Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

CHYTRÝ REGION: Konference Invest More řešila vzdělávání ve firmách

Celý MS kraj |

Společnost Moravskoslezské Investice a Development pořádala v areálu dolu Landek už sedmý ročník tradiční konference Invest More.

Adam Čermák, specialista pro investice MSID: „Cílem je vlastně podpora kvality investičního prostředí u nás v kraji. Tou konferencí se snažíme přinést pondikatelskému sektoru u nás v kraji nejnovější trendy a novinky v mnoha různých ohledech a tématech. Letos je to téma vzdělávání, především vzdělávání s ohledem na firmy, protože si uvědomujeme, že vzdělaná společnost je úspěšná společnost, a to platí i o ekonomice, zvlášť v této době, kdy MS kraj prochází transformací. My se čím dál častěji setkáváme s tím, že noví i stávající investoři se více pídí po kompetencích. Jde jim více o vzdělané lidi, než o levné plochy a podobně.“

Jedním z hlavních řečníků byl Radek Špicar, viceprezident svazu průmyslu a dopravy, který nastínil největší problémy současné české ekonomiky.

Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR:Je jich strašně moc, je to dlouhodobý strukturální problém, který máme na trhu práce, to znaméná nedostatek ať už nízkokvalifikované nebo vysokokvalifikované pracovní síly. Dlouhodobě se nám nedaří navzdory pandemii, válce, obsadit přes tři sta tisíc pracovních míst, což žene platy nahoru, přispívá to inflaci, má to mnoho dalších komplikací. Dalším problémem, o kterém bych tady chtěl dnes hovořit je ne úplně intenzivní spolupráce mezi podniky, univerzitami a školami. Na té úrovni středních škol se bavíme především o duálním systému. Na úrovni terciálního vzdělávání a spolupráci firem a vysokých škol nebo jejich výzkumných organizací. To je něco, na čem stojí konkurenceschopnost těch nejsilnějsích, nejlepších ekonomik na světě, a my v tom máme ještě velký prostor pro zlepšení. Situace je lepší, než-li byla před několika lety, ale stále ještě je na čem pracovat."
Můžeme si vzít příklad z nějaké země?
Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR: „Určitě. Co se týká toho duálního vzdělávání - Německo, Rakousko, to je věc jasná. A co se týká propojování těch dvou světů, toho akademického a firemního, tak ty anglosaské země v tom prostě jsou jedničkou, Spojené státy na prvním místě.“
Lidé často berou střední a vysokou školu jako konec vzdělávání. Je tomu tak?
Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR: „O tom tady dnes budu hovořit. To bude taková červená nit, která se potáhne celou tou mojí prezentací. Pohybujeme se ve světě, kde jedinou jistotou, na kterou se můžeme spolehnout je, že žádná jistota neexistuje. To znamená že představa, že student odejde, ať už ze střední nebo vysoké školy, s nějakým penzem znalostí, které mu vydrží celou jeho pracovní kariéru, je naprostá iluze. Nevydrží mu to pravděpodobně ani několik let. Ten koncept celoživotního učení, o které se musí starat on sám, ale také firma - jeho zaměstnavatel. To je něco, na co si teď musíme všichni zvyknout a představa, kterou možná známe od našich rodičů, že strávíme celou naši pracovní kariéru na jednom místě, už v dnešním světě není vůbec reálná."

Záštitu nad konferencí Invest more převzal MS kraj, který propojení škol v našem regionu s praxí dlouhodobě podporuje.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Bez toho propojení se tomu odbornému vzdělávání nebude dařit. Pochopitelně je praxe ve firmách to nejdůležitější, co můžou žáci na SŠ získat. My jsme moc rádi, že ta konference se koná a že zástupci firem budou debatovat o tom, jak možná i více zapojit žáky středních škol do praxe. Nám se to v kraji daří, musím říct, že je takováíhodná doba, protože nezaměstnanost je velmi nízká, tak je velký zájem ze strany firem o spolupráci se středními školami, protože firmy už takto vnímají, že by mohly do budoucna získat nějaké zaměstnance a vlastně si je připravit, takže je to asi ta správná cesta. Není to úplně jednoduché, pokusně ověřujeme prvky duálního vzdělávání ve středních školách. Je to o tom, že žák podepíše smlouvu s firmou a učí se v té konkrétní firmě ve spolupráci s tou školou. Dneska je ale taková doba, že rodiče, nebo žáci se nechtějí upsat nějaké firmě už do budoucna. Tomu systému se moc nedaří, bude tady nějaký vývoj. Já si myslím, že firmy i školy mají o tu spolupráci velký zájem, takže jsem optimista.“

Přednášky na konferenci Invest More doplnilo také diskusní fórum Networking . A také exkurze v hornickém muzeu Landek parku.

