Problematiku dezinformací i způsoby, jak se s nimi vypořádat, řešila konference pro studenty středních škol. Falšování zpráv a manipulace s fotografiemi i videí, je totiž čím dál větší problém.
Martin Rigler, učitel, VOŠMET: “My vlastně každoročně děláme tu konferenci, abychom těm našim studentům, potencionálním našim kolegům ukázali, jak to v tom mediálním světě funguje.”
Své názory a zkušenosti na téma fake news, manipulace a deepfakes studentům prezentovali špičkoví novináři a odborníci z oblasti médií.
Martin Pleva, šéfredaktor Deníku Extra: “Já jsem uváděl třeba nejnovější příklad fake news, kdy byla zneužita fotka Zdeňka Svěráka, kde vzpomínal na nějaké dětství a celé to bylo překroucené tak, že to vypadalo, že on za něco udával svého otce.”
Adolf Horsinka, fotograf: “Problém je dneska, že jak je ten svět i té fotografie digitalizovaný a jak říká můj známý nepřibarvíš, neprodáš, tak my už jsme si natolik zvykli na to, že se díváme na určitý typ obrázků, že ani už nedokážeme rozklíčovat, jestli ten obrázek pravda je nebo není, nebo jestli s ním někdo manipuloval.”
anketa: účastníci konference: “Určitě to bylo hodně obohacující a hodně jsem se naučil, takže za mě super.”
“Nejvíc mě tady překvapilo, jaké je tady množství praxí. Taky studio, že si pořád můžeme něco zkoušet.”
Součástí konference byly i workshopy fotografování, moderování, videa a grafiky.