na televizi, protože je tady kravál." „Co se týče pana Kumara jsem velice spokojená. Musel přijít člověk až z Indie, aby mi přidělil byt. A to jsem přitom odváděla nemalé daně. Pracovala jsem 31 let a nikdy se o mě stát nepostaral. Co se týče bytu, tak on se stará. Dává nám nové lina, bojlery." Co vám vadí? „Určití lidé, to je všechno."

Tato nájemkyně zde bydlí již pět let a RPG platí jen 25 korun za metr čtverečný. I ona si na některé rodiny stěžuje. „S některýma nájemníky se prostě nedá. A tím trpí všichni. Pan Kumar je mírumilovný člověk, takže se s tím nedá dělat nic."

A další problém. Havířované i radnice má obavy z přistěhování dalších sociálně slabých rodin do volných bytů společnosti RPG. Sdružení Vzájemné soužití však prozatím vylučuje, že by si od společnosti pronajímali další jiné objekty.

Kumar Vishwanathan, ředitel a předseda sdružení Vzájemné soužití
„My v současné době musíme zvládnout co tady máme, a to těžko zvládáme. My musíme pomoci lidem, ale zatím jsme sami. Pokud ten tlak nebude zoufalý, tak my nebudeme chtít toto rozvíjet dál. My musíme nejdříve zvládnout. Máme dobré jméno a pokud něco rozděláme, tak to doděláme."

Sdružení by chtělo mít v této lokalitě stálého sociálního pracovníka, vybudovat poradnu pro matky s dětmi. Radnice Horní Suché se k projektu také nestaví úplně negativně, se slovy je třeba dát tomuto projektu šanci. I nadace OKD sdružení podpořila a přidělila jim půl milionovou dotaci. Nicméně napětí a obavy z nových ghet se mezi obyvateli šíří dál. Proto primátor města Havířova svolal k bezpečnosti a i této problematice velké jednání.

Nahlásit chybu


Ministr v Ostravě představil výzvu pro povodní poničené vodovody a kanalizaci.

Do Ostravy přijel ministr životního prostředí Petr Hladík, aby představil novou výzvu Státního fondu životního prostředí na obnovu vodovodů a kanalizací po povodních. Největší problém má přímo krajské město, kde je velmi poškozena ústřední čistička odpadních vod. Ministerstvo prozatím vyčlenilo 2 miliardy korun.

Na Krajský úřad MSK si přišli pro dokumentaci kriminalisté, případ dozoruje evropský žalobce

Dnes 14:23 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Bez bližších informací probíhá vyšetřování, během něhož si pro příslušnou dokumentaci přišli na Krajský úřad MSK kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Starý zámek postupně zakrývá nová střecha z břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.

Na pomoc postiženým obcím přispívají také pořadatelé kulturních akcí v Bruntále

Do pomoci povodní postiženým obcím se zapojili také pořadatelé nejrůznějších kulturních akcí. Vybrané finance pak poskytli adresně vytipovaným institucím, většinou školám či školkám. Město Bruntál využilo k dobrovolné sbírce pomoci také Svatováclavský sváteční koncert.

Záchranáři projížděli náhodou kolem vážné nehody, uhasili hořícího řidiče

Dnes 17:19, vydáno dnes 7:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Velké dopravní komplikace způsobila nehoda na obchvatu Třince v lokalitě u obce Hrádek, kde se časně ráno srazilo několik vozidel. Po dobu hašení, likvidace havarovaných vozů a vyšetřování bylo nutné dopravu z vytíženého tahu odklonit na objízdnou trasu.

Katarzyna Kozyra představuje v ostravském Domě umění výstavu plnou metafor a multimédií

Unikátní výstavou, na které je možno trávit dlouhý čas poslechem, prohlídkou i pozorováním je výstava polské umělkyně Katarzyny Kozyra. Je průřezem její tvorby za poslední 3 roky a ve třech částech představuje všechny oblasti výtvarného spektra umělkyně.

Požár v panelovém domě v Opavě, záchranáři bojovali o život popáleného muže

Včera 18:14 | Opava | Lukáš Zavadil

V neděli 6. října dopoledne zasahovaly složky integrovaného záchranného systému u požáru v panelovém bytě v Opavě. Třicetiletý muž se nadýchal horkých zplodin a utrpěl popáleniny, byl převezen do popáleninového centra FN Ostrava. Další osoby utrpěly lehčí zranění.

