Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Světový komplex skleníků EDEN Silesia má u Karviné propojit vědu, výzkum i turismus

Karviná |

Obří komplex skleníků pro vzdělávání, vědu a výzkum. Ale také jako exkluzivní turistická atraktivita. Do pěti let by měly vyrůst na okraji Karviné v území po těžbě uhlí. Projekt ponese název EDEN Silesia a má být jediný ve střední Evropě. Výstavba vyjde minimálně na 2,4 miliardy korun.

Biomy, které ukrývají svět jako ve sci-fi filmu. Jednoduše řečeno obří skleníky se vzácnými druhy rostlin, motýlů a hmyzu. Slezská univerzita by chtěla ve spolupráci s městem Karviná, krajem a odborníky vybudovat tento EDEN Silesia i u Karviné. Inspirovala se v anglickém Cornwallu.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Psal se tam velmi podobný příběh. 150 až 160 let těžby, tam to byly povrchové doly, kaolín, cín. S tím, že to, co zůstalo, byla zničená měsíční krajina a díky Eden projektu se v podstatě podařilo vytvořit z těchto míst zajímavá místa, atraktivní místa pro turismus, pro trávení volného času. A taky pro vědu a výzkum. A to je to, čeho se chytla Slezská univerzita a celý ten projekt koncipujeme jako vzdělávací a vědecko-výzkumný park. Takovou živou laboratoř, kam chceme také pozvat veřejnost, aby se mohla dívat doslova pod ruky vědcům a studentům. Přitom, když tam cokoliv budou tvořit."
David Harland, CEO Eden Project International: "Pracujeme na 23 projektech po celém světě, jedná se o velkou rodinu. Projekt Edenu v Karviné je pro nás velmi důležitý, protože je ve střední Evropě a očekáváme, že to bude jedna z TOP 5 lokací. Tady máme přesně ty správné ingredience, aby byl projekt úspěšným. Máme skvělé partnery, jedinečnou lokaci, jednu z nejlepších na celém světě, jakou jsem kdy na viděl. A máme k tomu výborný příběh o přírodě kolem. Strašně se na to těšíme."

Projekt má být zasazen do bývalé zóny Nad Barborou. Nyní se musí připravit studie proveditelnosti, která by měla být hotová do září, aby mohla univerzita podat žádost o evropskou dotaci.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "Město je v týmu s krajem a univerzitou. Na těch přípravách řešíme pozemky, na kterých by to mělo stát s Asentalem a i nadále se určitě budeme podílet na tom, co bude třeba."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Kraj teďka pomůže městu Karviná s koupí pozemků od Asentalu. Celkově ty pozemky stojí zhruba přes 120 milionů korun. Kraj říká, že pokud to bude sloužit Edenu, tak se na tom bude podílet polovinou. Ty pozemky potom půjdou započíst do ceny toho projektu, ale teďka jim pomůžeme s penězi. Budeme pomáhat s tou metodikou přípravy té žádosti o dotaci. A samozřejmě budeme pomáhat s tím, že vedle Edenu bude kraj realizovat projekt Gabriela. Takže ty dva projekty na sebe musí navazovat. Nemůžou existovat vedle sebe."

