Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Prohlídkou soch z písku na Pustevnách mohou lidé pomoci v boji s kůrovcem a zalesnění Beskyd

Celý MS kraj |

Oblíbené Pustevny v Beskydech mají v těchto další atrakci, která se líbí dětem i dospělým. Turisté si tam mohou prohlédnout sochy vytvořené z písku. Drobným příspěvkem také mohou podpořit boj s kůrovcem.

Turisté, kteří zavítají na beskydské Pustevny, mohou přispět na boj s kůrovcem, který decimuje smrkové lesy. V běžeckém areálu poblíž horní stanice lanovky je instalována expozice několika zdařilých soch z písku. Dobrovolné vstupné bude použito na výsadbu nových stromů.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “My jsme se tady na Pustevnách rozhodli navázat na tradici tvoření soch. Na Pustevnách se už mnoho let vytváří ledové a dřevěné sochy. Na Pustevny jsme přivezli 90 písku, z kterého se vytvořily zvířátka, které ztrácejí své přirozené prostředí díky kůrovci, který sžírá beskydské lesy. Celá tato akce je dobročinná a je vlastně zaštítěna ve znamení kůrovce a boje proti kůrovci. Dobrovolné vstupné, které tady vybíráme, bude poté po výstavě využito na výsadbu lesa postiženého kůrovcem.”
anketa: “My jsme z Frýdku-Místku. Je to tady krásné. Muselo to být hodně pracné.”
anketa: “Líbí se mi tady ten orel, protože je to symbol našeho Západočeského kraje. Přijeli jsme od Plzně.

Sochy vytvářeli zkušení sochaři.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Tím, že tady máme zkušenosti s tvorbou soch, tak jsou to ti samí sochaři, kteří k nám jezdí dělat jak ledové sochy, tak dřevěné a právě tím, že mají uši zkušenosti a hlavně ze Slovenska s pískem, tak jsme přizvali tady k nám na Pustevny. Celou výstavu vytvářeli umělci z České a Slovenské republiky v 8členném týmu. Pracovali na ní sedm dní. Ta největší socha, která se tady nachází, je socha medvěda, která se polykala až 19 tun písku. Na této soše pracovali 3 pomocníci celý den a poté dva sochaři po dobu dvou dnů.

Součástí výstavy je také naučná stezka Po stopách rodinky Kůrovcových.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Máme tady foto point pro děti nebo pískohřiště.”
anketa: “Přijeli jsme z České Třebové. Sochy jsou pěkné, líbí se nám ta ruční práce. A celkově je to tady krásné. My máme hory rádi a užíváme si to.

Návštěvníky udivuje, že písek odolává dešti a ptají se, jak dlouho budou sochy na Pustevnách k vidění.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Není to určitě obyčejný písek. Je to speciální písek z vápenky. Je to vápencový písek z Vitošova a je právě takový hutnější a dobrý pro tu tvorbu soch. Sochy byly připraveny tak, že se písek na začátku napěchoval do speciálních bednění a musel se zhutnit. Poté se zalívat vodou a poté, když jsou v těch formách, tak až nastupují ti sochaři, kteří formují ty svoje tvary a díla do těch soch. My věříme, že ty sochy nám tady vydrží po celé léto a bude samozřejmě záležet nejen na počasí, ale také na návštěvnících, které tímto vyzýváme, aby se nedotýkali soch, aby se k nim nepřibližovali. Je to pořád jenom písek. Ty sochy jsou speciálně upraveny tak, aby vydržely rozmarům počasí. Nějaké extrémní deště je samozřejmě mohou nějakým způsobem poškodit, ale věříme, že počasí k nám bude přívětivé a že sochy tady budou klidně třeba do konce léta nebo do září.”

Vstupné na výstavu je dobrovolné a poslouží k boji proti kůrovci a na obnovu lesů.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: "Dobrovolné vstupné mohou návštěvníci odevzdat tady do naší kasičky při vstupu na výstavu a budeme určitě rádi, když nám něco přispějí a budeme moci potom pomoci ještě dobré věci a zachránit kousek lesa v Beskydech."
Nahlásit chybu


K tématu

Na Pustevnách mohou lidé opět obdivovat sochy z písku, tentokrát zobrazují mořský svět

27. června 2024 13:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Regionální zprávy POLAR

Návštěvníci oblíbených Pusteven v Beskydech mají zase o jednu atrakci více. Sochaři tam právě dokončili několik soch z písku. Vydržet by měly až do podzimu.

Návštěvníky oblíbeného beskydského sedla vítá nová Brána Pusteven

12. ledna 2024 10:58 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nejnavštěvovanější lokalita Beskyd, známé Pustevny, se dočkala otevření informačního centra. To bylo zřízeno v nové stavbě, která se nazývá Brána Pusteven a turisté ji najdou u parkoviště a zastávky autobusu.

