Platná kolektivní smlouva uzavřená mezi OKD a odboráři pro roky 2014 - 2018 hovoří jasně o nárocích horníků na odstupné v případě jejich propouštění. Pokud k tomu dojde na jednotlivých závodech do dvouset lidí, mají horníci nárok na šestinásobek, který se skládá z trojnásobku zákonného odstupného a dalšího navýšení podle kolektivní smlouvy.
Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů OKD: „Při hromadném propouštění je to na Paskově až dvanáctinásobek, opět složený ze zákonného odstupného a kolektivních smluv. Na ostatních dolech je to maximálně jedenáctinásobek.“
V případě, že by společnost OKD neměla finance na odstupné, stát může uhradit jen zákonný trojnásobek průměrného výdělku. Zbývající část je problematická. Pokud nedojde k jejímu vyplacení ať už zaměstnavatelem nebo státem, vzniká pohledávka, se kterou se může horník obrátit na insolvenčního správce, kterým byl v pondělí jmenován pražský advokát Lee Louda.
Martin Abraham, advokát: „Jednoduchým dopisem, relativně neformálním, napíšete: Jan Novák, rodné číslo, trvale bytem, mám pohledávku dvě stě, tři sta, čtyři sta tisíc korun za OKD z titulu dlužné mzdy a chci ji zaplatit. Stanete se tak v podstatě svým způsobem věřitelem OKD.“
Stejně jako pohledávky státu jsou i tyto pohledávky vůči zaměstnancům v kontextu všech věřitelů prioritní.