Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Ve Flascharově dole na Odersku hibernují desítky netopýrů

Celý MS kraj |

Flascharův důl, muzeum v Odrách, které se nachází v lokalitě Nový Svět. Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása. My jsme ale spolu s odborníky pátrali po netopýrech, kteří tam hibernují v zimním období. Každý rok ve Flascharově dole přezimuje pravidelně pět až šest desítek netopýrů. Společnost jim dělají bezobratlí, ale i některé druhy žab.

Flascharův důl na Odersku patří mezi menší netopýří zimoviště, využívají ho teplomilné druhy. Daleko větší zimoviště jsou v oblasti nízkého Jeseníku. Tam hibernuje až tisíc netopýrů najednou. V České republice žije na 27 druhů netopýrů, ve Flascharově dole se jich vyskytuje osm. V několik stovek dlouhých chodbách hibernují při teplotě od šesti do osmi stupňů. Jejich zimní odpočinek se liší podle druhů. Někteří netopýři visí individuálně v prostoru, některé druhy se shlukují do menších nebo větších skupinek. A třeba netopýr velký je schopen kvůli hibernaci zalézt do skalních skulin.

Jiří Šafář, zoolog:  “Tady převažují vrápenec malý a netopýr brvitý, to jsou druhy, pro které je teplotní optimum 6 - 9 stupňů Celsia. Ovšem jsou tady i chladnější místa, zejména v přístupových chodbách. Tady pak můžeme najít i druhy chladnomilné, jako netopýra černého nebo netopýra ušatého, případně netopýra severního. Nutno podotknout, že ne všechny druhy využívají k zimování podzemní prostory. Některé druhy zůstávají ve stromových dutinách a některé druhy jsou dokonce tažné.”

Vedle tajuplných obyvatel Flascharova dolu se v temných chodbách zabydlely také některé druhy žab a nenápadní motýlci, jako píďalka jeskynní nebo můra sklepní. V čistých jeskynní vodách se vyskytují blešivci, malinkatí bílí korýšci.

Jan Lenart, Katedra fyzické geografie a geoekologie, OSU:  “Žijí v čistých vodách podzemí, většinou v puklinových vodách, ale tady v hlubinných dolech je můžeme nalézt v odvodňovacích štolách a je to velmi zvláštní živočich, který má pružinový pohyb, kterým se pohybuje ve vodě."

Ale vraťme se zpátky k netopýrům. Zimní období využívají k hibernaci, kdy zpomalí všechny životní pochody, tep, dýchání a srdeční činnost. Tukové zásoby na zimu si netopýři vytvoří na podzim. Následujících pět až šest měsíců ze zásob čerpají. Netopýři se probouzí na jaře, když se začne oteplovat. Vyletí ze zimoviště a hledají si potravu. Pokud jí je ještě málo, pak se ukryjí do takzvaného mezi zimoviště, například do sklepů, menších jeskyní nebo dutin stromů.

Jiří Šafář, zoolog: “V jarním období dochází k tomu, že se rozdělí netopýří populace na skupiny samic, které odlétají na staviště, kde vytváří letní kolonie. A samci v podzemí nebo na přechodných místech mohou zůstávat celoročně, protože se o výchovu mláďat vůbec nestarají. Tu zabezpečují samice, které se sdružují v koloniích. U některých druhů může tvořit jen jedinců, jako třeba u netopýrů ušatých nebo netopýrů černých. Ale může také tvořit i skupinu s tisíci netopýrů, jako u netopýrů hvízdavých nebo u netopýrů velkých.”

Samice netopýrů rodí jedno, maximálně dvě mláďata, která se vyvíjí velmi rychle. U některých druhů se tak už v šesti týdnech malí netopýři vydávají na vlastní cestu životem. Z kolonie pak začnou odlétat nejdříve samice…, až pak mláďata a kolonie se začne rozpadat.

