Lidé, kteří po 15. červnu vyrazili například do Chorvatska už mohou ze svého mobilního telefonu volat za stejných podmínek, jako kdyby byli doma. V celé Evropské unii a v zemích Evropského hospodářského prostoru skončily roamingové poplatky.
„Pokud máte například tarif s neomezeným voláním do všech sítí, tak i v případě, že budete volat z Chorvatska na české nebo chorvatské číslo, nebudete platit nic navíc, než ten váš měsíční tarif,“ řekla mluvčí společnost O2 Czech Republic a.s. Lucie Pecháčková.
Ale pozor týká se jen roamingu. Své o tom ví například paní Žemličková.
„Já mám neomezený tarif. Mám rodinu v Polsku. Je zajímavé, že když jsem z Polska volala domů, tak jsem to měla zdarma. Ale když volám z domu do Polska, tak už za to platím,“ sdělila Jolanta Žemličková.
Česká republika i Polsko jsou přitom v Evropské unii. Hovor z české sítě na polské telefonní číslo je ale brán jako mezinárodní hovor.
„V tomto případě se jedná o mezinárodní volání, které je zpoplatněno podle platného ceníku beze změny,“ objasnila Veronika Exnerová ze společnosti Vodafone Czech republic a.s.
Lidé žijící v příhraničí ale mají velkou výhodu. Zahraniční mobilní síť nekopíruje hranici a signál lze zachytit i na území ČR. Stačí pak ručně zvolit v telefonu například polského operátora a rázem využíváte roaming stejně, jako kdybyste byli zahraničí.
„V případě, že se zákazník připojí v Česku do zahraniční sítě, tak potom bude do zahraničí volat jako kdyby byl doma, tzn. v rámci roamingu,“ řekl Tomáš Leixner ze společnosti T-Mobile Czech Republic a.s.
Zajímavým paradoxem je i situace, kdy se nacházíte na území Evropské unie, ale chytáte signál operátora neunijní země. V tomto případě Vás hovory mohou vyjít velmi draze.