Magnetickou rezonancí vyšetřovali děti dosud pouze ve Fakultní nemocnici Ostrava a v nemocnici Třinec. Čekací doby na vyšetření touto moderní diagnostickou metodou byl až jeden rok.
Barbara Widenková, primářka Dětského oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: " V MSK vyvstala potřeba vyšetřovat děti magnetickou rezonancí a naše nemocnice zareagovala na tuto potřebu a vytvořili jsme si zázemí a můžeme tyto služby poskytovat.”
Vyšetření magnetickou rezonancí je neinvazivní, nebolestivé vyšetření bez radiační zátěže, ale časově náročnější, které vyžaduje nehybnost pacienta.
Miroslav Zajíček, primář anesteziologického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Někteří ti pacienti nejsou schopni uležet ten výkon, tak malé děti sedujeme a díky tomu, že jsme si pořídili techniku, která je schopná fungovat v prostředí rezonance, tzn. přístroj ventilační a monitorovací systém, tak poskytujeme tuto službu i těmto malým dětem."
Renáta Kacířová, primářka Radiodiagnostického oddělení: "Záleží, jak to dítě je psychicky komponované, prototže některé čtyřleté dítě v pohodě uleží a není třeba sedace a třeba desetileté dítě, které má psychickou poruchu, tak se uspí, protože by tam prostě nevydrželo.”
Vyšetřením prochází děti už od kojeneckého věku s váhou minimálně osm kilogramů. U každého pacienta spolupracují s radiodiagnostickým oddělením i oddělení dětské a ARO.
Renáta Kacířová, primářka Radiodiagnostického oddělení: "Mozek vyšetřujeme zhruba dvacet minut, pokud se jedná o nějaké další vyšetření, měli jsme i dítě s patologií v oblasti ramene a podpaží a tam se už dostáváme zhruba ke 45 minutám.”
Protože s uspáním a probouzením malých pacientů se celkové vyšetření prodlužuje, vyšetřují se tady čtyři děti týdně.
V Nemocnice Karviná-Ráj vycházejí vstříc rodičům, kteří mohou být po dobu uspávání osobně s dítětem v kontaktu, případně i po celou dobu vyšetření.