Je středa osm hodin ráno. Do auly českotěšínského gymnázia s polským jazykem vyučovacím přicházejí žáci 9. tříd. Už za pár chvil je čeká první kolo jednotných státem řízených přijímacích zkoušek na střední školu.
„Pocity? Stres.“ „Měla jsme dobré známky, takže snad to dobře napíšu.“ „Největší obavy mám asi z matematiky. Jednak se to píše jako první a je to asi nejtěžší.“ „Češtiny se trochu bojím. Bude to určitě můj oříšek,“ sdělovali své obavy žáci 9. tříd.
Tito deváťáci ale kromě testu z matematiky a českého jazyka museli absolvovat i další písemnou zkoušku a to z polského jazyka.
„Tím, že jsme škola s polským jazykem vyučovacím jsem já, jako ředitel školy, musel připravit i zkoušku z tohoto jazyka,“ vysvětlil Andrzej Bizoń.
Test z matematiky a češtiny připravil CERMAT, test z polského jazyka pak českotěšínské Pedagogické centrum pro polské národnostní školství.
„Každý žák má možnost si podat dvě přihlášky ve dvou termínech prvního řádného termínu přijímacích zkoušek a my jako školy, musíme vzít v potaz ten lepší výsledek z těchto dvou zkoušek,“ doplnil Bizoń.
Další testy čekají na tyto žáky ve středu 19. dubna. Pro obory šestiletých a osmiletých gymnázií jsou přijímací zkoušky stanoveny na 18 a 20. dubna.