Jiří Šafář, zoolog:  “Všechny druhy našich letounů vrápenců a netopýrů patří mezi chráněné, a to v kategorii kriticky nebo silně ohrožených druhů. Co se týká jejich věku, tak tam je důležité to první přezimování. U některých druhů se až 50% mláďat nedožije druhého roku, ale pokud přežijí první zimu, pak mají šanci na docela dlouhý život. Díky dlouhodobému monitoringu víme, že ta zvířata se dožívají několika desítek let. U netopýrů, kteří žijí v podzemí se to zkoumalo již od 60. let minulého století. Takže máme prokázaný věk u nás z českých a slovenských jeskyních 39. let u netopýra velkého, což je nejdéle žijící netopýr na našem území.”
Jan Lenart, Katedra fyzické geografie a geoekologie, OSU:  “Česká speleologická společnost tady sleduje netopýry již desítky let. Pravidelně probíhá v prosinci. Odborná skupina prolézá celý komplex starého dolu a všichni nalezení netopýři jsou zařazeni do druhu. Opravdu se musí prolézt celý důl, je tady spousta částí, které nejsou přístupné veřejnosti, a právě tam je netopýrů velká hromada.”

Flascharův důl, který je připomínkou toho, jak se kdysi na tomto místě těžila břidlice, je od listopadu do dubna zavřený. V tu dobu patří netopýrům. Pro hibernaci potřebují nejen klid, ale i správnou teplotu, aby se nebudili častěji, než kvůli svým potřebám, tedy pití a vyměšování. Jejich životnímu cyklu je proto uzpůsoben režim Flascharova dolu pro návštěvníky, kteří se tam po zimě podívají až 1. května.

Nahlásit chybu


K tématu

Školní slavnost představila pestrý život v zahradě

10. května 2024 16:00 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Základní škola Františka kardinála Tomáška pořádala svou tradiční jarní slavnost. Letos na téma Život v zahradě. Zpestřením byl výklad o životě netopýrů.

Zahradní slavnost ve Studénce voněla bylinkami a patřila i netopýrům

10. května 2024 9:40 | Studénka | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Základní škola Františka kardinála Tomáška ve Studénce pořádala svou jarní slavnost. Letos na téma Život v zahradě. Zpestřením byl výklad o netopýrech, dokonce i těch handicapovaných.

Na mezinárodní netopýří noc upozornilo i Muzeum Novojičínska

2. září 2024 16:21 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Netopýři oslavili svou noc a připojilo se k ní i Muzeum Novojičínska. Tato mezinárodní akce je osvětovou kampaní a je zaměřená na ochranu těchto létavých savců.


Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

Dnes 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Dnes 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Projekt Rodinného centra Mozaika a města splní další vánoční přání

Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

Školáci si přejí fast food, to jim ale město splnit nemůže

V základních školách se konala mladá školní fóra. Žáci se mohli vyjádřit jednak ke své škole a také k dění ve městě. Třeba na Komenského 66 získal nejvíce hlasů požadavek na zřízení fast foodu.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Včera 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

Včera 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

Včera 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Včera 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

EKO MAGAZÍN: Ve Flascharově dole na Odersku hibernují desítky netopýrů
Vydáno 26. dubna 2022 14:11, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Flascharův důl, muzeum v Odrách, které se nachází v lokalitě Nový Svět. Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása. My jsme ale spolu s odborníky pátrali po netopýrech, kteří tam hibernují v zimním období. Každý rok ve Flascharově dole přezimuje pravidelně pět až šest desítek netopýrů. Společnost jim dělají bezobratlí, ale i některé druhy žab.

Flascharův důl na Odersku patří mezi menší netopýří zimoviště, využívají ho teplomilné druhy. Daleko větší zimoviště jsou v oblasti nízkého Jeseníku. Tam hibernuje až tisíc netopýrů najednou. V České republice žije na 27 druhů netopýrů, ve Flascharově dole se jich vyskytuje osm. V několik stovek dlouhých chodbách hibernují při teplotě od šesti do osmi stupňů. Jejich zimní odpočinek se liší podle druhů. Někteří netopýři visí individuálně v prostoru, některé druhy se shlukují do menších nebo větších skupinek. A třeba netopýr velký je schopen kvůli hibernaci zalézt do skalních skulin.

