Organizátoři plenéru se nechávali motivovat podobným projektem, který vznikl před dvěma lety v Polsku a jeho organizátoři žádali o granty Evropské unie Silesia. Orlovské setkání malířů podpořila tentokrát nadace OKD, kterou požádali organizátoři o grant.
Svatava Horáčková, organizátorka plenéru: "Je tady patnáct výtvarníků z Polska, patnáct výtvarníků z Česka, takže pracujeme na obou stranách. Byli jsme v Neviadomu, byli jsme na šachtě Ignáci, která už je teda nečinná, ale zachovává se do budoucna jako muzeum, ještě to tak není. Malovali jsme samozřejmě kolonie, haldy, byli jsme i ve staré továrně, která vyráběla nádobí smaltované a podobně, protože taky byla hodně stará, takže nás to zaujalo a pracovalo se i tam."
Při setkání v Orlové se umělci vydali pracovat do areálu Dolu Karviná, kde je většinou malířům a fotografům vstup zakázán. Vladislav Sobol, mluvčí OKD a.s.: "My říkáme, že na šachtách se má hlavně pracovat, takže se snažíme tady nepouštět žádné další lidi. Nicméně tento projekt nás natolik oslovil a zaujal díky tomu, že se ho zúčastní i polští umělci, takže jsme udělali výjimku a pustili jsme tady celou tu skupinu třiceti výtvarníků a těšíme se, že z toho vzniknou nějaká zajímavá díla, která potom ukážeme našim horníkům."
Účastníci plenéru pracovali také u dolu Lazy a v Ostravě v areálu bývalého dolu Michal. Některé práce výtvarníků a fotografů dostane Nadace OKD. Vladislav Sobol, mluvčí OKD a.s.: "To byla přímo nabídka organizátorů, protože sami nevěděli, co by s tolika pracemi dělali. Takže nám každý umělec věnuje jedno své dílo a my je potom budeme používat tak, abychom i tu jejich práci mohli dále propagovat."
Než se tak stane, budou díla vytvořená během setkání v srpnu vystavena v orlovském domě kultury a pak ještě v polských městech Neviadomo a Rybnik.