Pro myslivce v Moravskoslezském kraji, jejichž honitby spadají do pásma intenzivního odlovu, platí v současné době přísná veterinární opatření. Ta byla státní veterinární správou vydána kvůli výskytu afrického moru prasat, který byl potvrzen u několika desítek uhynulých divočáků na Zlínsku. V první řadě musí aktivně vyhledávat uhynulé kusy. Zatímco v zamořené oblasti je odlov divočáků zakázán, v oblasti intenzivního lovu černé zvěře mohou myslivci divočáky střílet i dosud zakázaným způsobem lovu.
„Když se divočák uloví, je doporučeno nevyvrhovat to na místě, ale na místě ve sdružení, které k tomu určíme. Musí tam být provedena desinfekce. Veškeré odpady se odváží do asanačního ústavu a odebrané vzorky na Krajskou veterinární správu k vyšetření a čeká se na výsledky,“ řekl hospodář MS Stonávka Ladislav Zamarski.
Zvýšené náklady, které kvůli veterinárnímu opatření myslivcům vznikají, mohou požadovat po státu.
„Náklady spojené s těmito požadavky, které vyplývají z tohoto nařízení jsou propláceny Ministerstvem zemědělství ČR,“ sdělil ředitel Krajské veterinární správy pro MSK Severin Kaděrka.
Za každého uloveného a řádně vyšetřeného divočáka myslivec dostane tisícovku. Ministerstvo zemědělství zatím na zástřelné uvolnilo částku 15 milionů korun.