Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stonavská pouť 2024

Stonava |  | Stonavský expres

Máří Magdalénská pouť opět návštěvníkům nabídla bohatý dvoudenní program. Na své si přišly všechny věkové generace.

Předposlední červencový víkend patřil ve Stonavě tradiční a hojně navštěvované pouti. I letos byl program velmi bohatý, obec nic nenechala náhodě.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Po ukončení poutě už připravujeme pouť na další rok, to znamená hlavně jde o zajištění kulturního programu pro vystoupení. Pak se následně po Novém roce domlouvají detaily, jako je stage, program přesně, jak to bude navazovat na sebe a v posledních dnech před poutí se chystají prostory pro soutěž v kosení trávy.“

Ta proběhla v sobotu v podvečer na prostranství před obecním úřadem hned ve dvou kategoriích. Trávu kosili muži i ženy. O hudební doprovod se postaral Roman Patka.

Roman Patka, hudebník: „Mám přichystanou písničku, která se hodí k této události, jmenuje se Na hornom konci, na dolnom konci, nabrusil som si kosu.“
Kazimír Cholewa, předseda soutěžní poroty: „Oproti loňskému roku jsme letos Tadeusze Szweda, mnohonásobného vítěze v sečení trávy, nasadili jako hlavního prezidenta sečení trávy, který bude radit a mentorovat mladší sekáče.“
Tadeusz Szwed, prezident soutěže: „Hlavně je třeba trénovat, je potřeba to trošičku umět a pak to půjde.“

Cenné rady mladší generaci rozdával i nejstarší účastník soutěže, 81 letý pan Josef Dzierżęga.

Józef Dzierżęga, nejstaší účastník soutěže: „Seču už od 12 let, takže jsem myslel, že bych to mohl, než umřu, vyzkoušet, jestli ještě to umím, nebo neumím.“ anketa, účastníci soutěže: „Přípravy byly dlouhé, už asi půl roku se protahuju, trénuju, rozcvičuju. Absolvoval jsem několik kurzů a doufám, že se to dneska vyplatí všechno.“ „Letos se účastní i táta, kdysi se účastnil i strejda a děda. Trávu sečeme u dědy, má tam louku.“ „Příprava byla slabá. My akorát u našich několikrát za rok pokosíme louku, ale to už je pár týdnů.“ „Občas kosíme u babičky s dědou vlastně na poli tak třikrát do roka, tak občas kosím taky, takže jsem se tady tak nějak náhodně nachomítla.“ „Říkala jsem si, že to musím zkusit. Máme velkou zahradu, hodně trávy, takže kosím tam.“

Muži sekali dvoukolově. V prvním kole na kvalitu a v druhém pak na rychlost. Ženy kosili jen na kvalitu. V kategorii žen vyhrála Joanna Bystroňová, nejrychlejším sekáčem byl Jan Duda.

Tu pravou pouťovou atmosféru už přes třicet let do Stonavy přiváží pan Václav Tvardek. Jeho Lunapark Černý korzár byl letos už od pátečního odpoledne opět doslova v obležení a není se čemu divit. Nízká cena vstupného dovoluje, užít si atrakce plnými doušky.

Václav Tvardek, majitel lunaparku: „Jezdili tady mí rodiče, můj děda a je to takový náš domov. Těším se i na ty lidi, jako na celý personál, když tu přijedeme. Chceme tak, aby ti lidi opravdu k nám přišli, aby byli spokojeni a šťastní.“

Nejen nízká cena vstupného, ale především rozmanitost atrakcí přilákala do centra obce návštěvníky všech věkových generací. Mnozí z nich navíc znají Lunapark Černý korzár i díky knize Kamily Hladké, Lidi od kolotoče, kde pan Tvardek je jednou z ústředních postav. Právě loni na stonavské pouti byly pořízeny ústřední fotografie knihy, která byla před pár měsíci slavnostně pokřtěna.

Václav Tvardek, majitel lunaparku: „Lidi ji kolikrát nesou s úsměvem, abych jim ji podepsal. Mám z knihy velkou radost.“

Pouť ale není jen o zábavě, dobrém jídle a pouťovém veselí. Každá pouť má i svou duchovní část.

