Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Třetí ročník Festivalu národnostních kultur

Orlová |

Do Orlové se už po třetí sjely soubory ze čtyř zemí Evropy - České republiky, Polska, Slovenska a Švýcarska, aby předvedly své umění na Festivalu národnostních kultur.

Festival byl zahájen vystoupením gymnastů z Vendry před kulturním domem a pak se slavnostní průvod účastníků, hostů a také diváků přesunul do areálu letního kina, kde tato jedna z nejvýznamnějších akcí města pokračovala.

Jiří Michalík (ČSSD), starosta Orlové: „Festival národnostních kultur je pro město Orlová velmi významný, protože zde nežije jedna národnost, ale prolínají se zde. Jsou zde Češi, Slováci, jsou zde Romové. Já se domnívám, že je třeba jednou za čas toto říct. Je to třetí festival a chceme z toho udělat tradici. Myslím si, že tím, že záštitu nad naším festivalem přijal pan ministr kultury ČR, je velkým vyznamenáním pro město Orlová a samozřejmě pan senátor Sušil rovněž přijal záštitu a je sponzorem festivalu."

Během festivalu se představilo devět souborů.

Jiří Michalík (ČSSD), starosta Orlové: „Soubory, které na něm vystoupí, jsou soubory, které umějí vystupovat. Soubory jsou z našich družebních měst. Orlová má tři družební města. Věřím, že jak vystoupení dvou polských souborů, tak švýcarského souboru zaujme veřejnost."

Připravit program třetího ročníku festivalu národnostních kultur nebylo vůbec jednoduché.

Bohuslav Chwajol, organizátor festivalu: „Pracovali jsme nad tím už od února. Výbor pro národnostní menšiny měl za úkol udělat program a připravit všechno, co k tomu patří. Díky kolektivu, který tam mám jako předseda výboru pro národností menšiny všechno jde dobře a to také díky pracovníkům města Městského úřadu v Orlové."

Orlovský festival národnostních kultur proběhl pod záštitou ministra kultury České republiky Václava Riedlbaucha a senátora Radka Sušila. Oba politici nejen převzali záštitu nad festivalem, ale osobně se jej i zúčastnili.

Václav Riedlbauch, ministr kultury ČR: „Prolínání kultur je svéráz celé Evropy. Já si myslím, že Evropa je krásná tím, že tolik věcí může existovat vedle sebe, a přitom ta různorodost je velmi zvláštní, obzvláštňuje tohle to všecko. Region, ve kterém jsem zrovna teď, jsem navštívil poprvé a myslím si, že ten průměr těch, řekněme, zbytků toho, co bývalo úplně živé, a je tady skupina lidí, která je ochotna držet to dál a rozvíjet. Je to přesně ukázkou jako té Evropy v malém pro mě. Jestli tady byl ještě jeden silný život německý, který tady už není, tak jsou to kultury jiné, které je potřeba stále připomínat. Jsou to kořeny, ze kterých ta místní kultura žije, a když nebude místní kultura žít, tak nebude ani ta velká, ta špičková. Já to chápu pořád tak, že všechny tyhle ty počiny, pokud se někde objeví, je potřeba podporovat. Uvědomit si a aspoň těm lidem za to poděkovat, protože není to malá investice."

Jedinou kaňkou festivalu byla nízká návštěvnost, možná i proto jeho organizátoři zatím neuvažují o jeho rozšíření.

Bohuslav Chwajol, organizátor festivalu: „Zatím by to mohlo stačit. Ten průřez těch souborů je takový, že může uspokojit každého diváka a že zatím by to mohlo stačit. Pokud by byl větší zájem, samozřejmě můžeme přistoupit i k tomu."

Festival národnostních kultur by měl v Orlové proběhnout i příští rok a bude se jednat už o jeho čtvrtý ročník.

Nahlásit chybu


Zasáhli v krizové situaci. Středoškoláci převzali ocenění za poskytnutí první pomoci

Skupina středoškoláků dokázala v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Během výletu na Lysé hoře pomohli staršímu cyklistovi, který přímo před nimi zkolaboval. Za tento hrdinský čin byli oceněni přímo na půdě školy.

Tropický víkend zaměstnal záchranáře. Vyjížděli ke stovce kolapsům kvůli horku

Dnes 14:38 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Uplynulý víkend přinesl do Moravskoslezského kraje úmorná vedra, která se okamžitě projevila na vytíženosti záchranné služby. Během tří dnů musely posádky ošetřit více než stovku lidí, kteří zkolabovali v důsledku přehřátí a dehydratace. Nejčastěji šlo o seniory a osoby, které podcenily pobyt na přímém slunci nebo kombinaci horka s alkoholem.

