Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horští záchranáři zasahují v Beskydech u kolapsů i různých úrazů

Celý MS kraj |

Členové Horské služby Beskydy si na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemohou. Sotva jim skončila zimní sezona, začali zasahovat u návštěvníků hor, kteří se dostali do nesnází při zdolávání horských vrcholů.

Horská služba Beskydy má několik stanovišť rozmístěných v lokalitě celých Moravskoslezských Beskyd. Na některých slouží profesionální záchranáři, jinde dobrovolníci. My jsme se byli za nimi podívat na Lysé hoře a ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Jan Petr, člen Horské služby Beskydy: “Letní sezóna je samozřejmě specifická, ale je specifická v Beskydech podle toho, v jakém místě se ty úrazy nacházejí. Když budeme mluvit v Beskydech o Javorovém, tak tam bude nejvíce padáčkářů. Probíhají tam různé školy a školení. Když se budeme bavit o Lysé hoře, tak tam budou pěší turisté, budou tam cyklisté. Když se budeme například bavit o Pustevnách, tak tam nejvíce těch letní úrazu bývá na koloběžkách. Co se týče nějakých takových častější důrazu, tak těch asi přibývá na různých elektrokolech, co bych takhle dokázal říct, ale jinak si nemyslím, že jde o nějaké hrubé zanedbání. Drtivá většina lidí už jezdí s přilbami a jsou patřičně vybavení. Častěji se taky stávají úrazy takzvaných běžců, kteří běhají takhle nalehko a nejsou moc připravení. Ono, když si podvrtnou kotník, stane se jim nějaký úraz a spadnou a nemůžou se dále pohybovat, tak než se k nim dostaneme do půlky Lysé hory, tak to nějakou dobu trvá. A nemusí být zima, nemusí být nutně zimní sezóna, ale když máte někde v kraťasech ležet v 10 stupních na zemi, tak prochladnete za 20 minut, než se k vám dostaneme. Z mého pohledu si myslím, že není problém si vzít lehký batůžek, do toho nějakou větrovku a nějaké základní vybavení, nějakou lehkou lékárničku.”

Na nejvyšším vrcholu Moravskoslezských Beskyd a v jeho okolí pomáhají horští záchranáři především turistům, kteří přecenili své síly.

Radomír Maráček, lékař, HS Beskydy: “Dá se říct, že v posledních letech ubývá úrazů, kdy my docházíme, nebo dojíždíme k turistům, kteří mají problém, který jim znemožňuje dále se pohybovat. To bývá fakt velmi ojedinělé. Jsou to výjimky, kdy si někdo zlomí kotník. Ale přibývá problémů, které jsou tady přímo na vrcholu, protože na Lysou horu dochází čím dál tím více lidí, kteří nejsou zvyklí chodit na hory, nejsou na to vybavení, nemají ani tu fyzickou zdatnost odpovídající tomu výstupu. Pak býváme voláni, že někdo je vyčerpaný, bledý, potí se, není mu dobře. To je asi nejčastější zásah, který tady děláme. Tam stačí, že se ti lidé napijí, odpočinou si, uklidní a jsou schopni zase sejít dolů. V některých případech jsou vyčerpaní natolik, že je transportujeme do údolí. Opravdu výjimečně se volá záchranka.

Pomoc horských záchranářů lidé vyhledávají i při drobných úrazech, které si při výšlapu přivodí.

Radomír Maráček, lékař, HS Beskydy: “Stává se, že zazvoní a řeknou, že někdo tady nahoře je a nevypadá dobře a že by možná potřeboval pomoc. Někdy přicházejí s tím, že se jsou unavení, ať je odvezeme domů, že nám to zaplatí. Takže chtějí po nás jakousi taxislužbu, která není možná. Často si lidé přicházejí pro nějaké nejjednodušší pomůcky, jako náplasti na kuří oka, nebo ošetření nějakých škrábanců. Jeden čas to tady bylo i ošetření psů, kteří se vzájemně pokousali, takže někdy suplujeme i veterinární služby.”

Přestože Lysou horu každý den zdolávají stovky návštěvníků, jeden z nich je výjimečný a platí za ikonu této hory.

