Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Eko magazín: Ekologické investice Třineckých železáren

Celý MS kraj |

Moravskoslezský kraj má nejhorší ovzduší v zemi, to není žádná novinka. Bezesporu na tom nejsme nejlépe, ale v kraji máme i místo - Karlovu Studánku, která má nejčistší vzduch ve střední Evropě. Takový vzduch bychom měli rádi v celém regionu, ale to není možné. Je tady průmysl, který dává práci tisícovkám lidí, na druhé straně ale znečišťuje ovzduší.

Tuzemské firmy musí ve svých cenových kalkulacích počítat s náklady na ekologická opatření. Oproti polským podnikům jsou v nevýhodě, protože ty mají u Evropské unie vyjednány výjimky na limitech prašnosti i dalších ekologických opatřeních, a to do roku 2018. Navíc naši polští sousedé mají limity o něco mírnější než naše. Česká republika si totiž nastavila požadavky na ekologické limity důsledněji, než požadovala Evropská unie.

”Když jsme přemýšleli, co se dá ještě udělat pro zlepšení ovzduší v kraji, tak jsme dospěli k tomu, že je vždy co zlepšovat. Sepsali jsme dobrovolnou dohodu mezi MS krajem, Třineckými železárnami a Ministerstvem životního prostředí,” řekla Jarmila Uvírová, náměstkyně hejtmana MS kraje.

Dobrovolná dohoda by měla být podepsána v polovině října a týká se například podpory ozdravných pobytů, nadlimitního čištění silnic, výsadby zeleně a investic do technologických opatření. To vše bude směřovat ke zlepšení ovzduší v kraji. Dohody se chystá kraj postupně uzavírat s dalšími velkými znečišťovateli v kraji.

Průmysl v regionu již výrazně omezil množství emisí a investoval miliardy do instalace filtrů. Například ArcelorMittal Ostrava vypouštěl ještě před 40 lety 40 000 tun prachu – a loni toto množství snížil na 440 tun. Třinecké železárny díky investicím do ekologických opatření v roce 2016 do ovzduší vypustily historicky nejmenší množství prachu - 185 tun, zatímco v roce 2004 to bylo 1 400 tun.

”Ty největší investice začaly v roce 2013, byly dokončeny v roce 2015 a jejich efekt vidíme zejména ve snížení prašnosti. Mohou za to nové technologie, zejména na vysokých pecích, kde jsme instalovali odsávání sléváren a na ocelárně,” dodává Petra Jurásková, tisková mluvčí, Třinecké železárny – Moravia Steel.

Prach, který vzniká při výrobě oceli odsávají speciální tkaninové filtry. Jen na ocelárně jich je potřeba takové množství, že by při rozložení pokryly plochu 26 tisíc metrů čtverečních.

Třinecké železárny od roku 1996 do ekologických opatření investovaly více než 8 miliard korun. 19 projektů, které byly směřovány na snížení emisí prahu proběhly v letech 2013 – 2015 v celkové hodnotě 2,6 miliardy korun, s dotačním krytím z EU ve výši 2,3 miliardy. Roční náklady na udržení zařízení instalovaných v rámci zmíněných 19 projektů, stojí železárny 100 milionů korun ročně.

”Nejvýznamnější byly odprášení haly ocelárny, odprášení vysokých pecí anebo odprášení aglomerace č. 2, které spočívalo ve vystavění nové filtrační tkaninové stanice. Další z těch 19 projektů byly zaměřeny na menší zdroje prašnosti. Buď rovněž vybaveny na tkaninové filtry anebo jsme se zaměřovali na tzv. fungitivní emise,” doplnil Radim Klimša, vedoucí odboru životního prostředí Třineckých železáren. 

Železárny proto pořídily mobilní průmyslové vysavače, disponují čistícím a zametacím vozem, který uklízí podnikové komunikace, mlžná děla zkrápějí venkovní prašné plochy a o zachycování prachu se stará vysazená izolační zeleň.