Slezská univerzita chce v návaznosti na EDEN vytvořit novou fakultu udržitelného rozvoje, ta nabídne obory, které v kraji doposud nejsou.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Za prvé to bude vědecko-výzkumný a vzdělávací projekt. To znamená, že se bude realizovat vědecko-výzkumná a vzdělávací činnost Slezské univerzity a zároveň je to atraktivita pro veřejnost, pro turisty, pro zahraniční hosty, z Polska, kteří budou chtít vidět něco specifického a zažít něco, co jinde zažít nemůžou. Například ve Velké Británii Eden je zaměřený tak, že jeden z těch velkých biomů je deštný prales. Kde tady můžeme zažít deštný prales? Musíme odletět někde do Afriky nebo do Jižní Ameriky. S tím, že pokud by se nám podařilo něco takového vybudovat, bude to jedinečná příležitost zažít to, co nikde jinde zažít nemůžeme."
David Harland, CEO Eden Project International: "Myslím, že je to opravdu důležitý projekt. Česká republika se tak snaží ukázat, že se zajímá o environmentální udržitelnost v době 21. století. Zejména nyní, kdy se na východě od nás děje, co se děje, je nutné mít projekty tohoto druhu. Aby v nás vzbuzovaly naději, že můžeme žít na této fantastické planetě, kterou společně sdílíme."
Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Ta představa je, že by dva z těch biomů mohly být zaměřené právě na nějaký ten tropický deštný prales. S tím, že jeden z těch biomů by mohl být zaměřený vyloženě na pěstební skleník. Takové způsoby pěstování. A ten čtvrtý by byl součástí Slezské univerzity. Ta součást zaměřená na udržitelný rozvoj."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Teďka budeme v té studii řešit, co z toho je věda a výzkum, co z toho je komerce, co z toho můžeme zaplatit a co nemůžeme zaplatit. Ale samozřejmě zcela jistě budeme hledat komerčního partnera. Zcela jistě nebude město, ani univerzita stavět hotel, hospodu a podobně. Na to bude komerční partner. Ale při těch prvotních jednáních se zdá, že firmy, které provozují podobná zařízení ve světě nebo v České republice jsou připraveny do toho investovat."
Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "Je to určitě příležitost přilákat nové lidi, přilákat práci s vyšší přidanou hodnotou. Na to samozřejmě bude multiplikační efekt. Navážou se různí investoři, kteří tady začnou investovat a celá ekonomika nejenom Karviné, ale i Karvinska, poroste. A hlavně to samozřejmě i zvýší image, jednak města, ale myslím si, že i kraje."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Bude to něco úplně jiného. Bude to něco zeleného, ne černého. Nedělám si iluze, že tam bude zaměstnáno 5 tisíc lidí. To určitě nějakým způsobem nezvrátí to, že na Karvinsku je největší nezaměstnanost. Ale revoluce na Karviné nebude. Bude to vždycky evoluce. Může to být jeden střípek z toho evolučního procesu."

Kdy se začne stavět, se zatím neví, ale evropská dotace, která může být až 95 procent nákladů, jasně stanoví, že hotovo musí být do roku 2027.

Nahlásit chybu


K tématu

Farma Bezdínek otevřela nový skleník a energocentrum

V současnosti největší producent rajčat v Česku. To je Farma Bezdínek v Dolní Lutyni. Pro ještě větší zvýšení produkce nově zahájila provoz dalšího skleníku. Zároveň zde bylo otevřeno nové energocentrum, aby byla farma více energeticky nezávislá.

Farma Bezdínek na Karvinsku otevřela nový skleník a energocentrum

19. května 2024 22:08 | Dolní Lutyně | Andrea Holeszová | Eko magazín

V současnosti největší producent rajčat v Česku. To je Farma Bezdínek v Dolní Lutyni. Pro ještě větší zvýšení produkce nově zahájila provoz dalšího skleníku. Zároveň zde bylo otevřeno nové energocentrum, aby byla farma více energeticky nezávislá.

Ostravská zoo nově zpřístupnila sbírku bonsají i v zimě, návštěvníci je tak uvidí kvést

23. ledna 2024 13:45 | Ostrava-město | Michal Slonina

Botanické zázemí ostravské zoo disponuje dvěma hektary skleníků, které jsou od dubna do prosince přístupné veřejnosti. Mimo toto období byly skleníky uzavřené. Zoo Ostrava ale skleníkový areál letos nově zpřístupní dříve. Důvodem je kolekce bonsají, které tak mohou návštěvníci zažít v květu.


Absolutní vítěz mezi úřady: Moravskoslezský kraj triumfuje v Národní ceně kvality ČR

Dnes 13:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krajský úřad Moravskoslezského kraje obdržel nejvyšší možné ocenění za kvalitu ve veřejné správě. V Národní ceně kvality České republiky získal v programu Excelence titul excelentní organizace ve veřejném sektoru a stal se absolutním vítězem soutěže.

Policisté v kraji řeší případy internetových podvodů s pneumatikami, buďte obezřetní

Dnes 13:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Moravskoslezská policie varuje před podvodnými e-shopy, které v posledních dnech způsobily škody v desítkách tisíc korun. Falešné internetové obchody slibují výhodné nabídky pneumatik, ale zboží po zaplacení nikdy nedorazí. Oběti zaznamenali policisté na Bruntálsku, Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Opavsku i v Ostravě.

