Investorům společnosti NWR došla trpělivost. Jsou přesvědčeni, že vláda nevěnuje dostatečnou intenzitu jednáním o budoucnosti OKD. Rozhodli se proto neprodloužit termín který vychází z dohody o uvolněn podmínek dluhu těžařské společnosti.
Roman Pařík, mluvčí AHG: „My jsme v roce 2014 proinvestovali 9,35 miliardy korun, my jsme OKD financovali i v roce 2015 a financujeme ho i v roce 2016. České vládě jsme předložili návrh na spolufinancování i na odkup OKD. Bohužel od 12. dubna se s námi nikdo nechce setkat a k datumu 22. dubna, do kterého jsme prodloužili waiver, tzn. materiál o financování NWR (OKD), jsme dostali odpověď, že žádné finální rozhodnutí za vládu nebude.“
Podle vládního zmocněnce Jiřího Cieńciały si vláda závažnost situace uvědomuje, jednání však nejsou vůbec jednoduchá.
Jiřího Cieńciała, zmocněnec vlády ČR pro MS kraj: „Ta situace určitě není lehká, protože to jsou úplně jiní lidé. To jsou profíci, to jsou finanční fondy a těm jde o jednu věc, vydělat i na lidském neštěstí.“
Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD: „Je to velice nepříjemné, že pořád nevíme, jak bude vypadat OKD v letošním roce. Přidává to samozřejmě na neklidu zaměstnanců. Všichni se obáváme, že může dojít k tomu, že nebudou vyplaceny mzdy.
Každý se toho samozřejmě bojí.“
Jednoduše řečeno, horníci jsou v této hře rukojmími.
Roman Pařík, mluvčí AHG: „Co teď s nimi bude se uvidí. Do 30. dubna je čas na jednání, tzn. tento týden.“
Pokud k nějaké konkrétní dohodě mezi vládou a investory do konce dubna nedojde, hrozí insolvence OKD, případně nejextrémnější model a to zestátnění.