Ján Čupa, turista: “Tohle, co dělám, dělám od roku 2011. Mám za sebou 11 zim. Ale nikdy jsem si nic neplánoval, ani to co dělám, jsem si neplánoval. Já jsem byl v těžké psychické krizi a tohle mě vyléčilo bez lékařů. Já se cítím v přírodě šťastný. Já miluju raději zimu. Raději čtyři zimy, než jedno léto. No a ty hory v zimě jsou bílé nádherné, to je jako nevěsta. Holka je krásná celý rok, ale jak je nevěsta bílá, tak je o hodně hezčí. Já nemám problém, jak jsou vysoké teploty, i v horku to dávám bez problémů.”

A na závěr doporučení horských záchranářů, aby turisté měli ve svých mobilech aplikaci Záchranka, která výrazně urychluje poskytnutí pomoci v horském terénu.

Jan Petr, člen Horské služby Beskydy: “Aplikace záchranka nám velice pomáhá. Jedná se o vaši lokalizaci. Než vy mi vysvětlíte, kde se nacházíte, tak přes aplikaci záchranka, když vše funguje, tak vás dokážeme velice lehce lokalizovat. Většinou, když se stane nějaký úraz, tak jste ve stresu, než mi to vysvětlíte přes aplikaci záchranka, já vidím vaši polohu, velice to pomáhá. Mimo to, že si tam můžete zadat vlastně nějaké své zdravotní indispozice. Ale neznamená to, že aplikací záchranka přivoláte pomoc pouze sobě. Často se stává, že přes aplikaci záchranka někdo přivolal pomoc někomu jinému, komu se stal nějaký úraz.”
Nahlásit chybu


K tématu

Horští záchranáři v Beskydech pomáhali zraněné ženě, ocenili postup skupiny turistů

19. listopadu 2023 9:35 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Horská služba Beskydy má za sebou první zásah na sněhu v letošní zimě. Z vrchu Travný transportovali záchranáři ženu se zraněnou nohou.

Opařené dítě i muž s poruchou vědomí. Horská služba pomohla záchranářům v Beskydech a Jeseníkách

7. ledna 2024 10:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Dva důležité zásahy mají za sebou členové Horské služby Beskydy a Jeseníky. V Beskydech pomohli záchranářům s transportem k opařenému tříletému chlapci. Následně je i s pacientem dostali k vrtulníku. Pod Pradědem zase transportovali na skútru muže s poruchou vědomí k záchranářům do sanitky na Ovčárnu.

Horská služba Beskydy už má první zásah na sněhu. Nepodceňujte počasí na horách

21. listopadu 2023 10:35 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Horská služba Beskydy ohlásila první zásah nové sezóny na sněhu. Čyřkolka a sněžný skútr vyrazil na pomoc ženě, která si při túře poranila nohu. Naštěstí šla se skupinou, která byla na hory dobře vybavena.


Široká Niva akutně potřebuje most nebo alespoň lávku pro pěší přes řeku Opavu

Zcela nové zásadní problémy teď řeší obce na Bruntálsku. Záchrana lidí po povodni byla pouze prvním krokem. Bourají se domy a zachraňují ty, co mohou přežít zimu. K tomu je ale potřeba zajistit další život v obcích především obnovou cest, silnic a mostů přes povodní rozvodněné řeky.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

4. října 2024 12:12 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Město po záplavách obnoví písečnou pláž na Karvinském moři

Hladina Karvinského moře se v době záplav zvedla natolik, že zaplavila i část písečné pláže, mobiliář i nová mola.

Malotřídní základní škola v Nové Vsi oslavila 150 let

Malotřídka v Nové Vsi si v tomto roce připomíná 150 let od svého založení. Škola na sobotu připravila kulturní program a lidé si mohli prohlédnou učebny, kroniky i plány připravované modernizace.

Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

Dobrá zpráva pro bikery. Síť stezek v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Ostravský magistrát je opět nejpřívětivější v MS kraji. V anketě zvítězil už pošesté

4. října 2024 10:26 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostravský magistrát se stal opět vítězem ankety o nejpřívětivější úřad v Moravskoslezském kraji. Soutěž každoročně vyhlašuje Ministerstvo vnitra České republiky. Podle primátora města Jana Dohnala mají na ocenění velkou zásluhu zaměstnanci, kteří svou práci odvádějí nadstandardně.

