Zbrusu nové patro Lázně Darkov zrekonstruovaly pro pacienty, které postihla cévní mozková příhoda a kteří potřebují komplexní rehabilitační péči. 22 pokojů je vybaveno polohovacími lůžky, novým sociálním zařízením a využívat je může až 34 pacientů.
Vladimír Cigánek, generální ředitel Lázní Darkov: "Toto patro se nabízelo z toho důvodu, že je zde umístěna centrální ambulance a pacienti iktového programu budou mít neustálý dozor pro případ, že by potřebovali zvýšenou péči. Stálo nás to necelých 6,5 milionů korun, část byla na stavební investice a část na zařízení jednotlivých pokojů."
Zároveň s tím byl pro pacienty připraven i iktový program.
Jaroslav Mikula, lékařský ředitel Lázní Darkov: "Ty ochrnuté končetiny, které on nepoužívá, tak mu tam odcházejí svaly, ztuhnou klouby, vznikají svalové kontraktury, takže ta progrese nastává i po té nemoci. A právě ta rehabilitace tomu dokáže výrazně zabránit, oddálit, zmírnit. Proto se Lázně Darkov připojily do toho programu a jsme na startu."
Každému pacientovi je zde připravena komplexní rehabilitace, která je postavena na individuálním přístupu.
Jaroslav Mikula, lékařský ředitel Lázní Darkov: "Obrovský důraz je kladen na ergoterapii, kde se učí soběstačnosti, učí se oblékat, učí se psát, máme tady klinickou logopedii, kde se ti lidé učí znovu mluvit, číst atd. Učíme třeba, když ochrne pravá strana, tak učíme nácvik levou rukou. Je zde obrovské množství procedur z hlediska elektroléčby, stimulace různých pomůcek, pro nácvik chůze máme úžasné zařízení - lokostanici, což je zcela bezpečný nácvik chůze za dynamických podmínek v závěsu, máme zde spoustu pomůcek na rozcvičování."
Vznik akutních rehabilitačních lůžek a iktového programu v Lázních Darkov přivítal za lékařskou společnost například přednosta neurologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava - Michal Bar.
Michal Bar, přednosta neurologické kliniky FN Ostrava: "To, že to je v lázních, to je pro nás novinka, protože doteď to byla záležitost jednotlivých nemocnic a těch lůžek je obecně málo a já to vítám, že tohle je šance pro ně se zase dostat do relativně normálního života po této těžké chorobě. Nemá smysl čekat měsíce na to, než se vyřídí lázeňská žádost přes pojišťovnu nebo jezdit někam za rok, to už je jen na udržování stavu, co vznikl, a my potřebujeme ty lidi uzdravit, tak potřebujeme rehabilitovat po vzniku mozkové příhody, kdy ten mozek má největší šanci reparačních změn."
Jen v MS kraji potká mozková příhoda ročně až tři tisíce pacientů a nejméně 20% z nich potřebuje akutní rehabilitaci v průběhu několika týdnů. Vedení lázní předpokládá, že se ročně na nově vybudovaném „iktovém patře" vystřídá 300 až 400 pacientů.