Růže pro hraběnku byly největší slavností v roce na zámku Kunín

Největší letošní akcí na zámku v Kuníně byly Růže pro hraběnku. Slavnost, která vzdávala hold nejznámější majitelce zámku, hraběnce Marii Walburze, zaplnila prostory zámku květinami a jejich vazbami. Mezi nimi samozřejmě dominovaly hraběnčiny milované růže.

Široká Niva akutně potřebuje most nebo alespoň lávku pro pěší přes řeku Opavu

Zcela nové zásadní problémy teď řeší obce na Bruntálsku. Záchrana lidí po povodni byla pouze prvním krokem. Bourají se domy a zachraňují ty, co mohou přežít zimu. K tomu je ale potřeba zajistit další život v obcích především obnovou cest, silnic a mostů přes povodní rozvodněné řeky.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

4. října 2024 12:12 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

V Rychvaldě se konaly tradiční Rybí slavnosti

Ani vytrvalý déšť neodradil Rychvalďany a také lidi z okolí od návštěvy Rybích slavností. Celodenní program byl připraven pro děti i dospělé.

Ještě o něm uslyšíte. Lukáš Uchytil z Karviné se našel ve skoku o tyči

Teď vás seznámíme s talentovaným sportovcem Lukášem Uchytilem. Žije v Karviné a je čerstvým mistrem České republiky ve skoku o tyči. A nejen to. Před pár dny zvítězil i na závodech v Chorvatsku.

V havířovské nemocnici se konal charitativní swap na podporu Kavárny života Jany Feberové

Nemocnice v Havířově získala v září cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost. A to i za projekty, které mají charitativní podtext. Nyní se v nemocnici uskutečnil první výměnný obchod oblečení na podporu kavárny na hematoonkologickém oddělení.

LiStOVáNí v Karviné - Scénické čtení děti motivuje ke čtení knížek

5. října 2024 18:34 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání realizovaného statutárním městem Karviná připravila regionální knihovna pro 3. třídy LiStOVáNí. Scénické čtení má děti motivovat ke čtení knížek.

Město po záplavách obnoví písečnou pláž na Karvinském moři

5. října 2024 16:48 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Hladina Karvinského moře se v době záplav zvedla natolik, že zaplavila i část písečné pláže, mobiliář i nová mola.

Zahradní slavnost stacionáře Galaxie centrum pomoci doprovázel déšť, náladu to nezkazilo

5. října 2024 14:51 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Na závěr ještě navštívíme denní stacionář Galaxie centrum pomoci, který pro své klienty i veřejnost připravil tradiční zahradní slavnost. I když akci nepřálo počasí, dobrá nálada návštěvníkům zůstala.

Do Horní Suché se sestěhovalo 18 převážně romských rodin. Jak se jim tam žije?
Vydáno 16. září 2011 0:00, Havířov, Bára Kelnerová
Horní Suchá, ulice Důlní. Zde od zimy žijí převážně romské rodiny z různých koutů Moravskoslezského kraje. V devastovaných domech platí takové nájemné, jako někteří lidé ve městě v bytech první kategorie. Přesto se jim nový domov libí.

Nehorázných 60 korun za metr čtvereční platí nájemníci ve zdevastovaných domech na ulici Důlní v Horní Suché, ve kterých by si nepřál bydlet za tyto hříšné peníze asi nikdo. Nicméně i tak jsou jejich obyvatelé za střechu nad hlavou vděční. Jedná se totiž o sociálně vyloučené rodiny z Moravskoslezského kraje, které si na přelomu roku vzalo na starost Občanské sdružení Vzájemné soužití. Sdružení chtělo.

Kumar Vishwanathan, ředitel a předseda sdružení Vzájemné soužití: „Zachránit rodiny s dětmi před bezdomovstvím, před odebrání dětí, aby měly střechu nad hlavou. Nikdo nebyl ochoten jim pomoci. Tito lidé uprostřed zimy se toulali po nádražích s dětmi, po ubytovnách. Lezli do oken, aby našli teplo. Oni všichni jdou k nám a hledají pomoc."