Tragický únik oxidu uhelnatého v Krnově, podařilo se zachránit jednu osobu, druhá bohužel zemřela

Včera 10:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V pátek 4. října 2024 složky IZS u úniku oxidu uhelnatého v jednom z bytů. Na místě byly nalezeny dvě osoby v bezvědomí. Zatímco jednu osobu se podařilo zachránit, druhá bohužel zemřela. Oxid uhelnatý je smrtelně nebezpečný plyn, který vzniká při nedokonalém hoření a hasiči apelují na používání detektorů.

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji jde do opozice, s vítězným hnutím ANO se neshodla

4. října 2024 14:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji po jednáních s hnutím ANO míří do opozice. Podle lídra Radka Kani jsou podmínky, které si ANO stanovilo, v rozporu s hodnotami a programem koalice. SPOLU se stane kritickou, ale konstruktivní opozicí nové krajské vlády.

V Opavě pokračují s odklízením následků ničivé povodně, do zahrádkářských osad míří těžká technika

Včera 20:27 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Lidé v zatopených oblastech Opavy mají to nejhorší za sebou, práce na úklidu ale zdaleka nekončí.

Vrátní

Frýdek-Místek Nástup: od 1. listopadu 2024 od 116 Kč/hod.

Vrátní

Ostrava Nástup: od 1. listopadu 2024 od 20 160 Kč/měsíc

Široká Niva akutně potřebuje most nebo alespoň lávku pro pěší přes řeku Opavu

Zcela nové zásadní problémy teď řeší obce na Bruntálsku. Záchrana lidí po povodni byla pouze prvním krokem. Bourají se domy a zachraňují ty, co mohou přežít zimu. K tomu je ale potřeba zajistit další život v obcích především obnovou cest, silnic a mostů přes povodní rozvodněné řeky.

Moravskoslezský kraj bude mít nové vedení: ANO bude vládnout v koalici s SPD + Trikilora + PRO

4. října 2024 16:41 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Po jednáních o nové koalici v Moravskoslezském kraji představil budoucí hejtman Josef Bělica (ANO) finální složení krajské rady. SPD získalo dvě pozice radních, zatímco SPOLU míří do opozice. Počet radních zůstane stejný. Ustavující zastupitelstvo proběhne pravděpodobně 21. října 2024.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Horští záchranáři zasahují v Beskydech u kolapsů i různých úrazů
Vydáno 16. června 2022 12:14, Celý MS kraj, Libor Běčák
Členové Horské služby Beskydy si na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemohou. Sotva jim skončila zimní sezona, začali zasahovat u návštěvníků hor, kteří se dostali do nesnází při zdolávání horských vrcholů.

Horská služba Beskydy má několik stanovišť rozmístěných v lokalitě celých Moravskoslezských Beskyd. Na některých slouží profesionální záchranáři, jinde dobrovolníci. My jsme se byli za nimi podívat na Lysé hoře a ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Jan Petr, člen Horské služby Beskydy: “Letní sezóna je samozřejmě specifická, ale je specifická v Beskydech podle toho, v jakém místě se ty úrazy nacházejí. Když budeme mluvit v Beskydech o Javorovém, tak tam bude nejvíce padáčkářů. Probíhají tam různé školy a školení. Když se budeme bavit o Lysé hoře, tak tam budou pěší turisté, budou tam cyklisté. Když se budeme například bavit o Pustevnách, tak tam nejvíce těch letní úrazu bývá na koloběžkách. Co se týče nějakých takových častější důrazu, tak těch asi přibývá na různých elektrokolech, co bych takhle dokázal říct, ale jinak si nemyslím, že jde o nějaké hrubé zanedbání. Drtivá většina lidí už jezdí s přilbami a jsou patřičně vybavení. Častěji se taky stávají úrazy takzvaných běžců, kteří běhají takhle nalehko a nejsou moc připravení. Ono, když si podvrtnou kotník, stane se jim nějaký úraz a spadnou a nemůžou se dále pohybovat, tak než se k nim dostaneme do půlky Lysé hory, tak to nějakou dobu trvá. A nemusí být zima, nemusí být nutně zimní sezóna, ale když máte někde v kraťasech ležet v 10 stupních na zemi, tak prochladnete za 20 minut, než se k vám dostaneme. Z mého pohledu si myslím, že není problém si vzít lehký batůžek, do toho nějakou větrovku a nějaké základní vybavení, nějakou lehkou lékárničku.”

