Od ledna 2013 měla města v rukou účinný nástroj v boji proti nepřizpůsobivým lidem. Na základě novely zákona o přestupcích jim mohli zakázat pobyt na svém území až na dobu tří měsíců.
„Možnost zákazu pobytu na tři měsíce byl jeden s účinných nástrojů přestupkového zákona, kterým jsme se mohli zbavovat lidí, kteří nemají trvalou adresu v našem městě a přesto opakovaně narušovali veřejný pořádek,“ vysvětlil ředitel karvinské městské policie Petr Bičej.
Přestože se jednalo o administrativně velmi náročný proces, v Karviné byl zákaz pobytu vysloven pěti lidem.
„Jednalo se většinou o prostitutky nebo lidi, kteří páchali přestupky proti majetku,“ upřesnil Bičej.
Možnost zákazu pobytu ve městě využil i Český Těšín. Ten, stejně jako Karviná dlouhodobě na svém území bojuje s prostitucí.
„Co se týče správního řízení ve městě, v minulosti se to aplikovalo u dvou prostitutek. V jednom případě to pak bylo v rámci soudního řízení,“ doplnil ředitel českotěšínské městské policie Petr Chroboczek.
Od července ale radnice možnost vykázat přespolní lumpy ztrácí. V platnost vstoupí nový přestupkový zákon, který už tuto možnost neumožňuje.
„Byl to možná jediný nástroj, jak se obce mohly částečně účelně vypořádat například s prostitucí. Když nebudou mít tuto šanci, nedovedeme si představit, jak s touto problematikou dál nakládat,“ řekl starosta Českého Těšína Vít Slováček.
Mnohdy jsou totiž tito lidé na sociálních dávkách a vymoci z nich nezaplacené pokuty je téměř nemožné. Možnost zákazu pobytu na území města ani v jednom případě nevyužil Havířov, Bohumín a Orlová.