Českotěšínský hraniční most přes řeku Olši zaplnily desítky cyklistů. V rámci přeshraničního projektu jim čeští a polští strážníci umožnili moderním způsobem označit a zaregistrovat jejich jízdní kolo. To nyní bude snáze vyhledatelné jak u nás, tak i v Polsku.
„Nebudeme si nic nalhávat. Mnoho kol z České Republiky mizí v Polsku, ale je to i opačně. Když uzavřeme databázi a bude mít k ní přístup jak česká, tak polská strana, vyhledávání bude efektivnější,“ řekl manažer prevence kriminality MP Český Těšín Petr Glaic.
„Označené polská kola budou v naší databázi. Česká kola zase v databázi MP Český Těšín. Jejich čísla včetně fotografie ale budou v mezinárodní databázi,“ vysvětlil ředitel městské policie v polském Těšíně Kazimierz Płusa.
Odcizené jízdní kolo, které je na několika místech označeno syntetickou DNA tak velmi rychle najde svého pravého majitele.
„Hodně jezdím na kole. Občas ho nechávám v místech, kde ho nemohu bezpečně. Nechal jsem ho proto označit pro větší bezpečnost.“ „Velmi často jezdím do Čech na kole, protože to je úplně jiný svět. Čeští řidiči jsou daleko ohleduplnější, než ti polští.“ „Já jsem si nedávno koupil nové kolo. Udělal jsem to pro větší bezpečnost a hlavně dohledatelnost.“ „Škoda, že to není ve více zemích. Česko a Polsko je podle mě málo,“ řekli oslovení cyklisté, kteří využili příležitosti a nechali si své kolo označit.
V loňském roce jako první v rámci přeshraničního projektu začali forenzně značit jízdní kola strážníci z Karviné a polského Jastzębia.