Jiří Šafář, zoolog:  “Tady převažují vrápenec malý a netopýr brvitý, to jsou druhy, pro které je teplotní optimum 6 - 9 stupňů Celsia. Ovšem jsou tady i chladnější místa, zejména v přístupových chodbách. Tady pak můžeme najít i druhy chladnomilné, jako netopýra černého nebo netopýra ušatého, případně netopýra severního. Nutno podotknout, že ne všechny druhy využívají k zimování podzemní prostory. Některé druhy zůstávají ve stromových dutinách a některé druhy jsou dokonce tažné.”

Vedle tajuplných obyvatel Flascharova dolu se v temných chodbách zabydlely také některé druhy žab a nenápadní motýlci, jako píďalka jeskynní nebo můra sklepní. V čistých jeskynní vodách se vyskytují blešivci, malinkatí bílí korýšci.

Jan Lenart, Katedra fyzické geografie a geoekologie, OSU:  “Žijí v čistých vodách podzemí, většinou v puklinových vodách, ale tady v hlubinných dolech je můžeme nalézt v odvodňovacích štolách a je to velmi zvláštní živočich, který má pružinový pohyb, kterým se pohybuje ve vodě."

Ale vraťme se zpátky k netopýrům. Zimní období využívají k hibernaci, kdy zpomalí všechny životní pochody, tep, dýchání a srdeční činnost. Tukové zásoby na zimu si netopýři vytvoří na podzim. Následujících pět až šest měsíců ze zásob čerpají. Netopýři se probouzí na jaře, když se začne oteplovat. Vyletí ze zimoviště a hledají si potravu. Pokud jí je ještě málo, pak se ukryjí do takzvaného mezi zimoviště, například do sklepů, menších jeskyní nebo dutin stromů.

Jiří Šafář, zoolog: “V jarním období dochází k tomu, že se rozdělí netopýří populace na skupiny samic, které odlétají na staviště, kde vytváří letní kolonie. A samci v podzemí nebo na přechodných místech mohou zůstávat celoročně, protože se o výchovu mláďat vůbec nestarají. Tu zabezpečují samice, které se sdružují v koloniích. U některých druhů může tvořit jen jedinců, jako třeba u netopýrů ušatých nebo netopýrů černých. Ale může také tvořit i skupinu s tisíci netopýrů, jako u netopýrů hvízdavých nebo u netopýrů velkých.”

Samice netopýrů rodí jedno, maximálně dvě mláďata, která se vyvíjí velmi rychle. U některých druhů se tak už v šesti týdnech malí netopýři vydávají na vlastní cestu životem. Z kolonie pak začnou odlétat nejdříve samice…, až pak mláďata a kolonie se začne rozpadat.

Jiří Šafář, zoolog:  “Všechny druhy našich letounů vrápenců a netopýrů patří mezi chráněné, a to v kategorii kriticky nebo silně ohrožených druhů. Co se týká jejich věku, tak tam je důležité to první přezimování. U některých druhů se až 50% mláďat nedožije druhého roku, ale pokud přežijí první zimu, pak mají šanci na docela dlouhý život. Díky dlouhodobému monitoringu víme, že ta zvířata se dožívají několika desítek let. U netopýrů, kteří žijí v podzemí se to zkoumalo již od 60. let minulého století. Takže máme prokázaný věk u nás z českých a slovenských jeskyních 39. let u netopýra velkého, což je nejdéle žijící netopýr na našem území.”
Jan Lenart, Katedra fyzické geografie a geoekologie, OSU:  “Česká speleologická společnost tady sleduje netopýry již desítky let. Pravidelně probíhá v prosinci. Odborná skupina prolézá celý komplex starého dolu a všichni nalezení netopýři jsou zařazeni do druhu. Opravdu se musí prolézt celý důl, je tady spousta částí, které nejsou přístupné veřejnosti, a právě tam je netopýrů velká hromada.”

Flascharův důl, který je připomínkou toho, jak se kdysi na tomto místě těžila břidlice, je od listopadu do dubna zavřený. V tu dobu patří netopýrům. Pro hibernaci potřebují nejen klid, ale i správnou teplotu, aby se nebudili častěji, než kvůli svým potřebám, tedy pití a vyměšování. Jejich životnímu cyklu je proto uzpůsoben režim Flascharova dolu pro návštěvníky, kteří se tam po zimě podívají až 1. května.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000031058/eko-magazin-ve-flascharove-dole-na-odersku-hibernuji-desitky-netopyru