Pacientů na plicní ventilaci v domácích podmínkách přibývá. Podle garantky kurzu PhDr. Renáty Zoubkové, PhD., vrchní sestry KARIM, jich je aktuálně jen v Moravskoslezském kraji okolo sedmdesáti. Domácí péče je velmi náročná. Sestry předávají zkušenosti maminkám a dalším rodinným příslušníkům, kteří se o pacienta starají. Práce s ním přitom musí být precizní. „Pokud péče není dokonalá, hrozí závažné komplikace. V nejhorším případě, pokud není zajištěna průchodnost dýchacích cest, může dojít i k dušení. Sestry v domácí péči maminky navádí, jak správně o ventilované děti pečovat, a jsou pro ně velkou oporou,“ vysvětluje Renáta Zoubková.
Kurz má akreditaci Ministerstva zdravotnictví ČR a je rozdělen na teoretickou a praktickou část. Lektoři se při výkladu soustředí na každý detail. „Zabýváme se technickým vybavením a pozvaného jsme měli i servisního technika plicního ventilátoru, který mluvil o tom, jak přístroj funguje. Dopodrobna se probírá komplexní péče o pacienta. Mluvíme o výživě, rehabilitacích a dalších přístrojích, které takový pacient potřebuje. Jedná se třeba o kašlacího asistenta nebo oxygenátor. Součástí praktické části je také návštěva domácích prostor jedné pacientky, která od nás odešla a je doma už patnáct let na umělé plicní ventilaci. Po celou tu dobu se o ni plně stará maminka,“ upřesňuje lektorka kurzu a staniční sestra OPRIP B Bc. Jitka Coufalová.
Na kurz dorazil i dvaadvacetiletý Jan Matlak, který má diagnostikovanou spinální svalovou atrofii druhého typu a je trvale odkázán na invalidní vozík. Dýchat musí prostřednictvím plicního ventilátoru: „Kurz je hodně důležitý, protože lékařům a sestrám ukazuje, co péče o takového pacienta obnáší. Něco se sice naučí ve škole, ale realita pak je úplně jiná.“ Svého syna na kurz doprovodila i maminka Jana Máchová, která se o Honzu nepřetržitě stará v domácím prostředí. Při péči se dostala do náročných situací a je velmi ráda, že své zkušenosti může předat dále: „To, co jsme se naučili doma, vlastně může pomoct i novým rodinám, které se ocitnou ve stejné situaci a jejich dítě zůstane na plicní ventilaci. Možná i díky nám se přesvědčí o tom, že se toho nemusí bát, a že se to dá opravdu všechno zvládnout.“
Speciální kurz se zatím ve FN Ostrava uskutečnil celkem pětkrát a organizátoři plánují další pokračování.