Hromadná nehoda čtyř aut u Opavy. Řidič vlivem únavy přejel do protisměru, další nadýchal

Dnes 16:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžko uvěřitelná hromadná dopravní nehoda čtyř aut u Opavy zaměstnala v pondělí ráno všechny záchranné složky. Jeden z řidičů v osobním autě přejel zřejmě vlivem únavy do protisměru. Bočně se srazil s dodávkou, což vyústilo ve střet s dalšími dvěma vozy. Řidič protijedoucí dodávky přitom policistům nadýchal.

Začala stavba sportovní haly v Koblově. Nejprve je potřeba zbourat původní tělocvičnu

Bourací bagr odstartoval stavbu nové sportovní haly v Ostravě-Koblově. Budova bude totiž stát v místech staré tělocvičny u střední zdravotnické školy a tak je potřeba nejprve původní objekt snést.

Na Olešné se prezentovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému

Dnes 9:28 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Na Dni IZS na Olešné se představili hasiči, policisté i záchranáři. A svou spolupráci prezentovali mimo jiné dynamickou ukázkou přímo na vodní ploše. Návštěvníci si také mohli zblízka prohlédnout jejich nejmodernější techniku.

Speciální škola Diakonie v Ostravě-Hrabůvce bude mít solnou jeskyni

Dnes 10:25 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Hrabůvkovská pobočka Speciální školy diakonie neustále vylepšuje podmínky pro své žáky s mentálním postižením. Tento rok otevřela nové dílny či muzikoterapeutickou místnost a nyní chystá i solnou jeskyni. Vedení školy proto spustilo veřejnou sbírku.

Provizorní most byl vyměněn. Původní byl příliš hlučný

Ve Svinově byl vyměněn provizorní most přes Porubku. Řidiči přes něj totiž často jezdili rychle, což působilo velký hluk a rušilo to místní obyvatele. Nový most je modernější a jízda přes něj téměř nejde slyšet.

Pěstouni z Frýdku-Místku si vysloužili slavnostní ocenění

Dnes 9:31 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Pěstounů není nikdy dost. Frýdek-Místek se proto snaží své obyvatele k pěstounství motivovat. Jednou z aktivit bylo i slavnostní ocenění pěstounských rodin.

Falešný zástupce energetických firem obral desítky lidí po celé republice, hrozí mu osm let vězení

Dnes 13:01 | Nový Jičín | Anna Břenková

Pod záminkou řešení smluv o dodávkách energií vymáhal od obětí vysoké poplatky. Podvodník pod falešnými jmény oslovil nejméně 17 lidí, které zastrašoval smyšlenými pokutami a dluhy. Kriminalisté z Nového Jičína muže po rozsáhlém vyšetřování dopadli a obvinili z podvodu.

Ostrava hostila jubilejní ročník mezinárodního turnaje para stolních tenistů, dorazil rekordní počet sportovců

Dnes 13:00 | Ostrava-město | Michal Slonina

Rekordních 221 sportovců z 47 zemí světa přivítal mezinárodní turnaj para stolních tenistů ITTF World Para Future Ostrava. Letošní ročník byl navíc jubilejní - oslavil nejen 20 let turnaje, ale taky 100 let od založení světové federace stolního tenisu.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Havířov hostil výstavu a soutěž tvořivých seniorů

Dnes 15:21 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov se letos stal pořadatelem tradiční Výstavy ručních prací seniorů pěti měst. O nejzajímavějších exponátech rozhodovala porota i veřejnost, slavnostní tečkou pak bylo vyhlášení výsledků.

Zveme na Knižní blešák a na výstavu do galerie

Dnes 12:17 | Karviná | Richard Kutěj

Zveme na Knižní blešák a na výstavu do galerie.

Symfonie stříbrného plátna rozezní Masarykovo náměstí v Karviné

Dnes 12:08 | Karviná | Richard Kutěj

Symfonie stříbrného plátna. Tak se jmenuje koncert Symfonického a dechového orchestru Májovák, který se uskuteční 3. července od 21 hodin na Masarykově náměstí v Karviné.

V Karviné se běžel další ročník charitativního běhu

Dnes 11:28 | Karviná | Richard Kutěj

Revírní Poho běh. Tak se jmenuje velká sportovní událost, která o víkendu startovala na karvinském náměstí. Více již v reportáži.