P. Roland Manowski-Słomka, farář, Římskokatolická farnost Stonava: „Pouť není jenom to, co vidíme venku, samozřejmě to k tomu patří, veškeré kolotoče, jakákoliv radost, ale pouť to je především odevzdávání cti Pánu Bohu. Přece jenom pouť, polsky odpust, je to darování trestu za naše hříchy a my děkujeme Pánu Bohu za to, že je pro nás laskavý, je milostivý, že se nad námi smiloval a zrovna proto oslavujeme, proto se těšíme, proto tancujeme, oslavujeme, protože těšíme se z milosti a dobroty našeho Pána.“

Hlavní kulturní program pod taktovkou obce byl v neděli připraven v parku u Domu PZKO. Tradičně jej zahájila hornická kapela, která v posledním roce doznala některých zásadních změn.

David Struminský, manažer Hornické kapely: „Po 40 letech se rozhodl Jarda Šindel, že skončí jako kapelník, no a máme prostě nového dirigenta, tak to je taková asi ta největší změna a taky ještě, abych nezapomněl, skončil i Josef Skopalík, který s námi dlouhá léta zpíval. Nahradil ho Libor Pristáš.“

Nový kapelník Jaroslav Hrbáč není pro fanoušky hornické kapely neznámou postavou.

Jaroslav Hrbáč, kapelník: „Jelikož už tady působíme s manželkou přes 20 let jakoby hráči na nástroje, tak to převzetí nebylo úplně náročné, co se týče vycházení s jednotlivými muzikanty, tam to bylo v pohodě, ale spíš vstřebat to množství té hudby, kterou jsem nedělal. Dělám trošku jinou hudbu.“

Jaroslav Hrbáč totiž vede i dechový orchestr, který působí při Vysoké škole báňské. Příprava byla velmi důkladná, orchestr má za sebou soutěž v polských Krzyžanovicích.

Jaroslav Hrbáč, kapelník: „Byla to soutěž v Dechový orchestru a získali jsme bronzové, třetí místo.“

Někteří členové hornické kapely, především pak zpěváci působí i v kapele PRUBA, která se svým repertoárem vystřídala na podiu dechovou kapelu.

Libor Pristáš, kapela PRUBA: „My jsme pořád zkoušeli a všichni po nás chtěli, tak pojďte už zahrát koncert. A my jsme říkali, že ještě nemůžeme, ještě to neumíme, ještě to chceme dotáhnout. Tak jsme vlastně udělali veřejnou zkoušku. První, druhou, třetí, no a ti lidi prostě si říkali, je to dobrý, pojďte udělat koncert. Tak jsme říkali, dobře, musíme mít název. My vlastně neděláme koncerty, my děláme veřejné zkoušky úplně všude. Takže se nám už podařilo i třeba za Daliborem Jandou hrát veřejnou zkoušku, takže je to takový trošku zvláštní. Je to pro radost, jsou to prostě kluci, kteří to fakt dělají ze srdce a tím pádem jsme se dali dohromady, je to kapela pro radost.“

Vrcholem kulturního odpoledne bylo vystoupení skupiny YoYo Band.

Jak nám prozradil Richard Tesařík, od doby, kdy vznikla píseň Karviná se Karvinsko velmi změnilo.

Richard Tesařík, skupina Yo Yo Band: „Změnilo se to tady hodně, je to k nepoznání. Je tady o hodně víc zeleně. Kdysi, když jsem tady jel, bylo všude hnědo a teď je to příjemný, takže dobrý.“

Skupinu Yo Yo Band na podiu vystřídal DJ Jirka Beros, který roztančil celý park.

Vrcholem stonavské pouti byl ve 22 hodin tradiční osmiminutový ohňostroj, který si vyžádal téměř měsíční přípravu.

Petr Komenda, ohňostrůjce: „Komponujeme efekt společně s hudbou. Snažíme se z toho udělat kulturní zážitek.“
Nahlásit chybu


Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

Včera 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

Včera 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Včera 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Projekt Rodinného centra Mozaika a města splní další vánoční přání

Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

Školáci si přejí fast food, to jim ale město splnit nemůže

V základních školách se konala mladá školní fóra. Žáci se mohli vyjádřit jednak ke své škole a také k dění ve městě. Třeba na Komenského 66 získal nejvíce hlasů požadavek na zřízení fast foodu.


Klub Kobiet v Horní Suché uspořádal výstavu “Co dovedou naše ruce”

V Horní Suché se uskutečnila výstava „Co dovedou naše ruce“, kterou připravil Klub Kobiet při PZKO. Návštěvníci mohli obdivovat rukodělné výrobky vytvořené různými technikami, jako je pletení, práce ze dřeva či pergamano. Akce, která spojila místní ženy i muže, byla velkým úspěchem.

