Většina z exemplářů je přímo ohrožena vyhynutím a obchodování s nimi podléhá velmi přísným pravidlům, či je zakázáno. Dále našli tři nevylíhnutá vejce a tři dermoplastické preparáty. Osoby byly po sdělení obvinění ze zadržení propuštěny a jejich stíhání probíhalo na svobodě.
Martina Kaňková, mluvčí Sekce pátrání Generální ředitelství cel: "Mezi zajištěnými exempláři byl krahujec obecný, jestřáb lesní, luňák červený, kakariki rudočelý, puštík obecný, sova pálená, poštolka obecná, nevylíhnutá vejce kakariki rudočelého, dermoplastické preparáty puštíka a krahujce, káně Harrisova, poštolka vrabčí, káně rudoocasá a 11 exemplářů dalších druhů volně žijících ptáků, např. stehlíka obecného a čížka lesního. Krajskou veterinární správou bylo u čtyř živých exemplářů vzhledem k povaze chovu zjištěno podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat. Celníci při závěrečné realizaci objevili a zajistili téměř dvacet kilogramů canabis, dvě nelegálně držené střelné zbraně kategorie B, 253 tablet anabolických steroidů, další dokumenty CITES a kroužky již uhynulých zvířat, výpočetní techniku a mobilní telefony."
Prověřovaný případ má vícero rovin. První z nich je týrání zvířat. Muž choval v silně nevyhovujících podmínkách v bytě 2+1 v panelovém domě na sídlišti v Karviné čtyři exempláře dravých ptáků. Ti neměli dostatek přirozeného pohybu a prostoru, čímž se muž dopustil týrání. Při domovní prohlídce našli celníci v bytě nelegálně drženou střelnou zbraň značky CZ vzor 50. Tento muž přivedl příslušníky celní správy na stopu dalšího muže z Karviné, který prováděl neoprávněně odchyt exemplářů dravých ptáku z volné přírody.
Martina Kaňková, mluvčí Sekce pátrání Generální ředitelství cel: "Druhou rovinou je odchyt ptáků z volné přírody. Další muž byl členem Klubu sokolníků Českomoravské myslivecké jednoty a prováděl sokolnické ukázky školám, školkám či soukromým subjektům. Muž byl rovněž členem mysliveckého sdružení v Karviné. V honitbě tohoto mysliveckého sdružení neoprávněně prováděl odchyt živých exemplářů dravých ptáků pomocí sklopných pastí s návnadou, kterou byl živý holub. Tímto způsobem v únoru roku 2024 odchytil z volné přírody 3 jestřáby lesní, kteří jsou přímo ohroženi vyhynutím. Jestřáby následně předal svým známým, kteří jsou dalšími odsouzenými v dané věci."
V průběhu domovní prohlídky celníci u této osoby našli další neoprávněně držené exempláře dravých ptáků jako například luňáka červeného, poštolky obecné či krahujce obecného, který je přímo ohrožený vyhynutím. Toho sokolník přechovával, ačkoli si byl vědom, že byl rovněž odchycen z volné přírody.
Martina Kaňková, mluvčí Sekce pátrání Generální ředitelství cel: "Rovněž v inkriminované době převzal od svého známého z Albrechtic na Karvinsku další dva exempláře jestřába lesního, které muž také neoprávněně odchytil za pomocí sklopných pastí z volné přírody. Ty následně předal svým známým, kteří jsou rovněž odsouzeni v této věci. Při domovní prohlídce celníci našli kromě dvanácti neoprávněně držených exemplářů papoušků kakariki rudočelého i neoprávněně drženou střelnou zbraň značky KOMMER ráže 6.35, anabolické steroidy či bezmála 20 kg marihuany. Jednání muže z Albrechtic bylo pro svou závažnost z prověřované věci vyloučeno a je předmětem dalšího trestního stíhání.
Na realizaci se podíleli také inspektoři České inspekce životního prostředí, kteří poskytli odbornou součinnost při určování exemplářů a jejich zařazení do příslušných stupňů ochrany. Policie ČR následně předala inspektorům větší množství exemplářů k zahájení správního řízení o jejich zabavení. Většina z těchto exemplářů již byla pravomocně zabavena. Živí ptáci, kteří patří mezi naše volně žijící druhy, tak nyní mohou být po posouzení jejich zdravotního stavu navráceni zpět do přírody.
Do vyšetřování si případ převzali kriminalisté z Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, územního odboru Karviná, oddělení hospodářské kriminality. Ti zahájili trestní stíhání proti šesti osobám. Osoby byly odsouzeny k peněžitým trestům od 10 000 Kč do 100 000 korun.