Na nejvyšším vrcholu Moravskoslezských Beskyd a v jeho okolí pomáhají horští záchranáři především turistům, kteří přecenili své síly.

Radomír Maráček, lékař, HS Beskydy: “Dá se říct, že v posledních letech ubývá úrazů, kdy my docházíme, nebo dojíždíme k turistům, kteří mají problém, který jim znemožňuje dále se pohybovat. To bývá fakt velmi ojedinělé. Jsou to výjimky, kdy si někdo zlomí kotník. Ale přibývá problémů, které jsou tady přímo na vrcholu, protože na Lysou horu dochází čím dál tím více lidí, kteří nejsou zvyklí chodit na hory, nejsou na to vybavení, nemají ani tu fyzickou zdatnost odpovídající tomu výstupu. Pak býváme voláni, že někdo je vyčerpaný, bledý, potí se, není mu dobře. To je asi nejčastější zásah, který tady děláme. Tam stačí, že se ti lidé napijí, odpočinou si, uklidní a jsou schopni zase sejít dolů. V některých případech jsou vyčerpaní natolik, že je transportujeme do údolí. Opravdu výjimečně se volá záchranka.

Pomoc horských záchranářů lidé vyhledávají i při drobných úrazech, které si při výšlapu přivodí.

Radomír Maráček, lékař, HS Beskydy: “Stává se, že zazvoní a řeknou, že někdo tady nahoře je a nevypadá dobře a že by možná potřeboval pomoc. Někdy přicházejí s tím, že se jsou unavení, ať je odvezeme domů, že nám to zaplatí. Takže chtějí po nás jakousi taxislužbu, která není možná. Často si lidé přicházejí pro nějaké nejjednodušší pomůcky, jako náplasti na kuří oka, nebo ošetření nějakých škrábanců. Jeden čas to tady bylo i ošetření psů, kteří se vzájemně pokousali, takže někdy suplujeme i veterinární služby.”

Přestože Lysou horu každý den zdolávají stovky návštěvníků, jeden z nich je výjimečný a platí za ikonu této hory.

Ján Čupa, turista: “Tohle, co dělám, dělám od roku 2011. Mám za sebou 11 zim. Ale nikdy jsem si nic neplánoval, ani to co dělám, jsem si neplánoval. Já jsem byl v těžké psychické krizi a tohle mě vyléčilo bez lékařů. Já se cítím v přírodě šťastný. Já miluju raději zimu. Raději čtyři zimy, než jedno léto. No a ty hory v zimě jsou bílé nádherné, to je jako nevěsta. Holka je krásná celý rok, ale jak je nevěsta bílá, tak je o hodně hezčí. Já nemám problém, jak jsou vysoké teploty, i v horku to dávám bez problémů.”

A na závěr doporučení horských záchranářů, aby turisté měli ve svých mobilech aplikaci Záchranka, která výrazně urychluje poskytnutí pomoci v horském terénu.

Jan Petr, člen Horské služby Beskydy: “Aplikace záchranka nám velice pomáhá. Jedná se o vaši lokalizaci. Než vy mi vysvětlíte, kde se nacházíte, tak přes aplikaci záchranka, když vše funguje, tak vás dokážeme velice lehce lokalizovat. Většinou, když se stane nějaký úraz, tak jste ve stresu, než mi to vysvětlíte přes aplikaci záchranka, já vidím vaši polohu, velice to pomáhá. Mimo to, že si tam můžete zadat vlastně nějaké své zdravotní indispozice. Ale neznamená to, že aplikací záchranka přivoláte pomoc pouze sobě. Často se stává, že přes aplikaci záchranka někdo přivolal pomoc někomu jinému, komu se stal nějaký úraz.”
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000031961/horsti-zachranari-zasahuji-v-beskydech-u-kolapsu-i-ruznych-urazu