Listina základních práv a svobod a zákon o právech příslušníků národnostních menšin definují nárok na vzdělání ve vlastním jazyce. V České republice tuto možnost uplatňuje pouze polská národnostní menšina. V MS kraji se mateřské, základní a střední školy s polským jazykem vyučovacím nacházejí na území okresů Frýdek - Místek a Karviná.
„Mateřské i základní školy s polským jazykem vyučovacím zřizují obce, tak, jak to je stanoveno v zákoně,“ vysvětlil náměstek hejtmana MS kraje Stanislav Folwarczny.
Zájem o vzdělání a výuku v polském jazyce v posledních letech narůstá jak v mateřských tak základních školách.
„Do našich polských škol přicházejí žáci z ryze českých rodin nebo například z rodin smíšených, kdy v dřívějších dobách rodiče zapisovali své děti do škol s českým vyučovacím jazykem,“ konstatoval ředitel školy v Horní Suché Bohdan Prymus.
Vyhledávané jsou zejména malotřídky se specifickým individuálním přístup. Například do první třídy stonavské polské základní školy v září nastoupí čtyři prvňáčci. Dva z nich doma mluví jen česky.
„Je tady individuálnější přístup a zároveň má češtinu i polštinu. Je to výhoda, jsme kousek od hranic.“ „Bude znát více jazyků, protože je tady i angličtina,“ odůvodnili své rozhodnutí rodiče těchto žáků.
Navíc, prostřednictvím svých dětí se v polštině zdokonalují i rodiče.