”V roce 2016 to už byly projekty hrazeny z prostředků Třineckých železáren, jedná se o odsiření Aglomerace č. 2, vybudovali dávkování aktivního uhlí do spalin a byla dokončena generální modernizace koksárenské baterie č. 11,” doplnil Klimša. Třinecké železárny jsou na trhu už 178 let, jsou dnes hutním podnikem, který má uzavřený hutní výrobní cyklus. Ročně vyrobí 2 a půl mil. tun oceli a zaměstnávají 7000 lidí. 

Nahlásit chybu


K tématu

Hutníci z Třineckých železáren se s firmou dohodli na platech

4. února 2024 15:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Zatímco mnozí zaměstnanci ostravských hutí Liberty netuší, kdy a zda ještě vůbec, se vrátí do práce, jejich kolegové z Třineckých železáren mají jistotu práce a navýšení platů stvrzeno aktuálním dodatkem kolektivní smlouvy.

Umělý ostrov z vodního potrubí přilákal na Třinecko i divoké husy

25. listopadu 2023 12:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vyřazené plastové potrubí a úsilí rybářů. Dvě zásadní věci, které v Třinci pomohly rozvoji biodiverzity, rybám i vodním ptákům. Uměle vytvořený ostrov přispěl k rozmnožení candátů, a dokonce poprvé v historii přilákal divoké husy. Rybáři jsou z efektu nadmíru nadšení.

Třinec přivítá mezinárodní výstavu patentů a inovací

29. března 2024 17:59 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Třinecká WERK ARENA se 12. a 13. června stane místem setkání největších technologických novinek tuzemských i zahraničních vystavovatelů. Soutěžní výstavu vynálezů, inovací a trendů v průmyslu zaměřenou na udržitelnou výrobu pořádá Česká hutnická společnost.


Mladíci v Havířově spáchali dvě loupeže, jeden byl obviněn, druhý není trestně odpovědný

Dnes 10:42 | Havířov | Lukáš Zavadil

Kriminalisté v Havířově během pátečního odpoledne 27. září rychle dopadli dva mladíky, kteří měli na svědomí loupežné přepadení seniorky. K přepadení došlo ve chvíli, kdy žena vyrazila na nákup. Během pátrání ale muži zákona objasnili i další loupež, ke které došlo o dva dny dříve.

Studénka pokračuje v opravách starého zámku, střechu znovu pokrývá břidlice

Starý zámek ve Studénce město obnovuje postupnými kroky už několik let. Prioritou je oprava střechy. Na rekonstrukci památkově chráněného objektu se daří získávat dotace z Ministerstva kultury.

Zvedací lávka přes Jičínku v Žilině má nové zábradlí a neklouže

Město nechalo opravit zvedací lávku přes Jičínku v místní části Žilina. Ta byla postavena rok po ničivých povodních v roce 2009. Od loňského podzimu byl ale dřevěný mostek už v nevyhovujícím stavu.

V Opavě pokračují s odklízením následků povodně, těžká technika brzy zamíří i do zahrádkářských osad

Včera 17:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Práce na odklízení následků ničivé povodně stále nekončí. Lidé stále uklízí své domovy, veškeré zničené věci mohou nechávat před domy. Hromady poté odváží těžká technika.

V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Včera 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.

Elektrotechnická výstava řešila úspory energií

2. října 2024 12:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Třetí ročník elektrotechnické výstavy Volty.cz na Černé louce v Ostravě představil zájemcům novinky a chytrá řešení v elektrotechnice a úsporách energií.

Eko magazín: Ekologické investice Třineckých železáren
Vydáno 10. října 2017 16:11, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Moravskoslezský kraj má nejhorší ovzduší v zemi, to není žádná novinka. Bezesporu na tom nejsme nejlépe, ale v kraji máme i místo - Karlovu Studánku, která má nejčistší vzduch ve střední Evropě. Takový vzduch bychom měli rádi v celém regionu, ale to není možné. Je tady průmysl, který dává práci tisícovkám lidí, na druhé straně ale znečišťuje ovzduší.

