Je tomu měsíc, co se v ČR objevila u dvou uhynulých divokých prasat nebezpečná nákaza - africký mor. Prokázána byla už i v dalších případech, naštěstí vždy v okolí Zlína. Státní veterinární správa proto ihned po zjištění této nákazy přijala přísná opatření. Ta se nyní dotýkají i myslivců, kteří spadají do lokality pásma intenzivního odlovu. A tím je i Karvinsko.
„V první řadě musí aktivně vyhledávat uhynulé kusy, protože to jsou zdroje dalšího šíření afrického moru,“ řekl ředitel Krajské veterinární správy pro MSK Severin Kaděrka.
V pásmu intenzivního odlovu musí myslivci z každého odloveného kusu odebrat vzorky na vyšetření, zda divočák není nakažen. Odlovit ho ale v současné době není jednoduché.
„V současné době, kdy je před sklizní kukuřice, kukuřice je vysoká, je to s odlovem prasat velmi těžké. Zdržují se uvnitř kukuřice a nemají důvod vylézat někam daleko pryč,“ vysvětlil předseda MS Stonávka Vojtěch Feber.
Proto je myslivcům povolen nyní i dosud zakázaný způsob lovu. Divočáka mohou slovit během sklizně a mohou k tomu používat prostředky jezdící po zemi
„Mohou ho rovněž odlovit za použití zakázaných prostředků, tzn. noktovizorů, záměrného bodu a dalších, které jsou normálně podle zákona o myslivosti zakázány,“ dodal jednatel OMS Karviná Jaroslav Sajbot.
Tato opatření budou platit dva roky od posledního pozitivního nálezu.