Jmelí, velmi zajímavá rostlinka. Používána je v lékařství a patří i k tradiční vánoční dekoraci. Na druhou stranu ale stromům odebírá živiny. V Moravskoslezském kraji je tímto parazitem napadeno nejvíce dřevin v rámci celé české republiky. V jarních měsících se proto kvůli jejich záchraně odstraňuje. V Českém Těšíně se letos poprvé aplikuje kromě ořezu i chemický postřik.
„V Českém Těšíně jsou stromy, které jsou opravdu velice silně napadené jmelím. Proto jsme vytipovali perspektivní stromy, které jsou hodnotné a na stanovišti by mohly nějakou dobu vydržet. Na nich jsme tuto metodu aplikovali,“ řekla referentka městské zeleně Lada Večeřová.
Jedná se o postřik speciální látkou, která vyvolává zvýšenou tvorbu etylenu. Tento fytohormon například způsobuje na podzim opad listí. Aplikovat na jmelí se proto musí v době, kdy strom listí nemá.
„To jmelí v podstatě opadá. V některých případech se rovnou rozpadá celý ten keřík. To jmelí nebude mít opětovný růst, jako je tomu v rámci řezu,“ vysvětlil arborista Valentino Cristini.
Po Českém Těšíně se chemicky budou ošetřovat napadané stromy i v dalších městech našeho regionu.
„Nejdříve nás čeká Třinec, pak máme v plánu Ostravu-Porubu, Frýdek-Místek a Frenštát pod Radhoštěm,“ upřesnil Cristini.
V loňském roce bylo v našem kraji tímto způsobem ošetřeno téměř sto stromů.