Veletrh středních škola zaměstnanosti nabídl škálu možností studia i praktických řemesel

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Změna ve třídění odpadu ve Studénce nastane na jaře

22. listopadu 2024 13:48 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Třídění odpadu ve Studénce bude snadnější. Domácnosti z rodinných domů dostanou v příštím roce zdarma vlastní popelnice na plast a papír - začne tu fungovat systém door to door.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

22. listopadu 2024 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Americký developer představil novinářům projekt průmyslové zóny v Karviné

Včera 12:13 | Karviná | Tomáš Tikal | Karvinský expres

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

22. listopadu 2024 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.


Obchodní akademie i Střední škola ochrany osob a majetku pozvaly deváťáky na prohlídku

Střední školy pořádají pro stále nerozhodnuté deváťáky dny otevřených dveří. Tuto příležitost měli i v Karviné, například při prohlídce budovy, ve které sídlí hned dvě různé střední školy.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

22. listopadu 2024 10:38 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Klub Kobiet v Horní Suché uspořádal výstavu “Co dovedou naše ruce”

22. listopadu 2024 10:30 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

V Horní Suché se uskutečnila výstava „Co dovedou naše ruce“, kterou připravil Klub Kobiet při PZKO. Návštěvníci mohli obdivovat rukodělné výrobky vytvořené různými technikami, jako je pletení, práce ze dřeva či pergamano. Akce, která spojila místní ženy i muže, byla velkým úspěchem.

Havířovská nemocnice pomáhá veřejnosti zvládnout základy první pomoci

22. listopadu 2024 10:18 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

20. listopadu 2024 17:10 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Světový komplex skleníků EDEN Silesia má u Karviné propojit vědu, výzkum i turismus
Vydáno 15. března 2022 18:11, Karviná, Jiří Cileček
Obří komplex skleníků pro vzdělávání, vědu a výzkum. Ale také jako exkluzivní turistická atraktivita. Do pěti let by měly vyrůst na okraji Karviné v území po těžbě uhlí. Projekt ponese název EDEN Silesia a má být jediný ve střední Evropě. Výstavba vyjde minimálně na 2,4 miliardy korun.

Biomy, které ukrývají svět jako ve sci-fi filmu. Jednoduše řečeno obří skleníky se vzácnými druhy rostlin, motýlů a hmyzu. Slezská univerzita by chtěla ve spolupráci s městem Karviná, krajem a odborníky vybudovat tento EDEN Silesia i u Karviné. Inspirovala se v anglickém Cornwallu.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Psal se tam velmi podobný příběh. 150 až 160 let těžby, tam to byly povrchové doly, kaolín, cín. S tím, že to, co zůstalo, byla zničená měsíční krajina a díky Eden projektu se v podstatě podařilo vytvořit z těchto míst zajímavá místa, atraktivní místa pro turismus, pro trávení volného času. A taky pro vědu a výzkum. A to je to, čeho se chytla Slezská univerzita a celý ten projekt koncipujeme jako vzdělávací a vědecko-výzkumný park. Takovou živou laboratoř, kam chceme také pozvat veřejnost, aby se mohla dívat doslova pod ruky vědcům a studentům. Přitom, když tam cokoliv budou tvořit."
David Harland, CEO Eden Project International: "Pracujeme na 23 projektech po celém světě, jedná se o velkou rodinu. Projekt Edenu v Karviné je pro nás velmi důležitý, protože je ve střední Evropě a očekáváme, že to bude jedna z TOP 5 lokací. Tady máme přesně ty správné ingredience, aby byl projekt úspěšným. Máme skvělé partnery, jedinečnou lokaci, jednu z nejlepších na celém světě, jakou jsem kdy na viděl. A máme k tomu výborný příběh o přírodě kolem. Strašně se na to těšíme."