Tuzemské firmy musí ve svých cenových kalkulacích počítat s náklady na ekologická opatření. Oproti polským podnikům jsou v nevýhodě, protože ty mají u Evropské unie vyjednány výjimky na limitech prašnosti i dalších ekologických opatřeních, a to do roku 2018. Navíc naši polští sousedé mají limity o něco mírnější než naše. Česká republika si totiž nastavila požadavky na ekologické limity důsledněji, než požadovala Evropská unie.

”Když jsme přemýšleli, co se dá ještě udělat pro zlepšení ovzduší v kraji, tak jsme dospěli k tomu, že je vždy co zlepšovat. Sepsali jsme dobrovolnou dohodu mezi MS krajem, Třineckými železárnami a Ministerstvem životního prostředí,” řekla Jarmila Uvírová, náměstkyně hejtmana MS kraje.

Dobrovolná dohoda by měla být podepsána v polovině října a týká se například podpory ozdravných pobytů, nadlimitního čištění silnic, výsadby zeleně a investic do technologických opatření. To vše bude směřovat ke zlepšení ovzduší v kraji. Dohody se chystá kraj postupně uzavírat s dalšími velkými znečišťovateli v kraji.

Průmysl v regionu již výrazně omezil množství emisí a investoval miliardy do instalace filtrů. Například ArcelorMittal Ostrava vypouštěl ještě před 40 lety 40 000 tun prachu – a loni toto množství snížil na 440 tun. Třinecké železárny díky investicím do ekologických opatření v roce 2016 do ovzduší vypustily historicky nejmenší množství prachu - 185 tun, zatímco v roce 2004 to bylo 1 400 tun.

”Ty největší investice začaly v roce 2013, byly dokončeny v roce 2015 a jejich efekt vidíme zejména ve snížení prašnosti. Mohou za to nové technologie, zejména na vysokých pecích, kde jsme instalovali odsávání sléváren a na ocelárně,” dodává Petra Jurásková, tisková mluvčí, Třinecké železárny – Moravia Steel.

Prach, který vzniká při výrobě oceli odsávají speciální tkaninové filtry. Jen na ocelárně jich je potřeba takové množství, že by při rozložení pokryly plochu 26 tisíc metrů čtverečních.

Třinecké železárny od roku 1996 do ekologických opatření investovaly více než 8 miliard korun. 19 projektů, které byly směřovány na snížení emisí prahu proběhly v letech 2013 – 2015 v celkové hodnotě 2,6 miliardy korun, s dotačním krytím z EU ve výši 2,3 miliardy. Roční náklady na udržení zařízení instalovaných v rámci zmíněných 19 projektů, stojí železárny 100 milionů korun ročně.

”Nejvýznamnější byly odprášení haly ocelárny, odprášení vysokých pecí anebo odprášení aglomerace č. 2, které spočívalo ve vystavění nové filtrační tkaninové stanice. Další z těch 19 projektů byly zaměřeny na menší zdroje prašnosti. Buď rovněž vybaveny na tkaninové filtry anebo jsme se zaměřovali na tzv. fungitivní emise,” doplnil Radim Klimša, vedoucí odboru životního prostředí Třineckých železáren. 

Železárny proto pořídily mobilní průmyslové vysavače, disponují čistícím a zametacím vozem, který uklízí podnikové komunikace, mlžná děla zkrápějí venkovní prašné plochy a o zachycování prachu se stará vysazená izolační zeleň.

”V roce 2016 to už byly projekty hrazeny z prostředků Třineckých železáren, jedná se o odsiření Aglomerace č. 2, vybudovali dávkování aktivního uhlí do spalin a byla dokončena generální modernizace koksárenské baterie č. 11,” doplnil Klimša. Třinecké železárny jsou na trhu už 178 let, jsou dnes hutním podnikem, který má uzavřený hutní výrobní cyklus. Ročně vyrobí 2 a půl mil. tun oceli a zaměstnávají 7000 lidí. 

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000010156/eko-magazin--ekologicke-investice-trineckych-zelezaren