Nahlásit chybu


Požár v panelovém domě v Opavě, záchranáři bojovali o život popáleného muže

Dnes 18:14 | Opava | Lukáš Zavadil

V neděli 6. října dopoledne zasahovaly složky integrovaného záchranného systému u požáru v panelovém bytě v Opavě. Třicetiletý muž se nadýchal horkých zplodin a utrpěl popáleniny, byl převezen do popáleninového centra FN Ostrava. Další osoby utrpěly lehčí zranění.

Široká Niva akutně potřebuje most nebo alespoň lávku pro pěší přes řeku Opavu

Zcela nové zásadní problémy teď řeší obce na Bruntálsku. Záchrana lidí po povodni byla pouze prvním krokem. Bourají se domy a zachraňují ty, co mohou přežít zimu. K tomu je ale potřeba zajistit další život v obcích především obnovou cest, silnic a mostů přes povodní rozvodněné řeky.

Do Opavy po povodních stále nejezdí vlaky. Trať z Ostravy do Opavy by měla být obnovena v půlce října

4. října 2024 12:12 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Do Opavy stále nejezdí vlaky. Povodeň poničila železniční trať z Opavy ve směru na Ostravu i na Krnov a také z Opavy do Malých Hoštic a dále do Kravař. Místo vlaků tak cestující přepravují autobusy.

Město po záplavách obnoví písečnou pláž na Karvinském moři

Hladina Karvinského moře se v době záplav zvedla natolik, že zaplavila i část písečné pláže, mobiliář i nová mola.

Malotřídní základní škola v Nové Vsi oslavila 150 let

Malotřídka v Nové Vsi si v tomto roce připomíná 150 let od svého založení. Škola na sobotu připravila kulturní program a lidé si mohli prohlédnou učebny, kroniky i plány připravované modernizace.

Hnutí ANO bude v Moravskoslezském kraji vládnout s koalicí SPD, Trikolory a strany PRO

Dlouho očekávaný povolební okamžik je tady. Kdo bude vládnout MS regionu oznámilo vítězné ANO v pátek odpoledne.

Dobrá zpráva pro bikery. Síť stezek v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Ostravský magistrát je opět nejpřívětivější v MS kraji. V anketě zvítězil už pošesté

4. října 2024 10:26 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostravský magistrát se stal opět vítězem ankety o nejpřívětivější úřad v Moravskoslezském kraji. Soutěž každoročně vyhlašuje Ministerstvo vnitra České republiky. Podle primátora města Jana Dohnala mají na ocenění velkou zásluhu zaměstnanci, kteří svou práci odvádějí nadstandardně.

Tragický únik oxidu uhelnatého v Krnově, podařilo se zachránit jednu osobu, druhá bohužel zemřela

Včera 10:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V pátek 4. října 2024 složky IZS u úniku oxidu uhelnatého v jednom z bytů. Na místě byly nalezeny dvě osoby v bezvědomí. Zatímco jednu osobu se podařilo zachránit, druhá bohužel zemřela. Oxid uhelnatý je smrtelně nebezpečný plyn, který vzniká při nedokonalém hoření a hasiči apelují na používání detektorů.

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji jde do opozice, s vítězným hnutím ANO se neshodla

4. října 2024 14:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Koalice SPOLU v Moravskoslezském kraji po jednáních s hnutím ANO míří do opozice. Podle lídra Radka Kani jsou podmínky, které si ANO stanovilo, v rozporu s hodnotami a programem koalice. SPOLU se stane kritickou, ale konstruktivní opozicí nové krajské vlády.

Moravskoslezský kraj bude mít nové vedení: ANO bude vládnout v koalici s SPD + Trikilora + PRO

4. října 2024 16:41 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Po jednáních o nové koalici v Moravskoslezském kraji představil budoucí hejtman Josef Bělica (ANO) finální složení krajské rady. SPD získalo dvě pozice radních, zatímco SPOLU míří do opozice. Počet radních zůstane stejný. Ustavující zastupitelstvo proběhne pravděpodobně 21. října 2024.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

CHYTRÝ REGION: Konference Invest More řešila vzdělávání ve firmách
Vydáno 16. června 2022 18:56, Celý MS kraj, Tomáš Tikal
Společnost Moravskoslezské Investice a Development pořádala v areálu dolu Landek už sedmý ročník tradiční konference Invest More.