Havířovská nemocnice pomáhá veřejnosti zvládnout základy první pomoci

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

20. listopadu 2024 17:10 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

20. listopadu 2024 16:15 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Stonava díky dotaci zavádí nový systém třídění odpadu

20. listopadu 2024 13:04 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Obec Stonava získala finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 na realizaci projektu „Stonava – Systém odděleného sběru materiálově využitelných odpadů“. Díky tomuto projektu bylo pořízeno 1200 plastových nádob na tříděný odpad, které budou zdarma distribuovány všem domácnostem s rodinnými domy, chatkami nebo zahradami. Od nového roku nebude možno odpad třídit do plastových pytlů.

Stonavská pouť 2024
Vydáno 24. července 2024 14:45, Stonava, Jiří Brzóska
Máří Magdalénská pouť opět návštěvníkům nabídla bohatý dvoudenní program. Na své si přišly všechny věkové generace.

Předposlední červencový víkend patřil ve Stonavě tradiční a hojně navštěvované pouti. I letos byl program velmi bohatý, obec nic nenechala náhodě.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Po ukončení poutě už připravujeme pouť na další rok, to znamená hlavně jde o zajištění kulturního programu pro vystoupení. Pak se následně po Novém roce domlouvají detaily, jako je stage, program přesně, jak to bude navazovat na sebe a v posledních dnech před poutí se chystají prostory pro soutěž v kosení trávy.“

Ta proběhla v sobotu v podvečer na prostranství před obecním úřadem hned ve dvou kategoriích. Trávu kosili muži i ženy. O hudební doprovod se postaral Roman Patka.

Roman Patka, hudebník: „Mám přichystanou písničku, která se hodí k této události, jmenuje se Na hornom konci, na dolnom konci, nabrusil som si kosu.“
Kazimír Cholewa, předseda soutěžní poroty: „Oproti loňskému roku jsme letos Tadeusze Szweda, mnohonásobného vítěze v sečení trávy, nasadili jako hlavního prezidenta sečení trávy, který bude radit a mentorovat mladší sekáče.“
Tadeusz Szwed, prezident soutěže: „Hlavně je třeba trénovat, je potřeba to trošičku umět a pak to půjde.“

Cenné rady mladší generaci rozdával i nejstarší účastník soutěže, 81 letý pan Josef Dzierżęga.

Józef Dzierżęga, nejstaší účastník soutěže: „Seču už od 12 let, takže jsem myslel, že bych to mohl, než umřu, vyzkoušet, jestli ještě to umím, nebo neumím.“ anketa, účastníci soutěže: „Přípravy byly dlouhé, už asi půl roku se protahuju, trénuju, rozcvičuju. Absolvoval jsem několik kurzů a doufám, že se to dneska vyplatí všechno.“ „Letos se účastní i táta, kdysi se účastnil i strejda a děda. Trávu sečeme u dědy, má tam louku.“ „Příprava byla slabá. My akorát u našich několikrát za rok pokosíme louku, ale to už je pár týdnů.“ „Občas kosíme u babičky s dědou vlastně na poli tak třikrát do roka, tak občas kosím taky, takže jsem se tady tak nějak náhodně nachomítla.“ „Říkala jsem si, že to musím zkusit. Máme velkou zahradu, hodně trávy, takže kosím tam.“

Muži sekali dvoukolově. V prvním kole na kvalitu a v druhém pak na rychlost. Ženy kosili jen na kvalitu. V kategorii žen vyhrála Joanna Bystroňová, nejrychlejším sekáčem byl Jan Duda.

Tu pravou pouťovou atmosféru už přes třicet let do Stonavy přiváží pan Václav Tvardek. Jeho Lunapark Černý korzár byl letos už od pátečního odpoledne opět doslova v obležení a není se čemu divit. Nízká cena vstupného dovoluje, užít si atrakce plnými doušky.

Václav Tvardek, majitel lunaparku: „Jezdili tady mí rodiče, můj děda a je to takový náš domov. Těším se i na ty lidi, jako na celý personál, když tu přijedeme. Chceme tak, aby ti lidi opravdu k nám přišli, aby byli spokojeni a šťastní.“

Nejen nízká cena vstupného, ale především rozmanitost atrakcí přilákala do centra obce návštěvníky všech věkových generací. Mnozí z nich navíc znají Lunapark Černý korzár i díky knize Kamily Hladké, Lidi od kolotoče, kde pan Tvardek je jednou z ústředních postav. Právě loni na stonavské pouti byly pořízeny ústřední fotografie knihy, která byla před pár měsíci slavnostně pokřtěna.