V Havířově ocenili nejzajímavější ruční práce seniorů z pěti měst

Dnes 10:27 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov se letos stal pořadatelem tradiční Výstavy ručních prací seniorů pěti měst. O nejzajímavějších exponátech rozhodovala porota i veřejnost, slavnostní tečkou pak bylo vyhlášení výsledků.

Rychvaldské spolky pořádaly společný dětský den

Dnes 8:50 | Rychvald | Libor Běčák

Velký dětský den se konal v sobotu 20. června v areálu TJ Slavoj Rychvald. Děti si tam užily soutěže a program byl připravený i pro dospělé.

Třetí ročník Festivalu národnostních kultur
Vydáno 1. ledna 2008 0:00, Orlová, Lukáš Hudeček
Do Orlové se už po třetí sjely soubory ze čtyř zemí Evropy - České republiky, Polska, Slovenska a Švýcarska, aby předvedly své umění na Festivalu národnostních kultur.

Festival byl zahájen vystoupením gymnastů z Vendry před kulturním domem a pak se slavnostní průvod účastníků, hostů a také diváků přesunul do areálu letního kina, kde tato jedna z nejvýznamnějších akcí města pokračovala.

Jiří Michalík (ČSSD), starosta Orlové: „Festival národnostních kultur je pro město Orlová velmi významný, protože zde nežije jedna národnost, ale prolínají se zde. Jsou zde Češi, Slováci, jsou zde Romové. Já se domnívám, že je třeba jednou za čas toto říct. Je to třetí festival a chceme z toho udělat tradici. Myslím si, že tím, že záštitu nad naším festivalem přijal pan ministr kultury ČR, je velkým vyznamenáním pro město Orlová a samozřejmě pan senátor Sušil rovněž přijal záštitu a je sponzorem festivalu."

Během festivalu se představilo devět souborů.

Jiří Michalík (ČSSD), starosta Orlové: „Soubory, které na něm vystoupí, jsou soubory, které umějí vystupovat. Soubory jsou z našich družebních měst. Orlová má tři družební města. Věřím, že jak vystoupení dvou polských souborů, tak švýcarského souboru zaujme veřejnost."

Připravit program třetího ročníku festivalu národnostních kultur nebylo vůbec jednoduché.

Bohuslav Chwajol, organizátor festivalu: „Pracovali jsme nad tím už od února. Výbor pro národnostní menšiny měl za úkol udělat program a připravit všechno, co k tomu patří. Díky kolektivu, který tam mám jako předseda výboru pro národností menšiny všechno jde dobře a to také díky pracovníkům města Městského úřadu v Orlové."

Orlovský festival národnostních kultur proběhl pod záštitou ministra kultury České republiky Václava Riedlbaucha a senátora Radka Sušila. Oba politici nejen převzali záštitu nad festivalem, ale osobně se jej i zúčastnili.

Václav Riedlbauch, ministr kultury ČR: „Prolínání kultur je svéráz celé Evropy. Já si myslím, že Evropa je krásná tím, že tolik věcí může existovat vedle sebe, a přitom ta různorodost je velmi zvláštní, obzvláštňuje tohle to všecko. Region, ve kterém jsem zrovna teď, jsem navštívil poprvé a myslím si, že ten průměr těch, řekněme, zbytků toho, co bývalo úplně živé, a je tady skupina lidí, která je ochotna držet to dál a rozvíjet. Je to přesně ukázkou jako té Evropy v malém pro mě. Jestli tady byl ještě jeden silný život německý, který tady už není, tak jsou to kultury jiné, které je potřeba stále připomínat. Jsou to kořeny, ze kterých ta místní kultura žije, a když nebude místní kultura žít, tak nebude ani ta velká, ta špičková. Já to chápu pořád tak, že všechny tyhle ty počiny, pokud se někde objeví, je potřeba podporovat. Uvědomit si a aspoň těm lidem za to poděkovat, protože není to malá investice."

Jedinou kaňkou festivalu byla nízká návštěvnost, možná i proto jeho organizátoři zatím neuvažují o jeho rozšíření.

Bohuslav Chwajol, organizátor festivalu: „Zatím by to mohlo stačit. Ten průřez těch souborů je takový, že může uspokojit každého diváka a že zatím by to mohlo stačit. Pokud by byl větší zájem, samozřejmě můžeme přistoupit i k tomu."

Festival národnostních kultur by měl v Orlové proběhnout i příští rok a bude se jednat už o jeho čtvrtý ročník.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/orlova/1759/treti-rocnik-festivalu-narodnostnich-kultur