Na Noemovu archu vytesanou z ledu se na Pustevnách podařilo zachránit i beskydské medvědy

16. ledna 2024 12:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Zhruba 40 tun ledu spotřebovali sochaři, kteří na Pustevnách vytvořili příběh záchrany světa. Letošní ročník totiž ztvárňuje Noemovu archu.


V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Dnes 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

Včera 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.

Prohlídkou soch z písku na Pustevnách mohou lidé pomoci v boji s kůrovcem a zalesnění Beskyd
Vydáno 16. července 2020 9:30, Celý MS kraj, Libor Běčák
Oblíbené Pustevny v Beskydech mají v těchto další atrakci, která se líbí dětem i dospělým. Turisté si tam mohou prohlédnout sochy vytvořené z písku. Drobným příspěvkem také mohou podpořit boj s kůrovcem.

Turisté, kteří zavítají na beskydské Pustevny, mohou přispět na boj s kůrovcem, který decimuje smrkové lesy. V běžeckém areálu poblíž horní stanice lanovky je instalována expozice několika zdařilých soch z písku. Dobrovolné vstupné bude použito na výsadbu nových stromů.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “My jsme se tady na Pustevnách rozhodli navázat na tradici tvoření soch. Na Pustevnách se už mnoho let vytváří ledové a dřevěné sochy. Na Pustevny jsme přivezli 90 písku, z kterého se vytvořily zvířátka, které ztrácejí své přirozené prostředí díky kůrovci, který sžírá beskydské lesy. Celá tato akce je dobročinná a je vlastně zaštítěna ve znamení kůrovce a boje proti kůrovci. Dobrovolné vstupné, které tady vybíráme, bude poté po výstavě využito na výsadbu lesa postiženého kůrovcem.”
anketa: “My jsme z Frýdku-Místku. Je to tady krásné. Muselo to být hodně pracné.”
anketa: “Líbí se mi tady ten orel, protože je to symbol našeho Západočeského kraje. Přijeli jsme od Plzně.

Sochy vytvářeli zkušení sochaři.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Tím, že tady máme zkušenosti s tvorbou soch, tak jsou to ti samí sochaři, kteří k nám jezdí dělat jak ledové sochy, tak dřevěné a právě tím, že mají uši zkušenosti a hlavně ze Slovenska s pískem, tak jsme přizvali tady k nám na Pustevny. Celou výstavu vytvářeli umělci z České a Slovenské republiky v 8členném týmu. Pracovali na ní sedm dní. Ta největší socha, která se tady nachází, je socha medvěda, která se polykala až 19 tun písku. Na této soše pracovali 3 pomocníci celý den a poté dva sochaři po dobu dvou dnů.

Součástí výstavy je také naučná stezka Po stopách rodinky Kůrovcových.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Máme tady foto point pro děti nebo pískohřiště.”
anketa: “Přijeli jsme z České Třebové. Sochy jsou pěkné, líbí se nám ta ruční práce. A celkově je to tady krásné. My máme hory rádi a užíváme si to.

Návštěvníky udivuje, že písek odolává dešti a ptají se, jak dlouho budou sochy na Pustevnách k vidění.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: “Není to určitě obyčejný písek. Je to speciální písek z vápenky. Je to vápencový písek z Vitošova a je právě takový hutnější a dobrý pro tu tvorbu soch. Sochy byly připraveny tak, že se písek na začátku napěchoval do speciálních bednění a musel se zhutnit. Poté se zalívat vodou a poté, když jsou v těch formách, tak až nastupují ti sochaři, kteří formují ty svoje tvary a díla do těch soch. My věříme, že ty sochy nám tady vydrží po celé léto a bude samozřejmě záležet nejen na počasí, ale také na návštěvnících, které tímto vyzýváme, aby se nedotýkali soch, aby se k nim nepřibližovali. Je to pořád jenom písek. Ty sochy jsou speciálně upraveny tak, aby vydržely rozmarům počasí. Nějaké extrémní deště je samozřejmě mohou nějakým způsobem poškodit, ale věříme, že počasí k nám bude přívětivé a že sochy tady budou klidně třeba do konce léta nebo do září.”

Vstupné na výstavu je dobrovolné a poslouží k boji proti kůrovci a na obnovu lesů.

Dita Korčák Hrtusová, mluvčí společnosti Pustevny: "Dobrovolné vstupné mohou návštěvníci odevzdat tady do naší kasičky při vstupu na výstavu a budeme určitě rádi, když nám něco přispějí a budeme moci potom pomoci ještě dobré věci a zachránit kousek lesa v Beskydech."
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000021165/prohlidkou-soch-z-pisku-na-pustevnach-mohou-lide-pomoci-v-boji-s-kurovcem-a-zalesneni-beskyd