Adam Čermák, specialista pro investice MSID: „Cílem je vlastně podpora kvality investičního prostředí u nás v kraji. Tou konferencí se snažíme přinést pondikatelskému sektoru u nás v kraji nejnovější trendy a novinky v mnoha různých ohledech a tématech. Letos je to téma vzdělávání, především vzdělávání s ohledem na firmy, protože si uvědomujeme, že vzdělaná společnost je úspěšná společnost, a to platí i o ekonomice, zvlášť v této době, kdy MS kraj prochází transformací. My se čím dál častěji setkáváme s tím, že noví i stávající investoři se více pídí po kompetencích. Jde jim více o vzdělané lidi, než o levné plochy a podobně.“

Jedním z hlavních řečníků byl Radek Špicar, viceprezident svazu průmyslu a dopravy, který nastínil největší problémy současné české ekonomiky.

Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR:Je jich strašně moc, je to dlouhodobý strukturální problém, který máme na trhu práce, to znaméná nedostatek ať už nízkokvalifikované nebo vysokokvalifikované pracovní síly. Dlouhodobě se nám nedaří navzdory pandemii, válce, obsadit přes tři sta tisíc pracovních míst, což žene platy nahoru, přispívá to inflaci, má to mnoho dalších komplikací. Dalším problémem, o kterém bych tady chtěl dnes hovořit je ne úplně intenzivní spolupráce mezi podniky, univerzitami a školami. Na té úrovni středních škol se bavíme především o duálním systému. Na úrovni terciálního vzdělávání a spolupráci firem a vysokých škol nebo jejich výzkumných organizací. To je něco, na čem stojí konkurenceschopnost těch nejsilnějsích, nejlepších ekonomik na světě, a my v tom máme ještě velký prostor pro zlepšení. Situace je lepší, než-li byla před několika lety, ale stále ještě je na čem pracovat."
Můžeme si vzít příklad z nějaké země?
Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR: „Určitě. Co se týká toho duálního vzdělávání - Německo, Rakousko, to je věc jasná. A co se týká propojování těch dvou světů, toho akademického a firemního, tak ty anglosaské země v tom prostě jsou jedničkou, Spojené státy na prvním místě.“
Lidé často berou střední a vysokou školu jako konec vzdělávání. Je tomu tak?
Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR: „O tom tady dnes budu hovořit. To bude taková červená nit, která se potáhne celou tou mojí prezentací. Pohybujeme se ve světě, kde jedinou jistotou, na kterou se můžeme spolehnout je, že žádná jistota neexistuje. To znamená že představa, že student odejde, ať už ze střední nebo vysoké školy, s nějakým penzem znalostí, které mu vydrží celou jeho pracovní kariéru, je naprostá iluze. Nevydrží mu to pravděpodobně ani několik let. Ten koncept celoživotního učení, o které se musí starat on sám, ale také firma - jeho zaměstnavatel. To je něco, na co si teď musíme všichni zvyknout a představa, kterou možná známe od našich rodičů, že strávíme celou naši pracovní kariéru na jednom místě, už v dnešním světě není vůbec reálná."

Záštitu nad konferencí Invest more převzal MS kraj, který propojení škol v našem regionu s praxí dlouhodobě podporuje.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „Bez toho propojení se tomu odbornému vzdělávání nebude dařit. Pochopitelně je praxe ve firmách to nejdůležitější, co můžou žáci na SŠ získat. My jsme moc rádi, že ta konference se koná a že zástupci firem budou debatovat o tom, jak možná i více zapojit žáky středních škol do praxe. Nám se to v kraji daří, musím říct, že je takováíhodná doba, protože nezaměstnanost je velmi nízká, tak je velký zájem ze strany firem o spolupráci se středními školami, protože firmy už takto vnímají, že by mohly do budoucna získat nějaké zaměstnance a vlastně si je připravit, takže je to asi ta správná cesta. Není to úplně jednoduché, pokusně ověřujeme prvky duálního vzdělávání ve středních školách. Je to o tom, že žák podepíše smlouvu s firmou a učí se v té konkrétní firmě ve spolupráci s tou školou. Dneska je ale taková doba, že rodiče, nebo žáci se nechtějí upsat nějaké firmě už do budoucna. Tomu systému se moc nedaří, bude tady nějaký vývoj. Já si myslím, že firmy i školy mají o tu spolupráci velký zájem, takže jsem optimista.“

Přednášky na konferenci Invest More doplnilo také diskusní fórum Networking . A také exkurze v hornickém muzeu Landek parku.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000031966/chytry-region-konference-invest-more-resila-vzdelavani-ve-firmach