Projekt má být zasazen do bývalé zóny Nad Barborou. Nyní se musí připravit studie proveditelnosti, která by měla být hotová do září, aby mohla univerzita podat žádost o evropskou dotaci.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "Město je v týmu s krajem a univerzitou. Na těch přípravách řešíme pozemky, na kterých by to mělo stát s Asentalem a i nadále se určitě budeme podílet na tom, co bude třeba."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Kraj teďka pomůže městu Karviná s koupí pozemků od Asentalu. Celkově ty pozemky stojí zhruba přes 120 milionů korun. Kraj říká, že pokud to bude sloužit Edenu, tak se na tom bude podílet polovinou. Ty pozemky potom půjdou započíst do ceny toho projektu, ale teďka jim pomůžeme s penězi. Budeme pomáhat s tou metodikou přípravy té žádosti o dotaci. A samozřejmě budeme pomáhat s tím, že vedle Edenu bude kraj realizovat projekt Gabriela. Takže ty dva projekty na sebe musí navazovat. Nemůžou existovat vedle sebe."

Slezská univerzita chce v návaznosti na EDEN vytvořit novou fakultu udržitelného rozvoje, ta nabídne obory, které v kraji doposud nejsou.

Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Za prvé to bude vědecko-výzkumný a vzdělávací projekt. To znamená, že se bude realizovat vědecko-výzkumná a vzdělávací činnost Slezské univerzity a zároveň je to atraktivita pro veřejnost, pro turisty, pro zahraniční hosty, z Polska, kteří budou chtít vidět něco specifického a zažít něco, co jinde zažít nemůžou. Například ve Velké Británii Eden je zaměřený tak, že jeden z těch velkých biomů je deštný prales. Kde tady můžeme zažít deštný prales? Musíme odletět někde do Afriky nebo do Jižní Ameriky. S tím, že pokud by se nám podařilo něco takového vybudovat, bude to jedinečná příležitost zažít to, co nikde jinde zažít nemůžeme."
David Harland, CEO Eden Project International: "Myslím, že je to opravdu důležitý projekt. Česká republika se tak snaží ukázat, že se zajímá o environmentální udržitelnost v době 21. století. Zejména nyní, kdy se na východě od nás děje, co se děje, je nutné mít projekty tohoto druhu. Aby v nás vzbuzovaly naději, že můžeme žít na této fantastické planetě, kterou společně sdílíme."
Tomáš Gongol, prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity: "Ta představa je, že by dva z těch biomů mohly být zaměřené právě na nějaký ten tropický deštný prales. S tím, že jeden z těch biomů by mohl být zaměřený vyloženě na pěstební skleník. Takové způsoby pěstování. A ten čtvrtý by byl součástí Slezské univerzity. Ta součást zaměřená na udržitelný rozvoj."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Teďka budeme v té studii řešit, co z toho je věda a výzkum, co z toho je komerce, co z toho můžeme zaplatit a co nemůžeme zaplatit. Ale samozřejmě zcela jistě budeme hledat komerčního partnera. Zcela jistě nebude město, ani univerzita stavět hotel, hospodu a podobně. Na to bude komerční partner. Ale při těch prvotních jednáních se zdá, že firmy, které provozují podobná zařízení ve světě nebo v České republice jsou připraveny do toho investovat."
Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "Je to určitě příležitost přilákat nové lidi, přilákat práci s vyšší přidanou hodnotou. Na to samozřejmě bude multiplikační efekt. Navážou se různí investoři, kteří tady začnou investovat a celá ekonomika nejenom Karviné, ale i Karvinska, poroste. A hlavně to samozřejmě i zvýší image, jednak města, ale myslím si, že i kraje."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Bude to něco úplně jiného. Bude to něco zeleného, ne černého. Nedělám si iluze, že tam bude zaměstnáno 5 tisíc lidí. To určitě nějakým způsobem nezvrátí to, že na Karvinsku je největší nezaměstnanost. Ale revoluce na Karviné nebude. Bude to vždycky evoluce. Může to být jeden střípek z toho evolučního procesu."

Kdy se začne stavět, se zatím neví, ale evropská dotace, která může být až 95 procent nákladů, jasně stanoví, že hotovo musí být do roku 2027.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/karvina/11000030346/svetovy-komplex-skleniku-eden-silesia-ma-u-karvine-propojit-vedu-vyzkum-i-turismus