Firma nemá peníze, bude se propouštět, nedostanete výplaty. Přesně tyto informace v posledních týdnech získávají z různých, mnohdy nepřesných zdrojů horníci. Není se co divit, že mají strach.
anketa, horníci: „Kdo mi dá peníze na to, abych zaplatil hypotéku.“
O to víc proto očekávají, že vláda zasáhne. Jedním z kroků je jejich snížená hranice odchodu do důchodu.
anketa, horníci: „Mají zničené ruce, zdraví a kdo je zaměstná?“ „Kdo se se šachtou nikdy nesetkal, nedokáže si představit, v jakých podmínkách pracujeme.“
A jak se zdá, po úterní události, kdy společnost OKD vyhlásila insolvenci, závažnost situace si poslanci uvědomili. Jak nám sdělil Jaromír Pytlík, po více jak 24letech se podařilo prosadit předčasné odchody do důchodu i pro ty horníky, kteří nastoupili po roce 1992. Třetím čtením totiž prošla šla v poslanecké sněmovně ve středu dopoledne novela zákona, která horníkům dřívější odchod do důchodu umožní.
Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD: „Horníci mají tím pádem stanoven o 7 let dřívější odchod do důchodu. Dále mohou odejít o tři roky dříve do předčasného důchodu. Ten nebude krácený.“
Novela zákona musí ještě projít senátem a podepsat ji musí prezident. Navíc do Moravskoslezského kraje se v pátek (6.5.) chystají ministři Mládek a Marksová. V úterý (10.5.) se zase s horníky sejde ministr Babiš.