Anketa, zdravotnice: „Stlačovali jsme například hrudník pacientovi, který měl srdeční zástavu, je to třicet stlačení ku dvěma vdechům po pěti cyklech, poté se opět zkouší, jestli dýchá a tepe."
Někteří návštěvníci si mohli oživování sami vyzkoušet. Anketa, návštěvníci: 1. „Byl jsem pochválen, zdálo se, že bych tomu člověku snad i pomohl." 2. „Nikdy nevíte, kdy se vám to může hodit, někde na cestách najdete člověka v bezvědomí, nevíte, co mu je, tak jsem si říkal, že když je příležitost jedenkrát vyzkoušet, je lepší jí využít a potom má člověk jistotu."
Dvě desítky záchranářů a dobrovolníků pomáhaly uspořádat oslavy světového dne červeného kříže a zároveň devadesátého výročí založení této organizace v naší zemi a to osvětovou formou. Přítomní spíkři, záchranáři, zkoušeli vědomosti přítomných návštěvníků.
Luděk Rechberg, předseda ČCK Karviná: „Smyslem této akce bylo dát vědět široké veřejnosti, že Český červený kříž tady stále je, na území celé Karviné i celého okresu Karviná a je tady pro lidi, kteří to budou potřebovat."
Několikrát na náměstí proběhla záchranná akce, z blízké restaurace například vyběhla popálená dívka v šoku dožadující se rychlé pomoci.
Anketa, návštěvníci: 1. „Určitě je to prospěšné, zvlášť pro děti, ale také pro nás dospělé, nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat, takže musíme načerpat znalosti." 2. „Hodně lidí to neumí, třeba neumí dát první pomoc." 3. „Už jsem jeden život zachránil a druhý se mi bohužel nepovedl."
Všechna zranění byla profesionálně vytvářena ve stanu červeného kříže. Anketa, návštěvníci: 1. „Já jsem si rozřízl kůži na ruce a na hlavě jsem si udělal monokl." 2. „Úrazy vypadají jako živé."
Markéta Goloczová, maskérka ČČK Karviná: „K imitaci ran pužíváme materiál, který si sami částečně děláme, a částečně jde o kupovaný materiál, tvoříme si hmotu, děláme si krev, všechno to jsou materiály, které to jsou zdravotně nezávadné. Nanese se hmota a pomocí vody se tře. Je třeba, aby ruce byly mokré, jinak se to hodně lepí. Rozetře se to tak, aby hmota na končetině nebyla vidět. Potom se vezme nůž, samozřejmě, že to není nůž, jsou to taková speciální tvarovátka a těmi tvarovátky se udělá rána. Buď řezná, která je rovná anebo když se pacient poranil například od ostnatého drátu, tak se ránu rozeškube, protože jde o tržně-řeznou ránu. Dále se do ní dává takzvaná krevní pasta, která imituje pořezanou zakrvavenou tkáň."
Akce byla úspěšná a mnoho vědomostí si z pátečního odpoledne odnesly nejen zvědavé děti, ale zásady první pomoci si připomněli také dospělí.