Státní správa i samosprávy ví o problému, ale nemají řešení. Na ubytovny těchto nově přistěhovalých osmnáct rodin nemělo prostředky, jelikož se z toho stal pro podnikatele dobrý kšeft. Stejně tak ale zřejmě pro společnost RPG.

Vzájemné soužití se obrátilo na největšího vlastníka bytového fondu s velkým množstvím volných bytů společnost RPG, zda by nemělo nějaké volné bytové objekty, které by si sdružení mohlo pronajmout pro převážně romské rodiny.

Kumar Vishwanathan, ředitel a předseda sdružení Vzájemné soužití
„My jsme vstoupili do jednání, protože tam byla naděje to dostaneme za symbolickou jednu korunu s tím, že my to všechno dáme do pořádku. Po té ale sešlo od původního záměru. Oni nám dali podmínku, že nájem bude za 50 korun za metr čtvereční. S tím, že vše bude na naše vlastní náklady. Oni jen udělají zákonné opravy. Komín, elektřina, odpad, okna."

Sdružení nemělo na výběr, protože nechtělo, aby rodiny zůstaly na ulici a na podmínku RPG kývli. K výši nájemného se vyjádřil také vlastník domů.

Petr Handl, mluvčí společnosti RPG: „Já nemohu komentovat jednotlivá ustanovení naší vzájemné obchodní smlouvy, která je velmi rozsáhlá. Na této smlouvě je založen celý projekt a výše nájemného je jen jednou z kapitol, které se tohoto projektu týkají. Nebudu komentovat výši toho nájmu."

Vzájemné soužití však nyní čelí především jinému problému. Některé nově přistěhované rodiny nedokáží společně najít řeč. Zatímco většina se snaží o zvelebování obydlí a vztahů, jiné nechtějí změnit svůj životní styl. Zásahy policie jsou zde tak na denním pořádku.

Anketa, nájemnice: „Já s těmi lidmi, co jsou na druhé straně nekomunikuji." Proč se s nimi nedá komunikovat? „Jsou jiní, odlišní." Bývají tady večer nepokoje, hádáte se a vyřešíte si to sami, nebo tady musí zasahovat policie? „Dá se to vyřešit, ale policie je tady stále, protože tady hudba hraje. Tady nemůžeme mít otevřené ani okno, dívat se na televizi, protože je tady kravál." „Co se týče pana Kumara jsem velice spokojená. Musel přijít člověk až z Indie, aby mi přidělil byt. A to jsem přitom odváděla nemalé daně. Pracovala jsem 31 let a nikdy se o mě stát nepostaral. Co se týče bytu, tak on se stará. Dává nám nové lina, bojlery." Co vám vadí? „Určití lidé, to je všechno."

Tato nájemkyně zde bydlí již pět let a RPG platí jen 25 korun za metr čtverečný. I ona si na některé rodiny stěžuje. „S některýma nájemníky se prostě nedá. A tím trpí všichni. Pan Kumar je mírumilovný člověk, takže se s tím nedá dělat nic."

A další problém. Havířované i radnice má obavy z přistěhování dalších sociálně slabých rodin do volných bytů společnosti RPG. Sdružení Vzájemné soužití však prozatím vylučuje, že by si od společnosti pronajímali další jiné objekty.

Kumar Vishwanathan, ředitel a předseda sdružení Vzájemné soužití
„My v současné době musíme zvládnout co tady máme, a to těžko zvládáme. My musíme pomoci lidem, ale zatím jsme sami. Pokud ten tlak nebude zoufalý, tak my nebudeme chtít toto rozvíjet dál. My musíme nejdříve zvládnout. Máme dobré jméno a pokud něco rozděláme, tak to doděláme."

Sdružení by chtělo mít v této lokalitě stálého sociálního pracovníka, vybudovat poradnu pro matky s dětmi. Radnice Horní Suché se k projektu také nestaví úplně negativně, se slovy je třeba dát tomuto projektu šanci. I nadace OKD sdružení podpořila a přidělila jim půl milionovou dotaci. Nicméně napětí a obavy z nových ghet se mezi obyvateli šíří dál. Proto primátor města Havířova svolal k bezpečnosti a i této problematice velké jednání.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/havirov/8019/do-horni-suche-se-sestehovalo-18-prevazne-romskych-rodin-jak-se-jim-tam-zije