Vstup je zdarma, je třeba pouze registrace na webu NDM (www.ndm.cz, záložka Ateliér - Mezifáze), protože kapacita sálů je omezená počtem míst. Putovní festival má v Ostravě první zastávku.
Účastní se a ostravskou zastávku tedy organizují „domácí“: Činoherní studio NDM vedené lektorkami Ateliéru při NDM Terezou Strmiskou a Radanou Otipkovou a také Studio současného divadla, které u nás vedou Daniela a Tomáš Jirmanovi. „Přijedou naši kolegové z Centra experimentálního divadla v Brně, platformy pro mladé milovníky divadla ND Young z Národního divadla a studio PolaroID z Divadla Polárka v Brně. Naše Činoherní studio nabídne hru Rollanda Schimmelpfenniga Černá voda, Studio současného divadla autorskou inscenaci inspirovanou osudy vězenkyň z 50. let s názvem Na trápení není čas,“ přibližuje nabídku studií Národního divadla moravskoslezského lektorka Ateliéru při NDMTereza Strmiska s tím, že festivalová organizace včetně produkčního zajištění programu a doprovodných akcí je zcela na členech daných studií, lektoři jsou podepsáni pouze pod režijním a dramaturgickým vedením inscenací a na další přípravy a organizaci festivalu pouze dohlížejí. „Mladí divadelníci si tak vyzkoušejí produkci, logistiku a vše, co obnáší organizace takové akce tak, aby se všichni účastníci nejen potkávali na představeních a mohli o nich pak debatovat, ale aby poznali i Ostravu a její okolí,“ doplnila Tereza Strmiska. Na ostravských inscenacích se stejně jako u dalších studií vždy podílejí i profesionální umělci – herci činohry a tanečníci baletu NDM, pracovníci audiovizuálního oddělení NDM, ale také studenti Janáčkovy konzervatoře Ostrava. Činoherní studio bude hrát v Divadle „12“ už 26. listopadu, Studio současného divadla o den později ve slavnostním sále Divadla Jiřího Myrona.
Činoherní studio NDM funguje pod hlavičkou Ateliéru při NDM od roku 2015 jako platforma pro mladé divadelní amatéry. Pod vedením divadelních lektorek a umělců pracují členové na autorských inscenacích, mají za sebou happeningy a akce ve veřejném prostoru. Absolvují divadelní workshopy, potkávají se s umělci na besedách a diskusích, účastní se mezinárodních projektů a podílejí se pravidelně na všech doprovodných akcích NDM.
Jádro Studia současného divadla tvoří skupina studentů, kteří se sešli na podzim roku 2020. Tehdy se stali ostravskými partnery celostátního projektu organizace Post Bellum s názvem Divadlo Paměti národa se zaměřením na moderní historii, konkrétně dějiny totalitních režimů. Od sezóny 2024/2025 fungují samostatně jako Studio současného divadla. Pracují především s formami, postupy a metodami alternativního divadla, jako jsou autorské divadlo, dokudrama, verbatim, objektové divadlo atd.
Brněnská Divadelní třída CED sehraje v Divadle „12“ v první den festivalu inscenaci s názvem Zaleju slzama. „Dramaťák“ s názvem Divadelní třída CED vznikl pod křídly brněnského HaDivadla a představuje mladým dospělým divadlo v celém jeho širokém spektru a s využitím historického souručenství scén Centra experimentálního divadla. Inscenace pro přehlídku vznikla na motivy veršů Zdeňka Borkovce.
ND Young přijíždí S přáním hezkého večera, jak studio nazvalo své pásmo s podtitulem (A)romantický autorský kabaret. Diváci se na pásmo mohou podívat ve středu 27. listopadu. ND Young je komunita lidí z celé republiky fungující v Národním divadle v Praze a malý soubor pro festival Mezifáze vznikl čistě improvizovaným výběrem.
Studio PolaroID funguje při Divadle Polárka v Brně. Jejich inscenace je na programu 27. listopadu v Divadle „12“ a má název everyBODY in process. V hlavní roli je tu tělo. Soubor je otevřen mladým divadelníkům mezi 15 až 19 lety. Hlavní náplní je společná tvorba divadelní inscenace a její následné reprízování. Improvizací, hrami a cvičením účastníci s lektory stejně jako v dalších studiích rozvíjí vlastní kreativitu a představivost, pracují na hereckém a pohybovém projevu, ale také všestranně rozvíjí divadelní dovednosti.
….
Projekt putovního festivalu Mezifáze je financován Evropskou unií. Vyjádřené názory a stanoviska představují názory a stanoviska autorů a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo Domu zahraniční spolupráce. Evropská unie ani poskytovatel grantu za ně nenesou odpovědnost.