Václav Tvardek, majitel lunaparku: „Lidi ji kolikrát nesou s úsměvem, abych jim ji podepsal. Mám z knihy velkou radost.“

Pouť ale není jen o zábavě, dobrém jídle a pouťovém veselí. Každá pouť má i svou duchovní část.

P. Roland Manowski-Słomka, farář, Římskokatolická farnost Stonava: „Pouť není jenom to, co vidíme venku, samozřejmě to k tomu patří, veškeré kolotoče, jakákoliv radost, ale pouť to je především odevzdávání cti Pánu Bohu. Přece jenom pouť, polsky odpust, je to darování trestu za naše hříchy a my děkujeme Pánu Bohu za to, že je pro nás laskavý, je milostivý, že se nad námi smiloval a zrovna proto oslavujeme, proto se těšíme, proto tancujeme, oslavujeme, protože těšíme se z milosti a dobroty našeho Pána.“

Hlavní kulturní program pod taktovkou obce byl v neděli připraven v parku u Domu PZKO. Tradičně jej zahájila hornická kapela, která v posledním roce doznala některých zásadních změn.

David Struminský, manažer Hornické kapely: „Po 40 letech se rozhodl Jarda Šindel, že skončí jako kapelník, no a máme prostě nového dirigenta, tak to je taková asi ta největší změna a taky ještě, abych nezapomněl, skončil i Josef Skopalík, který s námi dlouhá léta zpíval. Nahradil ho Libor Pristáš.“

Nový kapelník Jaroslav Hrbáč není pro fanoušky hornické kapely neznámou postavou.

Jaroslav Hrbáč, kapelník: „Jelikož už tady působíme s manželkou přes 20 let jakoby hráči na nástroje, tak to převzetí nebylo úplně náročné, co se týče vycházení s jednotlivými muzikanty, tam to bylo v pohodě, ale spíš vstřebat to množství té hudby, kterou jsem nedělal. Dělám trošku jinou hudbu.“

Jaroslav Hrbáč totiž vede i dechový orchestr, který působí při Vysoké škole báňské. Příprava byla velmi důkladná, orchestr má za sebou soutěž v polských Krzyžanovicích.

Jaroslav Hrbáč, kapelník: „Byla to soutěž v Dechový orchestru a získali jsme bronzové, třetí místo.“

Někteří členové hornické kapely, především pak zpěváci působí i v kapele PRUBA, která se svým repertoárem vystřídala na podiu dechovou kapelu.

Libor Pristáš, kapela PRUBA: „My jsme pořád zkoušeli a všichni po nás chtěli, tak pojďte už zahrát koncert. A my jsme říkali, že ještě nemůžeme, ještě to neumíme, ještě to chceme dotáhnout. Tak jsme vlastně udělali veřejnou zkoušku. První, druhou, třetí, no a ti lidi prostě si říkali, je to dobrý, pojďte udělat koncert. Tak jsme říkali, dobře, musíme mít název. My vlastně neděláme koncerty, my děláme veřejné zkoušky úplně všude. Takže se nám už podařilo i třeba za Daliborem Jandou hrát veřejnou zkoušku, takže je to takový trošku zvláštní. Je to pro radost, jsou to prostě kluci, kteří to fakt dělají ze srdce a tím pádem jsme se dali dohromady, je to kapela pro radost.“

Vrcholem kulturního odpoledne bylo vystoupení skupiny YoYo Band.

Jak nám prozradil Richard Tesařík, od doby, kdy vznikla píseň Karviná se Karvinsko velmi změnilo.

Richard Tesařík, skupina Yo Yo Band: „Změnilo se to tady hodně, je to k nepoznání. Je tady o hodně víc zeleně. Kdysi, když jsem tady jel, bylo všude hnědo a teď je to příjemný, takže dobrý.“

Skupinu Yo Yo Band na podiu vystřídal DJ Jirka Beros, který roztančil celý park.

Vrcholem stonavské pouti byl ve 22 hodin tradiční osmiminutový ohňostroj, který si vyžádal téměř měsíční přípravu.

Petr Komenda, ohňostrůjce: „Komponujeme efekt společně s hudbou. Snažíme se z toho udělat kulturní zážitek.“
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/stonava/11000044145/stonavska-pout-2024