V českotěšínské společnosti Trianon pracuje v současné době 25 zdravotně postižených osob. Moravskoslezský kraj nejprve tuto aktivitu pro lidi s hendikepem podporoval morálně, nyní i finančně. Současně věří v brzkou právní oporu definice sociálního podniku.
Vlastislav Kuchař, vedoucí odboru kanceláře hejtmana MS kraje: „Že bude přesně definován hospodářský subjekt, který má ve svém poslání ne maximální tvorbu zisku, ale maximální dlouhou udržitelnost pracovních míst také pro ty spoluobčany, kteří mají přece jen, díky zdravotnímu hendikepu, ať už jakékoli povahy, cestu na trh práce a k zaměstnání o mnoho složitější.“
A to je právě případ těchto dvou vysokoškolaček. Ty v Trianonu našly práci v nově zřízeném pracovišti Digitalizace a skartace.
Božena Bučeková, zaměstnankyně Trianonu: „Firmy nezajímá co umím, nebo jaké mám vzdělání, ale jestli jsem zdravá.“
Tereza Kawuloková, zaměstnankyně Trianonu: „Já jsem ukončila studium na VŠ v Ostravě, tady jsem poslala email, že mám zájem, přišla jsem na pohovor a byla jsem hned přijata.“
A jak se zdá, do budoucna se počet zaměstnanců na tomto pracovišti ještě rozroste.
Viliam Šuňal, předseda Trianon, z.s.: „Já jsem přesvědčen, že krátkou dobu budeme řešit posílení tohoto pracoviště, protože je to trend, který má budoucnost.“
Zájem o digitální služby už projevila například Regionální knihovna v Karviné, která má za povinnost digitalizovat především regionální literaturu.